Dotazy a odpovědi

Co se zdá slepému člověku?

Datum odpovědi: 30. 10. 2024

998

Dotaz:

Co se zdá slepému člověku?
Zdroj obrázku: Canva

Minutová odpověď:

1)

Sny nevidomých od narození jsou obvykle založeny na sluchových či hmatových představách, ale mohou někdy obsahovat i obrazové prožitky.

2)

Lidé, kteří zrak ztratili v průběhu života, mohou mít obrazové sny, které se však mohou postupně zkracovat nebo „blednout“ – přecházet v obrysy či barvy a více se blížit jejich aktuálnímu bdělému vnímání.

3)

Lidé bez poškození zraku i lidé nevidomí prožívají ve snech obdobná témata. Lidé, kteří se jako nevidomí už narodili, však uvádějí více nočních můr.
Zdroj obrázku: Canva

Celá odpověď:

Vzhledem k tomu, že v populaci bez ztráty zraku jsou sny především popisovány jako „obrazové“, otázka, jak sní lidé nevidomí, zaujala i pozornost vědců. Porozumění jejich snění nám totiž může pomoci pochopit, jak souvisí systémy vnímání či jednotlivé smysly s tvorbou snů.

Před zodpovězením otázky, „co se zdá slepému člověku“, musíme nejprve rozlišit, zda se jedná o jedince nevidomého od narození, nebo o člověka, který o zrak přišel v průběhu života, a má tedy zkušenost i s obrazovými vjemy. 

Snové prožitky lidí, kteří jsou nevidomí „odmala“, jsou obvykle založené na sluchových, hmatových, čichových, případně chuťových představách [1]. Dá se říci, že jsou podobné jejich bdělé zkušenosti. Tento fakt by podporovala hypotéza kontinuity [2], podle které existuje návaznost mezi naším bdělým a snovým životem, a to jak obsahově (např. silné emoční zážitky, které prožíváme přes den, se promítají do našich snů), tak způsobem vnímání. Z fyziologického hlediska by neobrazovému snění napovídala také skutečnost, že nevidomí lidé mají v REM fázi spánku, která je spojována s výrazným sněním, méně očních pohybů [3]. To by tedy mohlo napovídat, že mají méně vizuálních představ nebo takové v jejich snech úplně chybějí.

Podle nedávných zjištění však mohou i od narození nevidomí lidé zažívat ve svých snech vizuální představy. Existence obrazového obsahu snů u nevidomých napovídá, že náš mozek může mít určité vrozené tělesné schéma, které umožňuje vytváření vizuálních představ na základě propojení informací z více smyslů [4]. Zdá se, že některé sluchové či hmatové podněty mohou obrazovou představu navodit i nevidomému [5]. Někteří popisují, že ve svých snech někdy vnímají barvy nebo tvary, jiní dokonce uvádějí, že během svého života měli i celé obrazové sny [6].

Jednu z účastnic našeho výzkumu na Katedře psychologie Univerzity Palackého [6] zaujalo, že když byla malá, mohla ve snech běhat, aniž by do čehokoli narazila – věří, že v nich tedy viděla. Tato schopnost se později vytratila a i ve snech by teď bez doteků narážela do předmětů před sebou. Zdá se tedy, že snové prožitky nevidomých procházejí v průběhu života určitým vývojem. Slabší či kratší obrazové představy ve snech nevidomých mozek dotváří jinými smyslovými zkušenostmi – nevidomí mívají oproti lidem, kteří vidí, více sluchových, hmatových, případně chuťových a čichových představ [1].

Pokud bychom se zaměřili na obsah snů, dosavadní studie popisují, že po emocionální i tematické stránce není mezi sny nevidomých lidí a lidí bez ztráty zraku rozdíl. Výzkum však naznačuje, že lidé s vrozenou slepotou mívají oproti lidem, kteří vidí nebo kteří o zrak přišli až v průběhu života, častěji noční můry a jejich sny častěji obsahují agresivní činy [1]. Noční můry se u nevidomých jedinců zakládají stejně jako běžné sny zejména na sluchových, hmatových, případně čichových nebo chuťových představách. 

Vyšší výskyt nočních můr u nevidomých jedinců může souviset s větším množstvím potenciálně ohrožujících situací, se kterými se v každodenním životě setkávají [1]. Například i cestování z místa na místo je pro ně bez zrakových podnětů rizikovější a může působit jako zdroj stresu. Noční můry v některých případech mohou vznikat na základě chybějící možnosti vizuálního zpracování bdělých zážitků. Např. u nevidomých dětí se v nočních můrách objevovaly neznámé zvuky, které pro ně byly děsivé v bdělém životě a jejichž zdroj si nemohli zrakem ověřit či vyhodnotit jako bezpečný – zvuky pračky, telefonu nebo jiných spotřebičů [7].

U lidí, kteří přišli o zrak až v průběhu života a tedy mají s obrazovými vjemy zkušenost, obvykle přetrvává schopnost vytváření snových obrazů. Zdá se však, že doba, po kterou jsou slepí, souvisí s kvalitou i délkou vizuálních snových představ. Tedy lidé, kteří nevidí delší dobu, mohou mít kratší či méně frekventované vizuální představy než lidé, kteří jsou nevidomí kratší dobu [3]. Dá se také říci, že jejich sny postupně „blednou“. Z jasných obrazů zůstávají pouze obrysy a barvy ztrácejí ostrost a jas [6]. Někteří lidé uvádějí, že jejich sny i přes dřívější schopnost vidět kopírují jejich aktuální bdělé vnímání bez ohledu na dřívější zkušenosti (např. pokud mají zbytky zraku, mají stejné zbytky zraku ve snu) [6].

Dá se tedy říci, že schopnost vidět ve snu je individuální. Je možné, že souvisí mimo jiné i s tím, jak lidé se ztrátou zraku rehabilitují svoje vizuální schopnosti (např. prostřednictvím cílených vizuálních představ). K tomu, abychom těmto souvislostem porozuměli, je ovšem třeba další výzkum.

Pro Zeptej se vědce odpovídala Lucka

Zdroje:

[1] https://doi.org/10.1016/j.sleep.2013.12.008

[2] https://doi.org/10.1007/978-1-4899-0298-6

[3] https://doi.org/10.1111/jsr.12866

[4] https://doi.org/10.5664/jcsm.10026

[5] https://doi.org/10.1016/S1364-6613(03)00155-4

[6] Vedralová, A. (2019). Specifika snění nevidomých lidí. Diplomová práce (Mgr.). Univerzita Palackého v Olomouci. Filozofická fakulta

[7] Vedralová, A. (2016). Sny nevidomých. Bakalářská práce (Bc.). Univerzita Palackého v Olomouci. Filozofická fakulta

Odpovídala

PhDr. Lucie Klůzová Kráčmarová, PhD.
(Fakulta humanitních studií, Univerzita Karlova)

Odborná recenze:

(CEITEC, Masarykova univerzita)

Editace textu:

(Ústav analytické chemie, VŠCHT Praha)
Štítky: nevidomí, sny, spánek

Mohlo by se vám líbit: