Dotazy a odpovědi

Kde končí duha?

0891

Dotaz:

Dobrý deň prajem, ja by som sa rada opýtala, možno blbotinu, ale prečo, keď vidíme dúhu a približujeme sa k nej, sa dúha ako keby stále od nás vzďaľovala? Vždy sa poteším, že uvidím koniec dúhy, že je blízko, a ako ideme k nej bližšie, je čoraz ďalej a ďalej. Ďakujem.
Kde končí duha?

Minutová odpověď:

1)

Dojít ke konci duhy se nedá. Duhu si totiž nelze představit jako nějaký fyzický objekt, který „visí“ na obloze.

2)

Její poloha je dána pozorovatelem a polohou Slunce. To znamená, že dva lidé na různých místech uvidí jinou duhu, a pokud se pozorovatel pohybuje, duha se pohybuje s ním.

3)

Ve skutečnosti je duha plný kruh, který nemá konce, a vzniká na vodních kapkách v atmosféře, nikoliv na zemi. Polovina duhy, kterou nevidíme, je zastíněna horizontem.
Kde končí duha?

Celá odpověď:

Děkujeme za pěkný dotaz. Vidět duhu vždycky potěší. Duha vzniká tak, že se bílé sluneční světlo rozloží na jednotlivé barvy na kapičkách vody v atmosféře [1], jak můžeme vidět na obrázku vlevo. K tomuto jevu dochází např. po dešti nebo v mlžném oparu u vodopádů. Kapky vody zde hrají stejnou roli, jako když slunečním paprskům vystavíme skleněný hranol, který také rozloží bílé světlo na jednotlivé barvy.

AD 4nXeUs2wXgs6oG14 erGI 5oJt88jjagOn9F3SpCf b1x2mJVUc3zCrH37TlOGaFTVkp6br8xRc4JLOrD3oom6j0ABJBWJqKywNV1mSjgE6Y5sgLTfEhTqqwM3 FIN2pobfJTL5kAQZkvolbNeDArxD5OJU1?key=Qt4Lc6zQbNtb 4L2VFTbRw

I přes to, že je lákavé snažit se najít konec duhy, je to marné úsilí. Pozice duhy totiž závisí na poloze pozorovatele vůči paprskům, které vstupují do vodních kapek. Například pro červenou barvu je optimální úhel mezi pozorovatelem a vstupujícím paprskem 42° (obrázek vlevo). To znamená, že naše oko vidí duhu složenou z příspěvků kapek v různých výškách. Tak například červená barva doputuje do oka z kapek, které jsou nejvýše, a všechny ostatní barvy z těchto kapek oko minou. Naopak fialová barva přichází od kapek, které jsou nejníže, a ostatní barvy oko opět minou. Tento princip je ukázán na obrázku vpravo.

Pokud se budete k duze přibližovat, bude se duha posouvat na obloze níž a níž. To je dáno tím, že duhu vidíte, když jsou paprsky vůči vám pod úhlem 42° (viz obrázek vlevo). Problém je, že k duze samotné ovšem nikdy nedojdete, jelikož kapky tvořící duhu jsou v atmosféře, nikoliv na zemi. Proto se konec duhy země nikdy nedotkne. Nehledě na to, jak dlouho za duhou půjdete, její konec bude vždy jakoby za horizontem. Duha je totiž ve skutečnosti plný kruh, který konce nemá. To, že duhu vidíme jen jako půlkruh, souvisí s tím, že horizont nám stojí v cestě, tedy ve výhledu. Ale nezoufejte! Pakliže máte štěstí, z letadla v dostatečné výšce je možné vidět i plný kruh duhy.

Na závěr drobná poznámka. Abychom mohli duhu pozorovat, musí být Slunce za našimi zády. To si můžete snadno vyzkoušet na zahradě s hadicí na vodu. Když budete zalévat květiny, postavte se tak, aby bylo Slunce za vašimi zády a jeho paprsky tak procházely kapičkami vody z hadice. Dostanete miniaturní duhu.

Pro Zeptej se vědce odpovídal Vítek

Zdroje:

[1] https://www.jstor.org/stable/24953986 

Další čtení prověřené autorem: 

http://ukazy.astro.cz/duha.php

Odpovídal

(VŠCHT Praha + JILA – University of Colorado Boulder & National Institute of Standards and Technology (NIST))

Odborná recenze:

(Ústav organické chemie a biochemie AV ČR)

Editace textu:

(Ústav analytické chemie, VŠCHT Praha)
Štítky: duha, optika