Dotazy a odpovědi

1380 Menstruace ve vesmíru

Dotaz:

S přítelkyní debatujeme na téma ženské menstruace ve vesmíru. Menstruují ženy ve vesmíru, nebo mají uměle ovlivněný cyklus? Pokud ano, není tam gravitace, jak to celé funguje?
Menstruace ve vesmíru

Minutová odpověď:

1)

Ženy ve vesmíru mohou menstruovat úplně běžně jako ženy na Zemi.

2)

Současná medicína nabízí několik možností, jak zastavit menstruační cyklus. To, jestli je však astronautka využije, nebo bude menstruovat i ve vesmíru, je její rozhodnutí.

3)

Většina astronautek však upřednostňuje přerušení cyklu během pobytu ve vesmíru.
Menstruace ve vesmíru

Celá odpověď:

Menstruace ve vesmíru je něco, čím se inženýři z NASA (z anglického „National Aeronautics and Space Administration“, americký Národní úřad pro letectví a vesmír) zabývají již desetiletí. Známý je případ první Američanky ve vesmíru, Sally Ride, která roku 1983 opustila Zemi na 6 dní [1]. Pro tuto cestu jí inženýři NASA chtěli zabalit 100 kusů tamponů. Doba se naštěstí posunula a ženy se rekrutují na astronautské mise stále častěji. Díky tomu se také téma menstruace ve vesmíru řeší v odborných kruzích a nyní mají ženy celou řadu možností, jak k menstruaci přistoupit [2]. 

Dlouhou dobu však panovaly obavy, že by menstruační krev mohla poškodit (např. krevní sraženinou) filtrační stanici, která se na vesmírné stanici používá k čištění odpadní vody a její úpravu na pitnou vodu. Po roce 2009 však byl filtrační systém odpadní vody na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS, z anglického „International Space Station“) vylepšen a testy ukázaly, že moč s menstruační krví žádné poškození nezpůsobuje [3]. 

V současné době tedy ženy mohou bezpečně menstruovat i ve vesmíru. Z rozhovorů s astronautkami však vyplývá, že většina z nich upřednostňuje přerušení cyklu během pobytu v kosmickém prostoru. K tomu mohou využít hormonální preparáty; nejčastější jsou pilulky, které se užívají každý den ústně – tzv. perorální hormonální antikoncepce. Druhou možností je nitroděložní tělísko, které uvolňuje hormony k potlačení menstruace až po dobu pěti let. Třetí možností je podkožní implantát s životností až tři roky, ovšem jeho spolehlivost v kompletním zastavení menstruace je nižší než u předchozích dvou možností [4]. 

Jak však zároveň autorky studie uvádějí, lze přemýšlet o ovlivnění menstruace až na 11 let, pokud započítáme i přípravu na samotný let do vesmíru. Samotné misi v kosmickém prostoru totiž předchází základní výcvik, který musí podstoupit každý astronaut i astronautka, a poté specifická příprava pro danou misi, úkoly a roli v posádce. 

Zajímavé je také to, že v závislosti na zvolené metodě potlačení menstruace je třeba brát v úvahu, jaká je např. trvanlivost hormonální antikoncepce při skladování ve vesmíru po dobu několika let (nebylo testováno), nebo jak postupovat v případě nutné výměny nitroděložního tělíska. Chování léků v mikrogravitaci, tedy mimo zemskou přitažlivost, a mimo magnetické pole Země, je palčivé téma, na které současná věda zatím nemá uspokojivé odpovědi. 

A co ženy, které se rozhodnou v menstruaci pokračovat? Menstruace ve vesmíru je zcela bezpečná a probíhá jako na Zemi. Vypuzení menstruační krve je řízeno stahy hladkého svalstva dělohy (proto existují menstruační křeče) [5]. Jedná se tak o proces, který není ovlivněn gravitací. 

Pokud vás téma zajímá více, doporučuji článek „A brief history of menstruating in space“ (odkaz v sekci Další čtení).

Pro Zeptej se vědce odpovídal Ondra

Zdroje:

[1] https://science.nasa.gov/people/sally-ride/ 

[2] https://doi.org/10.1089/jwh.2014.4912 

[3] https://doi.org/10.1016/j.reach.2021.100044 

[4] https://doi.org/10.1038/npj

[5] https://doi.org/10.1093/humupd/dmq016 

Další čtení prověřené autorem:

https://www.popsci.com/brief-history-menstruating-in-space

Odpovídal

(Biotechnologický ústav AV ČR)

Odborná recenze:

Vítězslav Škorpík
(Česká astronomická společnost, Kosmonautix)
(Stanford University, School of Medicine)

Editace textu:

Štítky: Vesmír, zdraví