Dotazy a odpovědi

Jak odpudit muchničky?

0859

Dotaz:

Jsem oblíbeným zdrojem potravy pro muchničky. Lítají cca 2 km od řeky, jiný zdroj tekoucí čisté vody v okolí není. Ve skupině lidí pokoušou jenom mě. Mám vyzkoušeno, že klasický DEET repelent nefunguje (spíš je přitahuje), vyzkoušela jsem šplíchat vše možné a jakž takž funguje pouze Alpa Uno ve větším množství. Pokud si nenašplíchám 1 cm2 odhalené pokožky, tak mě tam hryznou. Zajímalo by mě, podle čeho si muchnička vybírá potravu a zda můžu třeba jíst něco, po čem jim nebudu „vonět“ (česnek, béčko atd. u mě nefunguje). Mám krevní skupinu 0 Rh+, abstinent, nekuřák. Jménem všech muchničkových obětí děkuji za odpověď!
Zdroj obrázku: Canva

Minutová odpověď:

1)

Muchničky přitahuje pot, tmavé oblečení a oblečení nějakou dobu nošené.

2)

Častěji jsou napadáni jedinci, kteří si neholí končetiny.

3)

Jako účinný repelent lze doporučit komerčně prodávané přípravky na bázi citronové trávy (známé také jako citronela či lemongrass).
Zdroj obrázku: Canva

Celá odpověď:

Muchničky sají krev člověka za dne, kdy je jejich hostitel nejvíce aktivní. Člověk přitahuje muchničky převážně pachovými signály, lákají je totiž různé chemické látky obsažené v lidském potu [1]. Zastoupení látek v potu je u každého člověka jiné a například u komárů (příbuzní muchniček) bylo prokázáno, že složení potu má vliv na výběr hostitele. Konzumací česneku či B-komplexu si bohužel nepomůžeme. 

Také oblečení, které je již nějakou dobu nošené, a tedy i nasáklé potem, je pro muchničky dobrým lákadlem. Kromě čichu využívají tito parazité k nalezení hostitele zrak či vnímají oxid uhličitý, který člověk vydechuje [2]. Atraktivita různých lidí pro muchničky se může lišit. Jedním z hledisek může být například ochlupení končetin, protože chlupy snižují rychlost rozptylu potu, takže jsou muchničky déle a účinněji lákány, než kdyby byly končetiny oholené [3]. Ze všech částí lidského těla muchničky nejvíce upřednostňují nohy.

Na atraktivitu člověka pro muchničky může mít vliv i barva oblečení. Jsou pro ně mnohem lákavější tmavé barvy (černá a tmavé odstíny hnědé, modré, červené a zelené) než středně šedá nebo bílá [4]. Krevní skupiny by stejně jako u komárů neměly mít vliv.

A jak se před muchničkami chránit? Podle výzkumů mají přípravky na bázi DEET v současné době na muchničky sníženou účinnost odpuzování. Experimentálně se prokázalo, že například přípravky na bázi citronové trávy (Cymbopogon citratus, známá také jako citronela nebo lemongrass) jsou účinnější než DEET [5]. V České republice jsou dostupné jak repelentní spreje, tak repelentní náramky. Dalším možným odpuzovačem muchniček jsou přípravky na bázi šanty kočičí (Nepeta cataria) [6], extrakty z kořene bazalky vytrvalé (Ocimum gratissimum) [5] či přípravky na bázi sojového oleje [7].

Odpuzující účinky mají také některé u nás prodávané esenciální oleje, například z arónovité rostliny Homalomena aromatica či drmku čínského (Vitex negundo) [8]. Esenciální oleje se na kůži mohou aplikovat po zředění, kdy esenciální olej tvoří 3 % roztoku, avšak pozor na alergickou reakci vůči některým obsaženým látkám. Pro rozpuštění můžeme použít malé množství alkoholu či octa a doředit vodou, případně vodu nahradit nosným neutrálním olejem (například slunečnicovým). Další možností je provonět si oblečení tak, že umístíte kapesník nasáklý repelentně působícím esenciálním olejem do svého šatníku.

Bohužel není 100% prokázané, že by fungovala jako prevence konzumace nějaké potraviny, je tedy lepší se spolehnout na výše zmíněné metody. 

Pro Zeptej se vědce odpovídal Matěj

Zdroje:

[1] https://doi.org/10.3390/ijerph19137610

[2] https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/1006802/ 

[3] https://doi.org/10.1080/00779962.1999.9722058

[4] https://doi.org/10.1139/z51-006

[5] https://doi.org/10.1111/j.1365-2915.2012.01054.x

[6] https://doi.org/10.1016/j.jaad.2018.10.053

[7] https://doi.org/10.1111/j.1708-8305.2010.00402.x

[8] https://doi.org/10.1673/031.012.0501

Odpovídal

(Výzkumný ústav rostlinné výroby v.v.i.)

Odborná recenze:

(Entomologický ústav, Biologické Centrum AV ČR, Přírodovědecká fakulta Jihočeské univerzity)

Editace textu:

(Ústav analytické chemie, VŠCHT Praha)
Štítky: hmyz, ochrana, repelent