Dobrý den, děkujeme vám za dotaz, rádi na něj odpovíme. Zjištění naleziště lithia (případně dalších kovových i nekovových surovin), jeho kvality a rozsahu je složitý proces, který zahrnuje několik kroků a využívá různé vědecké a technické metody. Zde je přehled hlavních kroků a metod, které se pro vyhledávání ložisek a zjišťování jejich kvality (a ekonomického využití) používají [1] :
1. Geologický průzkum
Zahrnuje dvě fáze – teoretickou (literární rešerše) a praktickou (geologické mapování v terénu). Prvním krokem je tedy často studium existující literatury a geologických map, které poskytují informace o známých ložiscích a geologických podmínkách v dané oblasti. Následuje terénní průzkum, při kterém geologové sbírají vzorky hornin, minerálů a půdy. Při tomto tzv. geologickém mapování se analyzují geologické struktury, jako jsou zlomy, vrásy a intruze (tzn. tělesa, která vznikla průnikem mladších natavených hornin do starších), které mohou poukazovat na přítomnost ložisek.
2. Geofyzikální metody
Zahrnují celou řadu metod, které se mnohdy používají již během prvních terénních prací. Mezi nejčastěji používané geofyzikální metody patří:
Magnetometrie: Měření magnetických vlastností hornin, které mohou odhalit odchylky způsobené přítomností minerálů obsahujících železo.
Gravimetrie: Měření gravitačních odchylek, které mohou indikovat přítomnost látek s vysokou hustotou (např. kovové rudy).
Seismické metody: Seismické vlny jsou typem vln, které se šíří planetou Zemí, když se v zemské kůře uvolní energie, například při zemětřesení. Můžeme je však také vyvolat uměle (např. výbuchem). Geologové pak pozorují, jak se tyto vlny šíří. V různých materiálech mají vlny odlišné rychlosti, také se odlišně lámou a odráží. Díky tomu můžeme seismické vlny použít i při hledání ložisek. Tyto metody jsou často používány v ropném a plynovém průmyslu.
Elektrické a elektromagnetické metody: Měření elektrické vodivosti a odporu hornin, která mohou značit přítomnost kovových rud nebo podzemních vod.
3. Geochemické metody
Během terénního mapování se kromě vzorků samotné horniny odebírají také vzorky půd, sedimentů (usazenin), vody nebo rostlinného pokryvu. Analýza těchto vzorků může odhalit zvýšené koncentrace kovů, které mohou znamenat přítomnost ložiska.
4. Dálkový průzkum Země
V dnešní době velmi používaná metoda, která spočívá v pořízení a analýze satelitních a leteckých snímků v oblasti ložiska. Tyto snímky nám pomáhají odhalit geologické struktury a povrchové změny (např. v rostlinách a stromech nebo rozmístění vodních toků), které jsou důležitým vodítkem pro nalezení ložiska.
5. Průzkumné vrty
Průzkumné vrty jsou klíčovým krokem pro potvrzení přítomnosti ložiska. Vzorky z vrtů jsou analyzovány v laboratoři, aby se zjistilo složení a kvalita ložiska.
Kromě průzkumných vrtů se provádějí i tzv. geotechnické vrty, které poskytují informace o mechanických vlastnostech hornin, což je důležité pro plánování těžby.
6. Modelování ložiska
Pro naplánování a realizaci těžby je stěžejní znalost rozsahu, tvaru a dostupnosti ložiska. Data, která získáme z vrtů nebo pomocí geofyzikálních a geochemických metod, používáme k vytvoření 3D modelu ložiska. Modely nám pomáhají pochopit prostorové rozložení ložiska, jeho zásoby a dostupnost. Modelování je důležité také pro analýzu ekonomické stránky těžby. Ta zahrnuje odhad nákladů na těžbu, zpracování a dopravu, stejně jako analýzu tržních cen surovin.
Kombinace těchto metod umožňuje celkové zhodnocení potenciálu dané oblasti a poskytuje podklady pro rozhodování o dalším průzkumu a případné těžbě. Také v případě projektu Cínovec byly všechny tyto kroky provedeny, a nakonec vedly k potvrzení, že se jedná o největší ložisko tvrdého lithia v Evropě s významným ekonomickým potenciálem.
Pokud byste se chtěli dozvědět více konkrétních informací o ložisku lithia na Cínovci, můžete navštívit oficiální stránky European Metals Holdings nebo se podívat na jejich zveřejněné studie a zprávy (viz Další čtení).
Doufáme, že jsme tímto odpověděli na váš dotaz a případně ve vás probudili další zájem o ložiskovou geologii, která je sice náročným, ale zároveň krásným a multidisciplinárním oborem.
Pro Zeptej se vědce odpovídali Kuba a Kája
Zdroje:
[1] Haldar, S. K. (2018). Mineral exploration: principles and applications. Elsevier.
Další čtení prověřené autory:
Cinovec Project Overview (dostupné z: https://www.europeanmet.com/cinovec-project-overview/)
Cinovec Preliminary Feasibility Study (dostupné z: https://www.miningnewsfeed.com/reports/Cinovec_PFS_04192017.pdf)