Dotazy a odpovědi

Které látky se v těle detoxikují?

0662

Dotaz:

Mám dotaz ohledně detoxikace organismu. Dá se o tom přečíst mnoho knih, článků, držet diety, různé recepty a přípravky. Jak tento pojem definuje věda? Které toxické látky v těle se tedy „obecně“ detoxikují?
Zdroj obrázku: Canva

Minutová odpověď:

1)

Detoxikace znamená zbavení se toxických látek nebo jejich přeměna na látky netoxické.

2)

Hlavní roli mají játra, ale detoxikaci zajišťují také ledviny, trávicí trakt, dýchací systém a kůže.

3)

Toxin je jedovatá látka, která je specifickým produktem metabolické činnosti organismu.

4)

Mezi toxiny patří jak látky vyrobené metabolickými procesy člověka, tak látky přijaté z okolí.
Zdroj obrázku: Canva

Celá odpověď:

Ano, je pravda, že pojem detoxikace organismu se objevuje často. Předtím, než pojem detoxikace začali hojně zneužívat prodejci zázraků na počkání, měl jasně definovaný význam. Toxiny jsou látky pro naše tělo jedovaté, a detoxikace tedy znamená zbavení se těchto látek a nebo jejich přeměnu na látky netoxické. Protože naše potrava obsahuje mnoho přirozeně jedovatých nebo nestravitelných látek, máme celý složitý aparát (metabolismus, neboli česky látková výměna) na jejich zpracování. Detoxikace je vlastně jeden z metabolických pochodů. Hlavní roli zastávají játra, ale jde v podstatě o všudypřítomný proces. Za detoxikaci považujeme jak zbavení se toxických látek přijatých z okolí, tak i těch, které byly vytvořeny naším vlastním tělem. Vzpomněli jsme si na jeden příhodný příspěvek na webu: „Chcete znát nejúčinnější metodu, jak detoxikovat škodlivé látky z těla? Poděkujte svým játrům.“ Játra ale nejsou jediná, která zajišťují detoxikaci našeho organismu. Dalšími orgány jsou ledviny, trávicí trakt, dýchací systém a také kůže. 

Jak již bylo řečeno, hlavním orgánem zajišťujícím metabolismus jsou játra. Jejich metabolická aktivita je řízena inzulinem a dalšími hormony [1]. Dalším orgánem důležitým pro detoxikaci organismu jsou ledviny. Ty jsou totiž schopny metabolizovat celou řadu látek vzniklých v organismu (endogenních) i přijatých z vnějšku (exogenních) [2]. Dýchací systém se samozřejmě také podílí na vychytávání cizorodých částic, a to například i mechanickým způsobem za využití chlupů či epitelových buněk [3]. Vrstva hlenu, která vystýlá většinu epitelových buněk nosohltanu, hraje důležitou roli při odstraňování usazených částic tím, že disponuje vlhkým a lepivým povrchem, který je schopen cizorodé látky zachytit, a my je poté můžeme například vykašlat. Látky, která se do těla dostanou tak, že proniknou skrz tkáň, jsou pak pohlceny například specializovanými buňkami, zvanými makrofágy, které je rozkládají [4]. A nemůžeme zapomenout ani na kůži, která omezuje průnik toxinů do těla. Látky rozpustné ve vodě se přes kůži dostávají do těla obtížně, na rozdíl od látek rozpustných v tucích [5] . 

A co je to vlastně toxin? Jedná se obecně o jedovatou látku, která je specifickým produktem metabolické činnosti živého organismu nebo je jím přijata zvenku. Toxiny můžeme rozdělit na dvě skupiny – látky rozpustné ve vodě a látky rozpustné v tucích (tedy ve vodě nerozpustné). Pokud se látka rozpouští ve vodě, je to jednoduché. Po pozření se dostává do krve a je zpracována v játrech. Krev je poté filtrována ledvinami a toxiny jsou rychle vyloučeny močí. Z těla odchází také potem, dechem nebo stolicí. 

Pokud se ale ve vodě nerozpouští, máme problém. Takové látky se ukládají do tukových tkání a mohou škodit dlouhodobě. Navíc mohou vyvolávat problémy i s odstupem, pokud se jich postupně nahromadí příliš. Tělo však i s takovými látkami umí zacházet. Základem jejich úspěšného odstranění je zvýšení jejich rozpustnosti ve vodě. V játrech se toho dosahuje chemickými reakcemi jako např. oxidací a nebo konjugací, při které dochází k propojení s nějakou dobře rozpustnou látkou, jako jsou např. chemicky upravené cukry. V této formě se pak mohou tyto látky vyloučit močí. Tento univerzální proces nazýváme detoxikací – tělo tak zpracovává různé typy látek a nepozná, zda jde o lék, potravu, nebo toxin [6].

Detoxikace organismu by se tedy dala chápat jako běžné metabolické pochody v živých organismech, popřípadě jako metabolismus léků, drog či alkoholu. K detoxikaci dochází hned v několika orgánech našeho těla. Závěrem je nutno podotknout, že je velmi obtížné obecně popsat v krátkém textu, jak se látky z těla dostávají, jedná se totiž o poměrně komplexní procesy. Záleží na chemické povaze dané látky, ale i na tom, jestli je daný toxin produktem našeho metabolismu, či nikoliv, a jakým způsobem do těla se dostal. 

Pro Zeptej se vědce odpovídali Veronika a Vojta

Zdroje:

[1] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4050641/

[2] https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0085253815323954

[3] https://journals.lww.com/co-clinicalnutrition/Abstract/2007/03000/Lipases_and_lipolysis_in_the_human_digestive.7.aspx

[4] https://doi.org/10.1016/B978-0-12-386454-3.00428-0

[5] https://vetmed.tamu.edu/peer/detoxification/

[6] Harper’s Illustrated Biochemistry; kapitola 53 – Metabolism of xenobiotics; kolektiv autorů; 29. vydání; The McGraw-Hill Companies, Inc; 2012

Odpovídali

(Ústav molekulární biologie (ZMBH), Univerzita v Heidelbergu & Zoologický ústav, Technologický institut v Karlsruhe (KIT))
(INM-Leibniz-Institut für Neue Materialien )

Odborná recenze:

(Ústav organické chemie a biochemie AV ČR)
(Stanford University, School of Medicine)

Editace textu:

(Ústav analytické chemie, VŠCHT Praha)
Štítky: detox, toxiny