Dotazy a odpovědi

Jak sundat z prstu malý prsten?

Datum odpovědi: 14. 10. 2024

1073

Dotaz:

Mám otázku z bežného života. Prečo ide prsteň jednoduchšie na prst ako z neho dole?
Zdroj obrázku: Canva

Minutová odpověď:

1)

Stane se, že prsten nejde sundat bezprostředně po tom, co byl nasazen. Hlavní důvod vidíme v odlišném rozložení tkáně na článcích prstu.

2)

Po delší době nošení může být problém způsoben tím, že prst zvětšil svůj objem. Důvodů může být mnoho. Otok prstu u těsného prstenu, změny teploty nebo tlaku v jiné nadmořské výšce, hormonální změny. Nebo případně člověk přibral na váze.

3)

Ve stáří může v důsledku artrózy dojít ke zvětšení kloubu kvůli kostním výrůstkům, nebo i kvůli zánětům.
Zdroj obrázku: Canva

Celá odpověď:

Val z tkáně a tření

Jak je to možné, že prsten nejde přes kloub jenom z jedné strany, když kloub je stejný z obou stran? Vědecké studie na toto téma k dispozici nemáme, ale můžeme vytvořit hypotézu. Pokud se prsten nasune až k dlani, je na článku, který je tlustší, než je článek prostřední. Při snaze o přetažení prstenu přes kloub se tak v důsledku tření prstenu o kůži natlačí před kloub i část této tkáně a tento „val“ z tkáně musí prsten překonat. Kvůli rozdílné tloušťce článků prstů je při nasazování tento val před kloubem menší než při sundavání, a tak se může stát, že je val pak těžko překonatelný. 

V tomto mohou hrát roli ještě další okolnosti. Při nasazení prstenu se kůže pod prstenem může zpotit. Vlhkost, pokud je jí hodně, obecně tření snižuje (voda vyplní nerovnosti v površích a povrchy se vůči sobě posouvají snadněji), ale pokud je jí málo, tak naopak tření zvýší. Víme například, že když chceme v obchodě rozevřít mikrotenový sáček, trochu si nasliníme prsty. Uplatní se tu přilnavost (adheze) molekul vody k povrchu způsobená slabou vazbou tzv. vodíkových můstků. Takže případný pot může zhoršit pohyb prstenu a zavinit větší val při sundavání.

Zaškrcený prst vede k otoku

Pokud je prsten příliš těsný a prst je zaškrcený, tak oteče. Je to způsobené předně tím, že cévy, které přivádějí krev do prstu (tzv. arteriální), mají tlustší stěny než cévy žilní a lymfatické, které odvádějí krev a další tekutiny. Takže odvod tekutin se přiškrtí snadněji a víc než přívod.

Pokud nejde prsten sundat až po několika hodinách, mohlo to být způsobeno teplotou prostředí. V důsledku vyšší okolní teploty se tělo snaží ochladit tím, že krev soustředí do končetin. Funguje to tak, že se krevní cévy rozšíří, což vede ke zvýšení průtoku krve i do rukou. Odborně se tomu říká vazodilatace. Může k ní dojít nejen při zvýšení teploty, ale například i při fyzické aktivitě, při které se zvýší nutnost zásobovat tkáně pro větší výkon. K podobnému jevu může dojít při výstupu do vyšší nadmořské výšky. Kvůli nižšímu tlaku se dočasně rozšíří cévy, než se organismus změně tlaku přizpůsobí.

Dlouhodobější vlivy, které zapříčiní, že prstýnek nejde sundat – zvýšení tělesné hmotnosti a tukové vrstvy – není třeba rozvádět.

Hormonální změny

V důsledku menstruačního cyklu, těhotenství a kojení nebo menopauzy se mění hladiny hormonů estrogenu, progesteronu a dalších. Tyto změny mohou způsobovat zadržování tekutin nebo rozšíření cév, což může způsobit otoky, včetně otoků prstů.

Dalším významným hormonem, u kterého má změna hladiny podobný vliv, je aldosteron. Tento hormon pomáhá regulovat hladiny sodíku a tekutin v těle. Ke zvýšení hladin sodíku a tekutin může dojít při poruše funkce ledvin, nadledvin nebo v důsledku některých léků. Právě vysoká hladina aldosteronu může vést k zadržování tekutin a otokům.

Kortizol, známý také jako stresový hormon, ovlivňuje krevní tlak a též zvyšuje zadržování sodíku a tělesných tekutin. Jeho nadměrné množství může být způsobeno např. špatnou funkcí nadledvin nebo podvěsku mozkového (hypofýzy), infekcemi nebo záněty, ale i dlouhodobou terapií glukokortikoidy sloužící k potlačení nežádoucí imunitní reakce.

Tyreoidální hormony, které jsou tvořeny štítnou žlázou, mohou také způsobovat hromadění tekutin v tkáních buď zvýšením propustnosti kapilár, nebo snížením krevního průtoku, nebo mohou ovlivnit tvorbu dalších hormonů, které regulují stav tekutin v organismu. Je tu více mechanismů, které mohou zapříčinit otok prstů.

Vliv věku

V seniorním věku dochází k úbytku svalů, ale ke zvětšení kloubů, které může být dalším důvodem, proč nejde prstýnek sundat. S pokročilým věkem dochází totiž k poškození kloubních chrupavek. Tento jev se nazývá osteoartróza nebo také artróza. Takové poškození je způsobeno poruchou homeostázy metabolismu neboli metabolismus již nedokáže udržovat chrupavku v původní kvalitě a ta se již dostatečně neobnovuje. Dojde k jejímu ztenčení a poškození. Postižená kost reaguje na vzniklou situaci svojí přestavbou a časem se na ní objevují kostní výrůstky, které zvětšují velikost kloubu. Může docházet i k zánětům v kloubu a k otokům.

Jak sundat těsný prsten?

Existuje více možností, které lze kombinovat:

* Ponořit prst do studené vody. Po 5 až 10 minutách se prst ztenčí. Na sníženou teplotu končetin tělo totiž zareaguje zúžením cév, aby se snížil průtok krve a tělo se tolik neochlazovalo studenější krví. Je to ochrana před podchlazením vnitřních orgánů.  

* Zvednout ruku nad hlavu, alespoň na 5 minut. Prsty se mírně odkrví v důsledku gravitace.

* Snížit tření mezi prstenem a prstem pomocí vody a mýdla nebo jiného lubrikantu. Může se tím zabránit vzniku zmíněného „valu“.  

* Použít pevnou nit nebo tenkou stužku. Ta se podvlékne pod prstenem a jeden konec stužky se na prst těsně namotá – postupně od prstenu přes kloub až k prostřednímu článku. Za opačný konec, který je podvléknutý pod prstenem, se táhne, takže se stužka odmotává a prsten se posunuje, až se dostane přes kloub. V tomto triku se využívá, že jednak namotaná stužka zabrání vzniku valu a jednak tření mezi prstenem a textilií je menší než u holého prstu. Na YouTube je řada ukázek (viz sekce Další čtení)..

* Pokud selžou pokusy o sundání, je tu možnost rozštípnutí prstenu. Když se neodvážíme sami, můžeme navštívit zlatnictví, klenotnictví, kde je šance provést úkon s ohledem na následnou opravu prstenu. Pokud upřednostníme šetrnost k prstu nebo chceme současně řešit problém s otokem, tak doporučujeme navštívit lékařskou pohotovost nebo chirurgii. 

Pro Zeptej se vědce odpovídal Filip

Další čtení prověřené autorem:

https://cs.wikipedia.org/wiki/Vazodilatace

https://www.wikiskripta.eu/w/Aldosteron

https://www.wikiskripta.eu/w/Cushing%C5%AFv_syndrom

https://www.endocare.cz/snizena-cinnost-stitne-zlazy-hypotyreoza/

https://cs.wikipedia.org/wiki/Osteoartr%C3%B3zahttps://www.youtube.com/watch?v=DSGlq9cALZw

Odpovídal

(Fyzikální ústav AV ČR)

Odborná recenze:

(Fakulta biomedicínského inženýrství ČVUT)

Editace textu:

Štítky: prsten, prsty, ruka
Kategorie: Fyzika a chemie

Mohlo by se vám líbit: