Dotazy a odpovědi

Je nádobí z tisového dřeva zdraví škodlivé?

1338

Dotaz:

Tis červený má moc pěkné dřevo. Vím, že je při požití jedovatý, ale zajímalo by mě, zda mísa/miska či šperk z něj vyrobené mohly způsobit nějaké zdravotní potíže. Snad se prý kdysi odsouzenci trestali pitím z poháru z tisu…
dřevěné nádobí
Zdroj obrázku: Canva

Minutová odpověď:

1)

Tis červený obsahuje prudce jedovaté látky, zejména semena (kromě jejich červeného obalu) a listy.

2)

Přímo tisové dřevo obsahuje jen minimum prokazatelně jedovatých látek, obsahuje ovšem množství dalších sloučenin, jejichž účinek na člověk není dobře prozkoumám.

3)

Tisové dřevo, zvláště jádrové, bylo ve středověku hojně využíváno k výrobě nástrojů.

4)

Používání tisového dřeva pro styk s potravinami/lidskou pokožkou nejspíš nezpůsobí dospělému člověku závažné akutní potíže.
dřevěné nádobí
Zdroj obrázku: Canva

Celá odpověď:

Tis červený (Taxus baccata) je vskutku prudce jedovatá rostlina. S výjimkou masitého červeného obalu semena jsou jedovaté všechny její části – tedy kořen, stonek, list a semeno [1]. Obsahují pestrou směs jedovatých sloučenin, z nichž nejvýznamnější jsou taxinové alkaloidy – hlavně taxin A a taxin B [2, 3]. Tyto látky působí kardiotoxicky – nepříznivě ovlivňují srdeční soustavu, což vede až k zástavě srdce a dechu [3].

Nejjedovatější částí rostliny jsou semeno a list. Co se týče dřeva, existují prastaré antické popisy smrtelných otrav člověka [4], ale v současnější literatuře lze nalézt pouze záznamy o vyrážce vzniklé při kontaktu s čerstvým dřevem a reakci na vdechnutí tisových pilin [5, 6].

Tisové dřevo a potraviny

Výzkumníci z Královské botanické zahrady v Kew ve Velké Británii se snažili objasnit, jak je to s jedovatostí tisového dřeva. Jedovatý taxin B ve dřevě nezjistili. Našli řadu chemicky příbuzných látek souhrnně nazvaných taxoidy, jejichž toxicita vůči člověku nebyla popsána. Tyto látky byli schopni získat i z velmi starého dřeva (50 a více let). 

Dále se pokusili zjistit, zda lze tyto sloučeniny vylouhovat pomocí nápojů a potravin – vína, kávy, sýru – a nasimulovat tak situaci, kdy je dřevo používáno jako nádobí. Ve všech potravinových vzorcích, které přišly do styku s tisem, autoři taxoidy nalezli, nejvíce ve víně. 

Zde je potřeba zdůraznit, že u těchto látek není známo, jaké množství je potřeba pro otravu člověka, a tedy nelze posoudit, zda by požití potravin vystavených styku s tisovým dřevem opravdu způsobilo potíže. Závěrem autoři doporučují hrát na jistotu a tisové výrobky jako nádobí raději nepoužívat [7].

Tisové dřevo ve středověkém Polsku

V roce 2023 vyšla archeologická práce zabývající se využíváním tisového dřeva pro výrobu nástrojů ve středověkém Polsku a toxicitou tisového dřeva [8]. Je zajímavé, že z celkem 40 druhů stromů vyskytujících se dobově v této oblasti byl právě tis pátým nejpoužívanějším stromem pro výrobu předmětů. 

Velká část nalezených nástrojů byly předměty, které nutně musely přicházet do pravidelného styku s lidskou pokožkou, sliznicemi a připravovaným jídlem – jehly, střenky nožů, lžíce, misky, náustky hudebních nástrojů atp. Z pramenů také vyplývá, že nádoby a nástroje z tisu představovaly zajímavý obchodní artikl a byly ceněny.

Výsledky archeologického rozboru následně vědci podpořili chemickou analýzou dřeva tisu. V tomto případě byly zkoumány ještě zelené větve o stáří jednoho roku, starší větve a jádrové dřevo. Sledovány byly sloučeniny taxin B a isotaxin B. Byly zjištěny ve vzorcích z jednoletých větví, ale ve starších větvích a v jádrovém dřevě už přítomny nebyly, a tedy by podle výzkumníků neměly působit prudce toxicky. 

Něco na otravách popsaných v minulosti nesedí

Závěrem studie autoři archeologická zjištění vykládají jako důkaz o bezpečnosti tisového dřeva a argumentují tím, že by ho lidé tak hojně nepoužívali pro výrobu nástrojů, pokud by způsobovalo patrné obtíže. Tomuto jejich úsudku nahrává i fakt, že by jádrové dřevo podle jimi provedených chemických rozborů nemělo obsahovat jedovaté látky. 

V minulosti zaznamenané otravy způsobené požitím potravin uskladněných či podávaných v nádobách z tisu jsou podle názoru autorů této práce spíš přehnané či nepřesné. Spekulují např. o tom, že do údajně smrtícího vína podávaného v tisovém poháru musel být přidán i odvar z tisového jehličí, skutečnost, kterou se asi nikdo veřejně nepochlubí, a svést otravu na tisový pohár je pak nasnadě [8].

Pro Zeptej se vědce odpovídala Bára

Zdroje:

[1] https://search.worldcat.org/cs/title/39013798

[2] https://doi.org/10.1021/np50010a001 

[3] https://doi.org/10.1016/S0041-0101(00)00146-X 

[4] http://data.perseus.org/citations/urn:cts:latinLit:phi0978.phi001.perseus-eng1:16.20 

[5] https://doi.org/10.1111/j.1365-2133.1976.tb15776.x 

[6] https://doi.org/10.1515/9783110837841 

[7] https://doi.org/10.1016/j.jchromb.2012.12.018 

[8] https://doi.org/10.1016/j.jasrep.2023.103921 

Další čtení

Odpověď č. 345 https://medium.seznam.cz/clanek/zeptej-se-vedce-jak-znamo-tis-je-jedovaty-neni-nebezpecne-opekat-si-burty-na-tisovem-dreve-53484

Odpovídala

(Katedra experimentální biologie rostlin, Přírodovědecká fakulta Univerzity Karlovy)

Odborná recenze:

(Vysoká škola chemicko-technologická v Praze, Ústav biotechnologie)

Editace textu:

Štítky: dřevo, zdraví