Dobrý den, je to přesně tak, jak si myslíte. Zjednodušeně řečeno vosk tvoří palivo svíčky, roztavený se díky knotu snadno odpařuje a jeho páry ve vzduchu hoří plamenem. Pokud se na celý jev podíváme blíže, zjistíme, že se vlastně skoro neliší od hoření dřeva nebo papíru.
Všechny zmíněné látky jsou organické sloučeniny, které se skládají převážně z uhlíku, kyslíku a vodíku. Hořením, tedy reakcí se vzdušným kyslíkem, vzniká hlavně oxid uhličitý a voda. Protože plamen svíčky nemá až tak vysokou teplotu a přísun kyslíku není úplně ideální, vznikají také saze. Saze je souhrnný název pro nedokonale spálené uhlíkaté sloučeniny. Ty tvoří kouř svíčky a také známé černošedé usazeniny na zdech. Popel je ale tvořen především minerálními látkami, které buď za daných podmínek nehoří, nebo jejich spalné produkty nejsou plyny. Takových látek je ale ve vosku minimum, a proto svíčky shoří v podstatě beze zbytku [1].
Pro Zeptej se vědce odpovídal Vojta
Zdroje:
[1] https://doi.org/10.1016/j.envint.2021.106590
Další čtení prověřené autorem:
Hoření – https://en.wikipedia.org/wiki/Combustion
ZsV odpověď č. 721 – https://medium.seznam.cz/clanek/zeptej-se-vedce-proc-vlastne-svicka-zhasne-kdyz-na-ni-foukneme-32000