Děkujeme za pěkný dotaz. Abychom mohli na otázku odpovědět, musíme si upřesnit, co je vesmír. Vesmír je nejběžněji definován jako vše, co je nebo může být [1]. Přijmeme-li tuto definici, pak otázka „co je za vesmírem“ pozbývá smyslu, jelikož vesmír obsahuje vše, tj. i to, co by případně mohlo býti za ním. Nebo ještě jinak – takovýto vesmír nemá žádné „za“.
Takto definovaný vesmír je špatně představitelný, jelikož se s podobným chováním běžně nesetkáváme. Tak například fotbalový míč: aby mohl někde být, potřebuje například místnost, do které jsme ho umístili. Pak otázka „co je za míčem“ dává smysl – míč je dobře ohraničená oblast prostoru, která má svou hranici, a za touto hranicí je ono „za“ míčem. S vesmírem to takto nefunguje, jelikož vesmír sám je prostorem. To se opět příčí naší představivosti, ale matematicky se dá ukázat, že vesmír pro svou existenci a své vlastnosti žádný jiný prostor, v němž by se nacházel podobně jako míč v místnosti, prostě nepotřebuje. A proto není nejmenší důvod se domnívat, že tomu tak je.
Ale jestliže vaše otázka spíše mířila na náš pozorovatelný vesmír, tak ten hranici má. Jeho průměr je nějakých 90 miliard světelných let a souvisí s konečnou rychlostí světla a stářím vesmíru [2]. Jinými slovy, pozorovatelný vesmír je ta část vesmíru, ze které k nám od jeho vzniku již stihlo dorazit světlo. To, že je tento průměr větší než 13,8 miliard světelných let, což by odpovídalo stáří vesmíru, souvisí s tím, že se vesmír od Velkého třesku neustále rozpíná. Otázkou pak zůstává, co je za hranicí našeho pozorovatelného vesmíru. Je rozumné předpokládat, že vesmír je dostatečně jednotvárný, a tudíž za hranicí našeho pozorovatelného vesmíru se nachází část vesmíru, která je pravděpodobně podobná vesmíru okolo nás.
Na závěr zmiňme, že ani vědci nejsou v úplné shodě ohledně toho, je-li náš vesmír konečný nebo nekonečný [3]. Většina vědců se dnes ovšem přiklání k nekonečnému vesmíru, který se neustále rozpíná. Jen pro úplnost, konečnost nebo nekonečnost vesmíru nerozhoduje o tom, jestli se vesmír nachází v nějakém vnějším prostoru. Vesmír je totiž prostorem sám pro sebe, a tak opravdu neexistuje nic jako „za“ vesmírem.
Pro Zeptej se vědce odpovídal Vítek
Zdroje:
[1] https://www.britannica.com/science/universe
[2] https://dx.doi.org/10.22606/adap.2016.13001
[3] https://link.springer.com/chapter/10.1007/978-3-030-17921-2_23