Kruhy pod očima jsou často přičítány právě nedostatku spánku, avšak podle výzkumů se zdá, že hlavní roli zde hraje genetika. Výzkumy zmiňují především tloušťku kůže pod očima a její pigmentaci [1].
Skrze tenkou kůži mohou být viditelné cévní pletence důležité pro okohybné svaly. Neokysličená krev má tmavě červenou barvu a přes kůži se tak oblast jeví jako tmavě fialová [2]. Melanin, zodpovědný za pigmentaci naší kůže, může přispět k tmavším kruhům pod očima i po přílišném slunění [1, 3].
Některé zdroje zmiňují ještě třetí dědičný faktor. V místech, kde naše spodní víčko přechází ve tvář, je žlábek, který máme každý jinak výrazný. Hlubší žlábek vypadá tmavší a kruhy pod očima má pak člověk vlastně pořád [4]. Mimo barevných kruhů pod očima se mohou objevit i „pytle“ pod očima, které většinou souvisí také s vrozeným tvarem spodního víčka.
Mimo dědičnosti zmiňují zdroje celou řadu faktorů, které kruhy pod očima mohou zvýrazňovat. V oční oblasti se nachází tenké cévy, které se v případě zvýšené zátěže na tělo roztahují, například při stresu či fyzickém vyčerpání. Více krve poté způsobí barevnou změnu v oblasti [3]. Nedostatek spánku má mimo jiné za následek zvýšení krevního tlaku, tedy je vyvíjen větší tlak tyto cévy [6].
Mezi faktory, které mohou kruhy pod očima zhoršovat patří také kouření, konzumace příliš slaných jídel a dehydratace. Zvýšená hladina histaminu při alergických reakcích vede nejen k roztažení cév pod očima, ale také k mnutí očí, když nás svědí, což může kruhy pod očima zhoršit [1, 2, 3].
Výrazněji zabarvené mohou být kruhy i v průběhu menstruace u žen [2]. Vlivem stárnutí dochází ke ztrátám podkožního tuku, kůže pod očima je pak průhlednější [2, 5].
Proč se nás tedy kruhy pod očima drží i několik dní, i když se snažíme vyhnout faktorům, které je zhoršují?
Vezmeme-li v úvahu že se jedná o pigmentaci, tak melanin z kůže jen tak nezmizí. Časem může kůže trochu vyblednout a nebo také nemusí. Stejně tak pokud máme tenkou kůži pod očima, či hlubší žlábek pod spodním víčkem, tak s tím mnoho nenaděláme.
Můžeme se pouze snažit omezit činnosti a situace které mohou vést k rozšiřování cév pod očima a doufat, že to pomůže. Některé kliniky plastické chirurgie dokonce nabízí různé operace, například transplantaci tuku, aby kůže pod očima nebyla tak průhledná [2].
Za Zeptej se vědce odpovídala Zuzka
Zdroje
[1] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4560538/
[2] https://onlinelibrary.wiley.com/doi/full/10.1111/j.1524-4725.2009.01213.x
[3] https://www.livescience.com/32188-why-do-we-get-baggy-eyes.html
[4] https://www.wederm.com/2020/06/09/how-to-get-rid-of-dark-circles-under-your-eyes/
[5] https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/bags-under-eyes/symptoms-causes/syc-20369927