Vlastní nepříjemná zkušenost s horským sluníčkem
Se zmíněným horským sluníčkem mám bohužel vlastní velmi nepříjemnou zkušenost. Před pár lety jsem našla horské sluníčko po dědovi, stejně jako paní dotazovatelka. Měla jsem tou dobou po těle lupénku, kterou jsem již dříve v lázních léčila ultrafialovým (UV) zářením. Tak jsem si vzala sluneční brýle, svlékla se a nechala na sebe asi 3 minuty horské sluníčko působit. Asi po osmi hodinách jsem pocítila spálenou kůži na celém těle a bolavé oči. Zhruba po deseti hodinách jsem nemohla oči pro bolest otevřít a poslepu mě odvezli na pohotovost, kde mi bylo oznámeno, že jsem si spálila obě oční rohovky. Vyléčilo se to, ale bylo to několik dní až týdnů bolesti. Po této zkušenosti jsem horské sluníčko slavnostně vyhodila. Toliko k tvrzení „pouhých pár minut denně nemůže uškodit“.
A nyní k vědeckému vysvětlení, proč to nikdy, ale opravdu nikdy na sebe, své děti, ani na zahřátí svého promočeného psa nepoužívat. Tehdy, když jsem na sebe horské sluníčko pustila, nezjistila jsem si předem, jaké záření vyzařuje. Kdybych si to vyhledala, nikdy bych ho na sebe nepoužila. Paní dotazovatelka je chytřejší než tehdy já a oprávněně se obává záření UV-C.
Horská sluníčka se vyráběla v Československu v 70. a 80. letech minulého století. Prodávala se jako kombinovaný zářič Sirius značky Chirana. Tento zářič obsahuje infračervené záření, které prohřívá a není nebezpečné. Jako druhý zdroj záření pak je použita nízkotlaká rtuťová výbojka, která vyzařuje záření v UV spektru. To by samo o sobě nevadilo, problém je typ UV záření, UV-C, který tato rtuťová výbojka vyzařuje.
Typy světelného záření
Světlo jsou elektromagnetické vlny, které mají určitou vlnovou délku a s tím spojenou energii. Světlo jako vlnění si opravdu můžeme představit jako vlny na vodě. Vlnová délka je pak vzdálenost mezi vrcholky dvou sousedních vln. Obrázek 1 znázorňuje část elektromagnetického spektra podstatnou pro naši otázku.
Naše oči jsou schopné zachytit vlnové délky 390 nm až 760 nm neboli viditelnou část elektromagnetického spektra (viditelné světlo). Záření s delšími ani kratšími vlnovými délkami nevidíme, ale jeho dopad na naše tělo nás samozřejmě ovlivňuje. Energie z infračerveného záření se při dopadu na lidské tělo přemění na teplo, a tedy nás ohřívá.
UV záření však takto přímo necítíme. Vlnová délka UV záření je tak krátká, že vlny projdou kůží do spodnějších vrstev, tam se teprve zachytí a následně ovlivňují přímo molekuly v kožních buňkách.
UV-A záření je nejméně škodlivé, protože proniká pouze do vrchních vrstev kůže. Naše tělo si pokožku chrání tvorbou tmavého barviva (pigmentu) melaninu, který je schopný UV-A záření pohltit. Přesto jsme UV-A záření při opalování vystaveni a naše kůže tím stárne. Dodatečnou ochranu poskytují opalovací krémy.
UV-B záření proniká do kůže trochu hlouběji, je používáno na hojení lupénky a zvyšuje produkci vitamínu D v těle. Lékařská solária, která se využívají právě pro léčbu kožních chorob, vyzařují pouze UV-B.
No a pak je zde UV-C, které proniká do nejspodnějších vrstev kůže a je nejvíc škodlivé. Tato část UV spektra se na Zemi naštěstí přirozeně vůbec nevyskytuje, jelikož zemská ozónová vrstva UV-C a také podstatnou část UV-B záření zachytí. A to je dobře, protože UV-C záření zabíjí všechno živé.
Obrázek 1: Část elektromagnetického spektra. V části UV-C je vyznačena vlnová délka 254 nm, což je nejčastější používaná vlnová délka u zářičů určených pro likvidaci mikrobů při dezinfekci místností. Převzato z https://www.malirsky-servis.cz/fn-nano-svetelne-zdroje/.
UV-C je zabiják
Tento podnadpis není žádnou nadsázkou. Záření UV-C proniká hluboko do kůže, kde poškozuje DNA buněk [1]. Tím nevratně kožní buňky ničí a ty mají velkou šanci změnit se v rakovinné buňky. Rakovina kůže vzniká také přemírou vystavení UV-B a UV-A záření, proti kterým nás chrání opalovací krémy. Ani jedno z nich ale není tak ničivé jako UV-C.
Schopnost UV-C rozkládat DNA živých buněk se využívá pro dezinfekci místností. V laboratoři, v nemocnici, na operačním sále… tam všude je nutná dezinfekce proti šíření mikrobiálních infekcí. Ozáření místnosti na pár minut pomocí UV-C zářiče spolehlivě mikroby zahubí. Při této dezinfekci nesmí být v místnosti přítomni žádní lidé, zvířata, ale ani případné pěstované rostliny a houby. Pravidlo opuštění místnosti lidmi se musí striktně dodržovat, neboť rakovinotvorné účinky UV-C záření na kůži lidí jsou prokázané dokonce už při dávkách nižších, než jaké se používají pro dezinfekci [3].
Jako důkaz nebezpečnosti horského sluníčka se podívejme na Obrázek 2 ukazující, jaké záření vyzařuje nízkotlaká rtuťová výbojka.
Obrázek 2: Vyzařovací spektrum nízkotlaké rtuťové výbojky. Na vodorovné ose jsou vlnové délky, které nízkotlaká rtuťová výbojka může vyzařovat. Na svislé ose je pak intenzita onoho záření. Je zřejmé, že tato výbojka svítí téměř výhradně na vlnové délce okolo 250 nm, což je přesně vlnová délka UV-C záření a přesně ten typ zářiče používaný na likvidaci živých mikrobů. Převzato ze zdroje [2].
Závěrem
Je pravda, že některé nezdravé věci mohou být ve správném dávkování prospěšné. Příkladem je lék na ředění krve warfarin, který byl dříve používán jako jed na krysy. V 50. letech minulého století se jeden americký muž pokusil o sebevraždu spolykáním spousty tohoto přípravku. Byl zachráněn a při té příležitosti si lékaři všimli, že ten muž má velice nízkou srážlivost krve. Od té doby se warfarin začal zkoumat a později i používat na ředění krve u lidí s rizikem infarktu či mrtvice. Vysoké dávky warfarinu mohou způsobit nekontrolovatelné vnitřní krvácení a smrt, jeho malé dávky naopak životy zachraňují.
Záření UV-C však žádný prospěch v malých dávkách nepřináší. Jediné, čeho vystavením se UV-C dosáhnete, je poškození DNA v kožních buňkách a obrovské zvýšení rizika vzniku rakoviny [3].
Pro Zeptej se vědce odpovídala Adéla
Zdroje:
[1] https://doi.org/10.4061/2010/592980
[2] https://doi.org/10.3205/dgkh000291
[3] https://health.ec.europa.eu/system/files/2018-03/scheer_o_002_0.pdf
Další čtení prověřené autorem:
https://www.solarianovotny.cz/proc-nepouzivat-horske-slunce
https://my.clevelandclinic.org/health/body/22615-melanin
https://www.cithara.cz/rady-lekarniku-pro-ochranu-pred-slunecnim-zarenim