Dotazy a odpovědi

Může chlordioxid způsobovat korozi nerezového potrubí?

Datum odpovědi: 19. 12. 2024

1466

Dotaz:

Na médium.cz jsem si přečetla Vaše odpovědi týkající se vlivu chlordioxidu na lidi a zvířata. Proto jsem si dovolila obrátit se na Vás s dotazem, zda jste náhodou nestudovali i vliv produktů reakce chlordioxidu s povrchem potrubí z nerezavějící oceli z oceli AISI 316L na kvalitu vody u umyvadel. V jedné ostravské nemocnici nyní řešíme závažný problém týkající se koroze svarových spojů potrubního systému s médiem voda, do které je přikapáván chlordioxid za účelem likvidace legionelly. Za běžného provozu se koncentrace pohybuje do 2 mg/l chlordioxidu, avšak nárazově v případě nákazy se hodnoty navyšují až na 5 mg/l chlordioxidu. Za účelem objasnění tohoto problému jsme odebrali vzorky svarových spojů v těsné blízkosti generátorů, přičemž jsme na vnitřním povrchu trubek pod místem přívodu vody s chlordioxidem našli úsady, které mají hnědooranžovou barvu a mají sypký charakter odpovídající „moučkovému cukru“, viz přiložené fotografie. Tyto úsady putují dále trubkou a dostávají se až ke kohoutkům u umyvadel. Přestože korozní produkty mívají často porézní, krystalickou strukturu, která je křehká a snadno se drolí, mohou mít i práškovou texturu, takže se nedá vyloučit, že se jedná právě o korozní produkt. Zatím jsme ještě neprovedli chemický rozbor těchto úsad, ale rádi bychom znali názor odborníka, zda by se nemohlo jednat např. i o chromité a železité soli vzniklé reakcí chlordioxidu ve vodném prostředí s povrchem trubky, tak jak to uváděly některé literární prameny. Pokud by tomu tak bylo, obáváme se, zda tyto produkty vzniklé reakcí chlordioxidu s povrchem trubky z nerezavějící oceli nemohou mít vliv na zdraví pacientů a personálu, kteří v naší nemocnici vodu pijí.
Zdroj obrázku: tazatel

Minutová odpověď:

1)

Oxid chloričitý neboli chlordioxid je velmi účinná dezinfekce.

2)

Způsobuje sice korozi, ale méně než jiné běžné dezinfekční prostředky.

3)

Pro rozhodnutí bude vhodné provést určení získaných produktů např. pomocí optické emisní spektroskopie s indukčně vázaným plazmatem (ICP-OES).
Zdroj obrázku: tazatel

Celá odpověď:

Oxid chloričitý neboli chlordioxid, ClO2, je látka s oxidačními účinky, která se celkem běžně využívá k dezinfekci vody, např. v medicínském prostředí.

Její korozní účinky na ocel jsou nižší než v případě využití chloru. Zvýšení agresivity vůči oceli bylo pozorováno v kyselém prostředí, což ale nebude případ vodovodního potrubí. Působením chlordioxidu dochází k oxidaci železa v oceli až na oxid železitý, ale pozorovaná rychlost koroze u nerezových ocelí byla řádově v tisícinách až desetitisícinách mm za rok. Koroze probíhá rychleji, pokud roztok působí na potrubí s poškozeným povrchem, protože dochází ke zvýšení kontaktu s kovem. Další významné složky oceli, tzn. chrom, nikl a molybden, budou korozi podléhat řádově pomaleji, jednak z důvodu jejich nižšího obsahu v oceli a také díky jejich vyšší korozní odolnosti.

Nalezené produkty mohou být tvořeny oxidy železa a případně v menším množství i oxidy dalších kovů. Doporučoval bych provést analýzu nalezených korozních produktů např. pomocí ICP-OES (optická emisní spektrometrie s indukčně vázaným plazmatem) a případně, pokud to bude možné, i inspekci vnitřního povrchu trubek.

Pro Zeptej se vědce odpovídal Zdeněk

Zdroje:

[1] https://doi.org/10.1086/518847 

[2] https://doi.org/10.5004/dwt.2019.24010

[3] https://doi.org/10.1108/00035590210452761

[4] https://doi.org/10.1007/s11270-006-2238-5 

1466 f1
1466 f2

Odpovídal

(Ústav chemie, Přírodovědná fakulta Masarykovy Univerzity)

Odborná recenze:

(Technion – Israel Institute of Technology, Ústav fyzikální chemie VŠCHT Praha)

Editace textu:

Štítky: dezinfekce, koroze, oxidy

Mohlo by se vám líbit: