Problém se žmolky a s vyblednutím se týká hlavně oblečení z přírodních materiálů, např. bavlny. Bavlna se získává z rostlin bavlníku a je z velké části tvořena celulózou, hlavní stavební látkou buněčných stěn rostlin.
Oblečení je tkáno z uspořádaných vláken bavlny, která se ale při praní narušují a třepí. To způsobuje jiný rozptyl světla dopadajícího světla, a barva tak působí jako zašedivělá a méně sytá. Kromě toho se roztřepená a narušená vlákna mohou motat do nevzhledných žmolků [1].
To řeší některé prací prostředky, které kromě jiného obsahují enzym celulázu, která štěpí právě celulózu, tedy v podstatě bavlněná vlákna [2, 3]. Roztřepená vlákna jsou dobře přístupná celuláze, a tak jsou jejím působením rozštěpena a odstraněna (viz obrázek 1). Látku tak po vyprání v těchto prostředcích tvoří opět jen uspořádaná vlákna, barva je obnovena, žmolky odstraněny a oblečení je jako nové.

Obrázek 1: Bavlněná látka byla vyprána bez enzymu celulázy (a) a s celulázou (b), byly pořízeny fotografie obou látek se zvětšením 30× (nahoře) a 100× (dole). Obrázek převzat ze zdroje [1].
Pro Zeptej se vědce odpovídala Henrietta
Zdroje:
[1] https://doi.org/10.1201/9781482273823