Dotazy a odpovědi

Je teplá voda z kohoutku pitná?

Datum odpovědi: 18. 4. 2025

1589

Dotaz:

Chtěla bych se zeptat, zda je to fáma z dětství (nebo fakt), že studená voda z kohoutku je pitná, ale v té teplé mohou být bakterie a neměla by se pít!

Minutová odpověď:

1)

Při správném nastavení teploty teplé vody z kohoutku na minimálně 50 °C je i teplá voda z obecního vodovodu pitná.

2)

Pro člověka patogenní bakterie Legionella se vyskytují v rozvodech vody a nejlépe se množí při teplotě 32 °C až 42 °C.

3)

Riziko množení bakterií Legionella snížíme, když necháme teplou vodu z potrubí odtéct nebo pokud teplou vodu občas ohřejeme na 65–70 °C a víc (pokud máme doma bojler či průtokový ohřívač).

Celá odpověď:

Pitná voda je voda bezpečná pro pití a pro přípravu jídla. Taková voda musí splňovat několik podmínek. Zaprvé nesmí obsahovat nadlimitní množství chemických látek, jako jsou železo, chlor, sloučeniny dusíku a mnoho dalších. Zadruhé nesmí obsahovat mikroorganismy ohrožující člověka na zdraví. Teplota vody výrazně ovlivňuje zejména výskyt a množení mikroorganismů ve vodě, a proto se zbytek naší odpovědi věnuje právě tomuto kritériu.

Bakterie Legionella

V pitné vodě se mohou vyskytovat bakterie Legionella. Pokud se tato bakterie dostane do dýchacích cest, ať už vdechnutím drobných kapiček vody při sprchování, nebo nechtěným nasátím při pití, může způsobit zápal plic. 

Jak již jsme zmiňovali v jednom z dřívějších dotazů, bakterie Legionella se nejlépe množí v teplotách 32 °C až 42 °C. Voda z kohoutku v českých obcích s vodovodem je vždy pitná, pokud se dodržují základní pravidla pro rozvody vody předepsané hygienickými stanicemi [1, 2]. 

Pokud se přivádí voda do bytového nebo rodinného domu, je třeba mít nastavenou teplotu teplé vody z kohoutku na minimálně 50 °C, optimálně pak více než 55 °C. Riziko výskytu bakterie Legionella můžeme dále snížit odtáčením teplé vody před jejím použitím, domácím dohříváním vody na 65–70 °C či proplachováním potrubí [1]. 

Pokud necháme teplou vodu, která stála nějakou dobu v trubkách, odtéct, přiteče vždy čerstvá z potrubí, kde je teplota nastavena na minimálně 50 °C. Taková voda je nezávadná. Ve studené vodě se bakterie nemnoží, ta je tedy nezávadná vždy.

Další opatření

Jedním z nových zařízení domácností posledních let je kuchyňský ohřívač vody, který zajistí, že z kohoutku může téct přímo vařící voda připravená rovnou na zalití čaje, kávy nebo k nalití do hrnce na vaření. Veškeré bakterie, které by ve vodě mohly být, při této vysoké teplotě hynou. Pití horké vody z takového malého kuchyňského bojleru je tedy naprosto bez rizika.

Jiná situace je, pokud někdo bydlí na vesnici bez obecního vodovodu a užívá vodu ze studny. V takovém případě je nutné vodu nechávat pravidelně kontrolovat. To je důležité kvůli bakteriím, ale také kvůli možnému výskytu prvoků a sinic nebo těžkých kovů jedovatých pro lidské tělo. I pokud je voda ze studny prokázána jako vhodná k pití, stejně je třeba ji před pitím zahřát alespoň na 50 °C, optimálně 55 °C, a pokud si chceme být jisti, tak ji převařit.

Pro Zeptej se vědce odpovídala Adéla

Zdroje:

[1] https://www.hygpraha.cz/informace-k-problematice-legionel-v-teple-vode-bytovych-domu/ 

[2] https://doi.org/10.1186/s40168-015-0134-1 

Další čtení prověřené autorkou:

Odpověď č. 562: https://zeptejsevedce.cz/dotazy-a-odpovedi/jaka-teplota-vody-je-treba-proti-mnozeni-legionelly/

Odpovídala

(University Medical Center Groningen, Nizozemsko)

Odborná recenze:

(Ústav biochemie a mikrobiologie, VŠCHT Praha)

Editace textu:

Mohlo by se vám líbit: