Dotazy a odpovědi

0854 Jaká je správná teplota při praní prádla?

Dotaz:

Zajímalo by mě, jak je to s teplotou vody při praní prádla. Často zaznívá, že nižší teplota (30 stupňů) je ekologičtější a ekonomičtější. Ale na dezinfekci do pračky zase píší, že nižší teploty nezničí všechny „breberky“. Kde je tedy pravda? A ví se, jestli je lepší na odstranění skvrn studenější, nebo teplejší voda?
záběr na prádlo v pračce
Zdroj obrázku: engin akyurt, Unsplash

Minutová odpověď:

1)

Teplota 30 °C je pro většinu domácího prádla s využitím běžných pracích prostředků dostačující jak pro odstranění znečištění, tak mikroorganismů (breberek).

2)

Pokud je cílem přímo „zničit breberky“ (doma využijeme v případech jako ložní prádlo po nemoci, ručníky), tak potom je potřeba teplota nad 60 °C v kombinaci s dezinfekčními prostředky. Toto platí jak pro prádlo, tak pro čištění samotné pračky, proto tedy toto doporučení uvedené na dezinfekci.

3)

Dosažené úspory při praní za nižších teplot zahrnují jak nižší spotřebu el. energie, tak i delší životnost oblečení.

4)

Pro odstranění skvrn nelze vytvořit všeobecné doporučení. Záleží na typu skvrny a látky, např. využití vyšší teploty vody pro mastné skvrny, naopak zas studené vody pro skvrny od kávy či krve. Může být nutné i využití specifických postupů a čistících prostředků (např. použití pracích prostředků s obsahem enzymů pro skvrny od trávy či ovoce).

5)

Bonusové doporučení: Dodržovat použití a dávkování všech pracích a dezinfekčních prostředků dle doporučení výrobce; jak nižší, tak vyšší (!) dávky mohou snížit jejich účinnost.
záběr na prádlo v pračce
Zdroj obrázku: engin akyurt, Unsplash

Celá odpověď:

Při praní prádla chceme prádlo „špinavé“ přetvořit na prádlo „čisté“. To může znamenat různé věci. Když pereme prádlo doma, tak tím myslíme hlavně odstranění skvrn, zápachu a dalšího znečištění, ale také „breberek“ (tedy mikroorganismů). Mikroorganismy z prádla chceme odstranit jak ty, co mohou způsobit zdravotní potíže, tak ty, které jsou zodpovědné za nežádoucí zápach.

Zničení mikroorganismů či snížení jejich počtu v prádle je kupodivu docela složitou záležitostí. To, jak se nám toto podaří (tedy účinnost praní), závisí na správné kombinaci čtyř podmínek pracího cyklu: čas, teplota vody, mechanické uvolnění (točení bubnu) a prací prostředky [1]. V domácích podmínkách (běžně znečištěné oděvy) dosáhneme dostatečné účinnosti odstranění mikroorganismů kombinací pracích programů s teplotou 30 °C a běžně využívaných pracích prostředků [2]. Pravidelné čištění a dezinfekce pračky nám zajistí, že nežádoucí mikroorganismy se nebudou množit přímo v pračce (i když zcela tomu zabránit nelze, existují i mikroorganismy specializované na prostředí pračky, tedy takové, kterým se život v pračce vyloženě líbí [1]). 

Někdy nám ale snížení počtu mikroorganismů nestačí. Pak je nutné použití teploty vyšší než 60 °C, a to v kombinaci s dezinfekčním činidlem, tak aby byly mikroorganismy „zničeny“. V domácích podmínkách je to prádlo s vyšším výskytem mikroorganismů (typicky „zatuchlé“ ručníky). Jiný přístup je pak potřeba pro prádlo v nemocničním prostředí, ten může zahrnovat např. detekci a průkaz eliminace konkrétních mikroorganismů způsobujících onemocnění [3].

Teplota praní 30 °C je skutečně ekonomičtější variantou oproti vyšším teplotám, nižší spotřeba elektrické energie přispěje k nižším nákladům pro domácnost. Nižší teploty praní lze označit i za ekologičtější, kromě nižší spotřeby energie se projeví i na delší životnosti prádla. Ekologičnost a ekonomičnost celého procesu praní záleží ale i na konkrétních postupech, které ovlivní jak dopad na životní prostředí, tak náklady domácnosti. Kromě teploty praní můžeme nejsnadněji zahrnout do běžného života správný výběr a dávkování pracího prostředku (tekuté prací prostředky jsou k oblečení šetrnější než práškové, což opět přispívá k delší životnosti oděvů). Pračku je vždy vhodné naplnit do maxima hmotnosti a objemu oděvů (dle návodu pro jednotlivé prací programy), tedy nezvyšovat náklady a spotřebu pracích prostředků praním „pár kousků prádla“, ale zároveň zajistit dostatečné vyčištění oděvů (tedy pračku nepřeplňovat) [1, 4].

Praní prádla má celou řadu dopadů na životní prostředí. Při jejich posuzování musíme začít od výroby praček a pracích prostředků až po samotné praní v domácnostech a zpracování odpadních vod, ale i výrobu, opotřebování a likvidaci oblečení jako takového. Důležitým bodem, kde můžeme ovlivnit dopady na životní prostředí, je fáze samotného praní v našich domácnostech, naše posouzení a rozhodování, jak často a za jakých podmínek praní prádla provozujeme.

Pro Zeptej se vědce odpovídala Olga

Zdroje

[1] https://doi.org/10.1002/eet.1704

[2] https://doi.org/10.3139/113.110096

[3] https://doi.org/10.15698/mic2019.07.682.

[4] https://doi.org/10.1080/09603123.2023.2194615 

Další čtení

https://www.electroluxgroup.com/en/electrolux-study-reveals-current-laundry-practices-out-of-step-with-climate-concerns-32373

Odpovídala

(Vysoká škola chemicko-technologická v Praze, Ústav biotechnologie)

Odborná recenze:

(Ústav organické chemie, VŠCHT Praha)

Editace textu: