Vyjádření


Vyjádření projektu Zeptej se vědce k současné situaci v americké vědě

Milé čtenářky, milí čtenáři, již pár let přinášíme odpovědi na vaše otázky. Velká část našich odpovědí se opírá o výzkum, který se uskutečnil ve Spojených státech nebo který byl Spojenými státy podpořen. Řada našich spolupracovnic a spolupracovníků má za sebou badatelskou zkušenost v USA, kooperuje s tamními vědeckými institucemi či na nich přímo působí.

Tímto bychom chtěli vyjádřit podporu americké vědecké komunitě a dát najevo rozhořčení nad kroky současné americké administrativy, které vedou k destabilizaci tamního výzkumného prostředí. Jde především o rozsáhlé propouštění v rámci výzkumných center a masivní omezování finanční podpory pro vědu a vzdělání [1]. 

Akademické instituce pozastavují výzkumné projekty. Zejména takové, které se týkají témat spojených s diverzitou, nerovnostmi a inkluzivitou [2]. V současnosti probíhá rozsáhlé monitorování a posuzování výzkumů obsahujících slova, jež současná americká administrativa považuje za škodlivá [seznam těchto slov viz ref. 3]. Do problémů se tak mohou dostat například přírodovědci, kteří se věnují biodiverzitě či změně klimatu, nebo ekonomové, které zajímá příjmová nerovnost. 

Na pokyn americké administrativy jsou také odstraňovány databáze vědeckých výsledků [4], včetně dat důležitých pro zdravotnictví (např. Střediska pro kontrolu a prevenci nemocí – CDC – a další zdravotnické agentury smazaly z webů statistiky ohledně viru HIV [5]). Tyto kroky jsou mařením práce velkého množství vědců a vědkyň a budou mít dalekosáhlé negativní důsledky pro lidské poznání. Doposud byla americká vláda největším sponzorem vědy na této planetě. Například v roce 2022 poskytly americké Národní instituty zdraví (NIH) dvacetpětkrát více prostředků na výzkum než druhý největší sponzor, britská charita Wellcome Trust [6]. 

Svoboda bádání, k jejímuž omezení v důsledku těchto kroků v USA dochází, je klíčovým pilířem nezávislé a kvalitní vědy. Jsme přesvědčeni, že věda a výzkum nesmí být omezovány krátkozrakými politickými zájmy, a ztotožňujeme se s prohlášením, které se v souvislosti se současnou situací objevilo v časopise Nature: „Útok na vědu a vědce na jakémkoli místě je útokem na vědu a vědce všude“ [7]. Věda je globalizovaná a oslabení vědy v USA znamená oslabení vědy celosvětově.

Stanovisko Zeptej se vědce zpracovali Tomáš Koblížek, Jaroslav Bílek a Adéla Šimková.