Co je PrEP
PrEP, celým názvem Pre-Expoziční Profylaxe neboli předléčení, je preventivní lék proti nákaze virem HIV (z angl. „Human Immunodeficiency Virus“, virus lidské imunitní nedostatečnosti), od roku 2017 schválený také v ČR pro předpis u osob s vysokým rizikem nákazy HIV [1]. Pokud tedy do takové skupiny někdo patří, měl by mít možnost si PrEP vyžádat od svého lékaře, který mu recept po důkladné konzultaci a nutných vyšetřeních vystaví.
PrEP se musí podobně jako antikoncepční pilulky používat pravidelně, jedna tableta každý den, a to bez jakéhokoliv vynechání. Jinak již jeho účinnost není zaručena, neboť klesne hladina protivirových látek, která se při pravidelném užívání ustálí po jednom až třech týdnech. Pro opravdu spolehlivou ochranu proti nákaze HIV se stále doporučuje PrEP kombinovat s dalšími preventivními metodami, jako je právě kondom. Při správném používání se uvádí, že PrEP snižuje riziko nákazy HIV při sexuálním styku o 99 % (viz odkaz na stránky CDC v sekci Další čtení).
Za další pohlavní nemoci obvykle viry nemohou
PrEP obsahuje dvě protivirové látky, a tak je vysoce účinný proti nákaze virem HIV. Další pohlavně přenosné nemoci však většinou virové nejsou, nebo jsou způsobeny úplně jinými viry, a tak před nimi PrEP vůbec nechrání. Nejčastějšími takovými nemocemi jsou nákaza bakteriemi kapavky (Neisseria gonorrhoeae), chlamýdie, syfilis a mykoplazmy, a pak také nákaza parazitickým prvokem bičenkou poševní (Trichomonas vaginalis) [2]. V jediném roce 2016 se těmito nemocemi nakazilo po celém světě 376 miliónů lidí [2].
Největší problémy může způsobit kapavka. Častý výskyt kapavky a její léčba antibiotiky totiž způsobily vývoj rezistence, což znamená, že tato varianta kapavky již nereaguje na existující antibiotika a tím se stává hodně obtížně léčitelnou nebo zcela neléčitelnou. Tato varianta kapavky odolná proti antibiotikům se bohužel šíří po celém světě [2, 3]. Největší neblahou zásluhu na tom mají hlavně turisté jezdící za sexuálními službami do jihozápadní Asie, kteří pak tuto nákazu zanesou i do své domoviny [2]. Ani v ČR se rezistentní kapavce tedy nevyhneme.
Za vývoj antibiotické rezistence může právě příliš časté používání antibiotik. Pár bakterií, které tuto léčbu přežijí, mutuje a rozmnoží se jako odolnější varianta. Už nyní jsou případy, kdy nákaza kapavkou, ale i chlamýdiemi prostě nejde léčit [2–4]. Taková infekce je zdlouhavá, opakovaně se vracející a může být i smrtelná.
Antibiotiky k nevolnostem, dalším infekcím i depresím
Časté užívání antibiotik je pro člověka nevhodné také z důvodu pobití střevního mikrobiomu. Střevní mikrobiom jsou bakterie a kvasinky a jiné mikroorganismy, které žijí v našich střevech. Pokud je tento mikrobiom zdravý a vyvážený, je prospěšný našemu fyzickému i psychickému zdraví. Zdravý střevní mikrobiom napomáhá trávení, chrání střeva a žaludek před infekcemi a reguluje naši dobrou náladu [5].
Je prokázáno, že poškození střevního mikrobiomu vede ke špatnému trávení a plynatosti [6], což je i podle selského rozumu očekávatelné. Nezdravý mikrobiom ale také umožňuje vaginální kvasinkové infekce [7, 8], infekce močových cest [7, 8] a opakované záněty střev, neboť infekční kvasinky a bakterie nemusí s žádnými dalšími nám prospěšnými bakteriemi soupeřit o místo v našem těle. Infekce tak mají volné pole působnosti a nákaza je mnohem úspěšnější.
Asi nejméně očekávaným důsledkem špatného nebo poškozeného střevního mikrobiomu jsou úzkostné stavy a deprese [9]. Naše prospěšné bakterie vylučují chemické látky, které jsou zachyceny nervovou soustavou a podněcují vylučování mnoha nervově aktivních látek. Střevní bakterie tak mimo jiné ovlivňují také vylučování serotoninu, tedy hormonu ovlivňujícího, jakým způsobem zpracováváme emoce, a regulujícího správný spánkový cyklus. Bez zdravého střevního mikrobiomu máme serotoninu v těle málo, což vede k negativitě a ustaranosti, úzkostem, potížemi se spánkem a depresím.
Závěrem
PrEP je skvělý přípravek pro prevenci nákazy HIV. Kondom však nenahradí. Při sexuálním styku s rizikovými partnery bez kondomu se člověk vystavuje jiným onemocněním, která sice většinou jsou léčitelná antibiotiky, ale více a více z nich si vyvíjí rezistenci a léčitelné už nebudou.
Časté užívání antibiotik není vhodná strategie ani pro vlastní fyzické i psychické zdraví člověka. Pravidelné vybíjení vlastního střevního mikrobiomu podporuje depresivní a úzkostné stavy a nechává volné pole pro příští infekci. Jsem toho názoru, že za to ta trocha pohodlí navíc při sexu bez kondomu nestojí.
Pro Zeptej se vědce odpovídala Adéla
Zdroje:
[1] https://infektologie.cz/Legislativa/DP-HIV-2-PrEP-0921p.pdf
[2] https://doi.org/10.1093/jtm/taz101
[3] https://doi.org/10.1097/IM9.0000000000000024
[4] https://doi.org/10.1086/315372
[5] https://doi.org/10.1152/physrev.00045.2009
[6] https://doi.org/10.1016/B978-0-12-821232-5.00029-X
[7] https://doi.org/10.1111/j.1749-6632.2011.06041.x
[8] https://doi.org/10.3389/fimmu.2020.02184
[9] https://doi.org/10.1016/j.cpr.2020.101943
Další čtení prověřené autorem:
https://www.cdc.gov/stophivtogether/hiv-prevention/prep.html
https://www.brainmarket.cz/nase-novinky/serotonin–co-zvysuje-hladinu-serotoninu
https://drvegan.com/blogs/articles/how-your-gut-and-vagina-are-linked