To je otázka, která už potrápila asi každého z nás, kdo někde nechal mokré prádlo.
Hlavním problémem nemusí být konkrétně déšť, ale zkrátka vlhkost. Pokud prádlo rychle uschne nebo jej dokonce vysuší sluníčko, nic se neděje a prádlo dále voní čistotou.
Pokud ovšem prádlo necháme dlouho ležet v pračce nebo nám zmokne venku na sušáku, kde pak třeba ještě zůstane viset v relativně vysoké vzdušné vlhkosti, dojde k vytvoření ideálních podmínek pro růst různých mikroorganismů. I po vyprání totiž zůstávají v prádle nějaké organické nečistoty, kousky naší kůže, maz či pot, na kterých mohou snadno růst bakterie či kvasinky.
Jedním z průvodních znaků je právě onen zatuchlý pach, který je nám nepříjemný. Kdybychom prádlo v takových podmínkách nechali ještě delší dobu, mohli bychom na vlastní oči pozorovat i plíseň živící se samotnou látkou, pokud je přírodního původu.
Pro zdravého člověka by trochu zatuchlé prádlo nemělo představovat kromě zápachu problém, u lidí s kožními problémy nebo alergiemi by však nejspíše mohlo jejich obtíže zhoršit.
Řešení je ale snadné – prádlo znovu vyprat a tentokrát jej usušit pořádně, v létě třeba na slunci. Přidanou hodnotou sušení na slunci je totiž UV záření, na které jsou mikroorganismy citlivé a které tak prádlo částečně sterilizuje.
Za Zeptej se vědce zdraví Christina