Vlasy, vousy a jiné ochlupení, ale i nehty představují téměř ideální záznamník toho, s jakými látkami přišel jejich nositel do styku. Cizorodé látky, například drogy, alkohol nebo léky, se z krevního řečiště dostávají do vlasu v oblasti vlasového kořínku, a jak vlas roste, postupně „zaznamenává“, co měl jeho nositel právě v krvi. Ukázka toho, co všechno je ve vlasech vidět, je například zde [1].
K analýze se používá většinou tenký pramínek vlasů, přibližně 200 vlasů. Vlasy jsou dost různé, ale průměr takového pramínku bude okolo 3–5 mm. Jako když chcete někomu pramínek vlasů darovat na památku.
Kokain a jeho metabolity jsou bazické drogy, tedy drogy, jejichž molekuly mají kladný náboj, proto se dobře vážou na záporně nabitý vlasový pigment (barvivo). Z tohoto důvodu jsou množství těchto látek při stejné dávce (šňupnutí) výrazně vyšší v pigmentovaných vlasech (tmavých) než v nepigmentovaných (blond nebo albín). Ale ani u nepigmentovaných vlasů (albín) nejsou nulová [2].
Obvyklá rychlost růstu vlasů se uvádí 0,6 cm až 1,5 cm za měsíc, tedy při délce 15 cm je ve vlasu zaznamenáno zhruba 10 až 25 měsíců života. Když budou vlasy pravidelně vystaveny slunečnímu záření a budou se také pravidelně mýt, tak se množství ve vlasech poněkud snižuje, ale zdaleka neklesne na nulu – viz přehledový článek [2].
Je-li test prováděn z celé délky odebraných vlasů, zjistí se použití drogy kdykoli v době, která je ve vlasech zaznamenána, tedy například posledního půl roku i déle. Obvykle se ale uvádí spolehlivost průkazu drogy jen po cca 90 dnů [viz Další čtení]. Pokud je vlas rozdělen na kratší úseky, například po 1 cm, lze i přibližně zjistit, kdy testovaná osoba drogu používala. Test je pak také citlivější, protože je analyzován jen úsek vlasu, kde droga skutečně je a rušivé vlivy ostatních složek ve vlasu jsou v porovnání se signálem drogy slabší.
Vlasový váček je v pokožce v hloubce několika milimetrů, takže i těsně u hlavy odstřižený vlas nepokrývá dobu asi jeden týden od požití, protože tak dlouho trvá, než se drogou kontaminovaná část vlasu dostane na povrch. Pokud je i jednorázově užitá dávka drogy dostatečná, aby navodila očekávaný účinek, je její množství zjistitelné v příslušném úseku vlasu. Nemusí být ovšem zachytitelná, pokud je prováděna analýza celého vlasu.
Vzhledem k tomu, že stejně jako vlasy lze použít beze změny metodiky i jiné ochlupení, nepřináší oholení vlasů žádnu výhodu, naopak – čerstvě oholená hlava přímo vybízí k použití jiných vzorků. A jiné ochlupení nebo nehty jsou stejně dobrým materiálem [3].
Pro Zeptej se vědce odpovídal Michal
Zdroje:
[1] https://doi.org/10.1016/j.cca.2006.02.019
[2] https://doi.org/10.1093%2Fjat%2Fbkx020
[3] https://doi.org/10.1093/jat/bkv067