Účinky kofeinu
Kofein obsažený v kávě, čaji (varianta kofeinu tein), kole, ale i v dalších plodinách (guarana, yerba maté, kakao) je celosvětově nejvíce požívaný psychoaktivní stimulant, tedy látka působící povzbudivě na centrální nervovou soustavu [1]. Kofein zlepšuje psychickou pozornost i fyzickou výkonnost a snižuje únavu. Zároveň pak zrychluje tlukot srdce, což je většinou dobře tolerováno a nemusíme se toho obávat.
Stimulanty jsou jednou z několika skupin drog a kofein je jedna z mála drog legálně povolených po celém světě. Jen jeho přidávání do potravin bývá regulováno, a tak je tomu i v České republice (ČR) [2]. Při nadměrném požívání kofein působí negativně, způsobuje nespavost, třes rukou, neklid a bolesti hlavy.
Pokud to však s kávou nepřeháníme, příznivé dopady kofeinu na naše zdraví převažují. Je prokázáno, že pravidelné požívání kofeinu nejen zlepšuje náladu a zvyšuje výkonnost, ale kofein působí také jako antioxidant, čímž snižuje zánětlivost a zvyšuje imunitu těla, působí jako slabé antibiotikum, snižuje riziko neurodegenerativních onemocnění, jako jsou Parkinsonova a Alzheimerova choroba, a snižuje riziko rakoviny jater [3]. Pravidelné pití kávy u dospělého člověka tedy lze jen doporučit. Obzvlášť ranní pití kávy prokazatelně pomáhá zdraví srdce a cév a snižuje riziko nemocí [4], a to více než její celodenní popíjení.
Další legální stimulanty
Druhým stimulantem, se kterým se můžeme legálně setkat, je nikotin. Nikotin nejprve také stimuluje centrální nervovou soustavu, zvyšuje pozornost a rychlost myšlení a navozuje pocit uvolnění. Stejně jako u kofeinu i nikotin nepřirozeně zrychluje tlukot srdce. Na rozdíl od kofeinu však při odeznívání účinků nikotinu dochází k útlumu nervové soustavy. Nikotin také navozuje silnou závislost a přímo způsobuje vysoký krevní tlak a kornatění tepen, které může vést až k infarktu.
Překvapivě legálním stimulantem v ČR je také kratom, který je velice nebezpečný a zakázaný v mnoha státech světa. Kratom pochází z listů tropického stromu Mitragyna speciosa. Kratom stimuluje pozornost a při větších dávkách navozuje euforii a nakonec útlum. Pro tuto drogu zatím neexistuje v ČR regulace, a tak k ní mají přístup středoškolští i univerzitní studenti, kteří ji používají na zvýšení pozornosti a pro lepší učení. Existují dokonce webové stránky, které studenty přímo nabádají ke koupi kratomu a vysvětlují jeho benefity při učení! V posledních letech se však hromadí důkazy, že jde o silně návykovou látku s podobnými abstinenčními příznaky, jako má opium [5], a v několika případech je již spojován se smrtí lidí z předávkování [6]. S účinky kratomu jsme se bohužel už mohli setkat i v českých zprávách, když na předávkování zemřel třináctiletý chlapec.
Jako další stimulant nás může napadnout taurin, který se společně s kofeinem používá v energetických nápojích. Taurin je důležitá aminokyselina s protizánětlivými účinky, která má přínos při léčbě epilepsie, infarktu a dalších nemocí a chrání naše tělo před negativním dopadem alkoholu a dalších neurotoxinů na nervový systém [7]. Výzkumy však ukazují, že žádné stimulující účinky nemá. Stimulantem v energetických nápojích tak opět zůstává jen kofein [8].
Ve volně prodejných lécích na rýmu a nachlazení se můžeme setkat s pseudoefedrinem, který prokazatelně snižuje otok sliznic při rýmě a alergiích, a navíc má také stimulační účinky [9]. Prodej pseudoefedrinu, který je obsažen například v lécích Paralen Plus, Nurofen Stop Grip a Modafen, je v ČR regulován, protože se z něj nelegálně připravují domácí drogy. Chceme-li takové léky koupit, musíme se prokázat občanským průkazem a nesmíme koupit více než povolené množství.
Stimulanty na předpis a ty nelegální
Stimulanty se běžně používají pro léčbu onemocnění pozornosti ADHD. V ČR se pro tyto účely používá stimulant obsažený například v lécích Ritalin a Concerta, které jsou na předpis odborného lékaře. V jiných zemích světa se pro léčbu ADHD používají i silnější drogy ze skupiny amfetaminů [10]. Amfetaminy mají prokázané stimulující účinky a výrazně zlepšují příznaky nemoci ADHD. Avšak mohou se snadno stát návykovými, a proto jsou v ČR zakázány.
Dalšími stimulanty jsou silně návykové, a tedy nelegální látky. Patří mezi ně kokain, již zmíněné amfetaminy a jim příbuzné látky, jako jsou například pervitin a extáze (chemicky 3,4-methylendioxy-N-metamfetamin). Jejich účinky jsou jistě silnější než kofein, avšak je určitě nutné zmínit, že je lépe se jim zdaleka vyhnout.
Jaký stimulant je tedy nejlepší…
Co se týče stimulujících účinků na pozornost, zlepšení učení nebo fyzickou výkonnost, existují určitě silnější látky, než je kofein. Avšak kofein jako jediný má prokazatelné pozitivní dlouhodobé účinky na naši imunitu, prevenci neurodegenerativních chorob (Alzheimerova a Parkinsonova nemoc) i rakoviny. Navíc není tak silně návykový jako ostatní stimulanty. Z tohoto důvodu doporučuji popíjet kávu, a to hlavně po ránu, a pro další zlepšení pozornosti a výkonnosti se jít jednoduše vyspat.
Pro Zeptej se vědce odpovídala Adéla
Zdroje:
[1] https://doi.org/10.1016/j.ejmcr.2024.100138
[2] Odstavec předpisu 447/2004 Sb. Vyhláška Ministerstva zdravotnictví č. 447/2004 Sb., o požadavcích na množství a druhy látek určených k aromatizaci potravin, podmínky jejich použití, požadavky na jejich zdravotní nezávadnost a podmínky použití chininu a kofeinu
Příl.5 https://mze.gov.cz/public/portal/mze/legislativa/vap58261-6323
[3] https://doi.org/10.3390/beverages5020037
[4] https://doi.org/10.1093/eurheartj/ehae871
[5] https://doi.org/10.1093/pm/pnab126
[6] https://doi.org/10.1097/PAF.0000000000000695
[7] https://doi.org/10.3949/ccjm.83a.15050
[8] https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/18587165/
[9] https://doi.org/10.3390/ijms22105146
[10] https://doi.org/10.1177/026988111348253
Další čtení prověřené autorem:
https://adf.org.au/drug-facts/#wheel
https://policie.gov.cz/clanek/kratom.aspx
https://www.kupi.cz/magazin/clanek/25404-leky-s-pseudoefedrinem