Dotazy a odpovědi

Jak vzniká sluneční vyrážka?

1239

Dotaz:

Mohu se prosím zeptat na sluneční vyrážku? Proč vzniká a proč se mi začala objevovat až v mém věku 35+ a dříve jsem na ni netrpěla? Dříve jsem chodila celé léto bez krému s SPF, nyní začne na jaře více svítit slunce jako dnes, a když nemám dlouhý rukáv nebo nejsem namazána krémem s SPF, objeví se mi na horních končetinách, zejména na předloktí, drobná svědivá vyrážka.
sluneční vyrážka
Zdroj obrázku: Canva

Minutová odpověď:

1)

Sluneční vyrážka se objevuje krátce po vystavení kůže slunečnímu záření a je pravděpodobně způsobena protilátkami. Ačkoli není zdravotně nebezpečná, může výrazně znepříjemnit každodenní život.

2)

Nemoc se většinou projevuje až ve vyšším věku (průměrně kolem 35 let). Příčina tohoto jevu zatím není zcela objasněna.

3)

Kromě vyhýbání se slunci a používání opalovacích krémů zahrnuje běžná léčba i antihistaminika. Dobrou zprávou je, že ve velkém počtu případů dochází k vyléčení do 5 let.
sluneční vyrážka
Zdroj obrázku: Canva

Celá odpověď:

Sluneční vyrážka nebo odborně solární utrikárie je vzácný zánět kůže pravděpodobně způsobená protilátkami typu IgE, které jsou spojeny s alergickými reakcemi [1, 2]. Sami vědci ji popisují jako záhadnou poruchu, která není dobře pochopena [1]. Vyrážka se tvoří do pár minut po vystavení kůže slunečnímu záření. Přestože tento typ vyrážky není nijak zdravotně nebezpečný, může hodně znepříjemnit běžný život. Řadí se mezi poruchy fotosenzitivity, tedy citlivosti na slunce. Udává se jako nemoc chronická (dlouhodobá) a získaná, což znamená, že její výskyt se projevuje většinou až ve vyšším věku a je málokdy diagnostikována u dětí a náctiletých [1]. Průměrný věk pacientů se sluneční vyrážkou je 35 let. Primárně se projevuje u žen po třetí dekádě života [2, 3]. Bohužel se přesně neví, proč to takto je. 

Proč a jak se sluneční vyrážka rozvíjí, není dosud úplně jisté. Vědci se domnívají, že sluneční záření může aktivovat látku zvanou chromofor, která je přítomná v séru (tekutá část krve) nebo ve škáře (silná vrstva kůže, která se nachází těsně pod pokožkou). Tato aktivace světlem chromofor přemění na fotoalergen, na který může reagovat imunitní systém, a to například právě vyrážkou [1, 4]. Některé typy sluneční vyrážky také mohou vzniknout reakcí na určité léky (na snížení tlaku, antipsychotika, antibiotika nebo antikoncepci) [1].

Další překážkou je, že může být obtížné sluneční vyrážku odlišit od jiných typů svědivých onemocnění. Doporučuje se proto zajít na konzultaci ke kožnímu lékaři, který může případně navrhnout návštěvu alergologa nebo poradit vhodný způsob léčby [1]. Dobrá zpráva ale je, že ve velkém počtu případů dojde k vyléčení do 5 let – ve studii zahrnující 224 pacientů to bylo 50 % případů [2, 3].

Hlavní doporučenou ochranou je vyhýbání se slunci, mazání se opalovacími krémy a nošení tmavého oblečení. Dále se mezi běžnou léčbu řadí antihistaminika, tedy léky proti alergii (jako při klasické alergii, například na pyl), fototerapie nebo lék omalizumab (tento lék vychytává protilátky typické pro alergickou reakci, a tím snižuje riziko alergické reakce) [1, 3]. U těžších případů se dají nasadit i imunosupresivní léky, tedy léky potlačující reakce imunitního systému, který vyrážku způsobuje [1].

Pro Zeptej se vědce odpovídala Eliška

Zdroje:

[1] https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28723015/ 

[2] https://doi.org/10.1016/j.ad.2016.09.003 

[3] https://doi.org/10.1016/j.jaad.2023.01.039 

[4] https://doi.org/10.1111/exd.14493 

Odpovídala

(BIOCEV, 1. lékařská fakulta Univerzity Karlovy)

Odborná recenze:

(Ústav organické chemie a biochemie AV ČR)

Editace textu:

Štítky: kůže, slunce, zánět