Zelený čaj obecně je prospěšný pro zdraví především díky přírodním antioxidantům – zejména polyfenolům, které tvoří až třetinu jeho suché hmotnosti. Mezi nejúčinnější z nich patří katechiny, a to zejména EGCG (epigallokatechin-3-galát), který pomáhá tělu chránit se před škodlivými vlivy z okolí [1, 2].
Matcha je jiná
Zvláštní místo mezi zelenými čaji zaujímá matcha – jemně mletý prášek z mladých čajových lístků, které se několik týdnů před sklizní pěstují ve stínu. Díky omezenému přístupu světla rostlina produkuje více chlorofylu a dalších prospěšných látek, což dává čaji matcha nejen výraznější barvu, ale i jemnější chuť a vyšší obsah antioxidantů.
Na rozdíl od běžného čaje, kde se lístky po vyluhování vyhodí, se u čaje matcha konzumuje celý rozemletý list, takže tělo může vstřebat maximum cenných látek, včetně katechinů, kofeinu a chlorofylu [1, 3].
Zdravotní přínosy polyfenolů jsou odborníky zkoumány, ale stále není zcela jasné, jak se jejich účinnost mění při kombinaci s jinými složkami stravy. Jednou ze skupin látek, které mohou s polyfenoly v těle reagovat, jsou bílkoviny – například z mléka. Některé studie naznačují, že přidání mléka do čaje nebo čokolády může snížit antioxidační účinek těchto potravin [4].
Hlavní bílkovinou v kravském mléce jsou kaseiny, které se běžně podílejí na vstřebávání živin, zejména u malých dětí. Tyto bílkoviny se však velmi dobře vážou na větší a složitější polyfenoly. Když k této vazbě dojde, antioxidanty mohou ztratit část své účinnosti [5].
Je však také důležité podívat se, za jakých podmínek byla studie dělána. Složitější výzkumy, blíže napodobující skutečné trávení, přinášejí odlišné závěry. Například bylo zjištěno, že kaseinové micely – drobné částice obsažené v mléce – mohou fungovat jako nosiče pro antioxidant EGCG, a tím zlepšit jeho vstřebávání ve střevech [6]. Některé studie dokonce naznačují, že polyfenoly z čaje mohou napomáhat trávení mléčných bílkovin, a že pokud se antioxidanty navážou na kasein, tělo jej dokáže využít efektivněji [7].
Jak se kasein kamarádí s katechinem?
V jedné z prací vědci testovali, jak se EGCG chová při trávení – samostatně i ve spojení s mlékem. Zkoumali různé modely trávení i různé koncentrace této látky, protože se ví, že kaseinové micely mají omezenou kapacitu, do které se může EGCG navázat. Výsledky ukázaly, že spojení s bílkovinou může nejen zlepšit stabilitu katechinů během skladování, ale také podpořit jejich biologickou účinnost při trávení [6].
Lze tedy říci, že výzkumy účinnosti katechinů v kombinaci s mlékem se liší – záleží na podmínkách testování, použitých množstvích a prostředí, ve kterém látky působí. Je pravda, že kasein se může na katechiny vázat, a tím částečně snížit jejich antioxidační účinek. Na druhou stranu některé studie ukazují, že tato vazba může mít i výhody: chrání katechiny před rozkladem a může zlepšit jejich vstřebávání. Je totiž dobré vědět, že polyfenoly z čaje mají přirozeně nízkou vstřebatelnost a snadno se rozkládají – i když jsou biologicky velmi aktivní, do těla se dostane jen malé množství [8, 9]. Právě proto nemusí být kombinace s bílkovinami na škodu.
Rostlinným mlékem si asi nepomůžeme
Sójovým či jiným rostlinným mlékem si podle všeho zas tak nepomůžeme – na co lidé občas zapomínají, je to, že i rostliny obsahují bílkoviny a i tyto bílkoviny mohou interagovat s katechiny. Jde o úplně stejný případ – rostlinná bílkovina může snížit množství volné (aktivní) formy katechinů, podobně jako kasein v kravském mléce. Některé studie se sójovými bílkovinami však opět ukazují, že tato vazba může vést k lepší stabilitě a vstřebatelnosti katechinů [8].
Z toho, co jsem tedy četla, bych doporučila dát si matchu hlavně tak, jak vám chutná.🙂
Pro Zeptej se vědce odpovídala Zuzana
Zdroje:
[1] https://doi.org/10.1016/j.tifs.2021.10.021
[2] https://doi.org/10.3390/molecules26010085
[3] https://doi.org/10.1007/s11130-019-00777-z
[4] https://doi.org/10.1016/j.foodchem.2004.11.023
[5] https://doi.org/10.1016/j.jphotobiol.2013.07.021
[6] https://doi.org/10.1007/s13228-014-0035-y
[7] https://doi.org/10.1016/j.foodres.2020.110050
[8] https://doi.org/10.1016/j.fshw.2021.12.011
[9] https://doi.org/10.1093/ajcn/81.1.230S
Další čtení prověřené autorem:
Otázka na mléko v kávě: https://zeptejsevedce.cz/dotazy-a-odpovedi/je-zdrave-pridavat-mleko-do-kavy/