Tématem změny barvy vlasů po narození se nezabývá moc vědeckých studií – ty se totiž spíše zaměřují na změny barvy vlasů vlivem stárnutí, tedy na změny, které nastávají až v dospělosti.
Ze studií, které jsem na téma vývoje vlasů před a po porodu četla, vyplývá, že důvod, proč váš syn bude ve výsledku tmavovlasý (ale ještě není), je pravděpodobně ten, že ještě nemá plně vyvinuté vlasy.
Typy vlasů během vývoje
V rámci vývoje můžeme pozorovat tři základní typy vlasů, či obecně ochlupení. Prvním typem je tzv. „lanugo“ – to vzniká během zárodečného vývoje, tedy mají ho nenarozené děti, velmi často ale zůstává i několik týdnů po narození [1]. To jsou ony velmi jemné a dlouhé chloupky, které mívají novorozenci.
Druhým typem ochlupení jsou takzvané „vellus hair“ neboli velusové chloupky – to jsou jemné chloupky, které máme takřka na celém povrchu těla (dobře jsou vidět třeba na tvářích). Jedná se zase o dost tenké chloupky, které jsou světlé.
A pak třetím typem jsou takzvané „terminální“, „dospělé” chlupy – to už jsou ty širší, tužší, pigmentované typy ochlupení (řasy, obočí, vlasy, pubické ochlupení). Občas se vyděluje ještě čtvrtý typ, tzv. „intermediate hair“, tedy „střední chlupy” – to je něco mezi velusovými chloupky a dospělými chlupy [2].
Tmavost ochlupení je dána mírou pigmentace, tedy tím, v jakém množství se ve vlasovém váčku tvoří barviva. Výsledná barva je dána kombinací dvou pigmentů – eumelaninu (černohnědý) a feomelaninu (červenohnědý), tedy poměrem mezi jejich množstvím. Tento poměr je určen hlavně geneticky – každý máme zděděné předpoklady pro zbarvení kůže i vlasů [2].
Ještě nějakou dobu po narození trvá, než začnou růst terminální vlasy – postupně se tedy velusové vlasy přeměňují na terminální. Kolem druhého roku života by člověk měl na hlavě mít hlavně ty hotové, dospělé, pigmentované vlasy. Nicméně ještě další chvíli může trvat, než se jejich barva projeví naplno a ustálí. Je tedy dost možné, že váš syn ještě nemá úplně stoprocentně dospělé, hotové vlasy.
Vliv hormonů
Během puberty dochází k velké tvorbě mužských pohlavních hormonů, které ovlivňují vlasové váčky. Dochází tak k přeměně velusových chloupků na některých částech těla na terminální, pigmentované ochlupení (např. ochlupení vnějších pohlavních orgánů – tzv. pubické ochlupení – nebo růst vousů u mužů).
Zatímco třeba vlasové váčky řas a obočí na mužské pohlavní hormony spíše nijak nereagují, vlasy ano – puberta a s ní spojená tvorba hormonů tedy opravdu mohou ovlivnit růst a pigmentaci nejen pubického ochlupení, ale i vlasů na hlavě. Ostatně, je to právě testosteron, který u mužů v dospělosti způsobuje plešatění [3–4]. Vysoké hodnoty mužských pohlavních hormonů mohou také u žen způsobit růst terminálních chlupů na obličeji i jinde na těle, tedy růst vousů a dalších chlupů (odborně se tomuto jevu říká hirsutismus) [5].
Shrnutí
Ve zkratce lze tedy říct, že změny barvy vlasů jsou zaprvé dány tím, že ještě nějakou dobu po narození trvá, než se dokončí vývoj vlasů, a zadruhé tím, že během dospívání dochází k tvorbě hormonů, které ovlivňují ty vlasové váčky, které jsou na hormony citlivé, a tím mohou měnit vlastnosti vlasů.
Pro Zeptej se Vědce odpovídala Markéta
Zdroje:
[1] https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/30252348/
[2] https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/14695500/
[3] https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/11595812/