Životní cykly tasemnic jsou vícehostitelské. To znamená, že v případě tohoto dotazu kromě kočky/psa, kteří slouží jako definitivní hostitel (vyskytuje se v nich dospělá tasemnice), je potřebný i další hostitel, tzv. mezihostitel, ve kterém se vyskytuje larvální stadium parazita. Zatímco mezihostitel se nakazí pozřením vajíček/článků, které se většinou vyskytují v trusu definitivního hostitele, on sám, zde tedy kočka/pes jako definitivní hostitel, se nakazí typicky pozřením mezihostitelů (tedy např. ulovených hlodavců, některých bezobratlých živočichů, třeba blech, apod.), ve kterých jsou zmíněná larvální stadia [1]. V případě běžných zvířecích tasemnic se tedy člověk nemusí článků tasemnic ani případných volných vajíček obávat. Z hlediska péče o domácnost je spláchnutí článku do záchoda jistě dostatečným řešením.
Existují však výjimky, kdy jsou vajíčka některých druhů tasemnic infekční i pro člověka. Například Echinococcus multilocularis (měchožil) může v člověku způsobit tzv. alveolární/larvální echinokokózu, obvykle velmi závažnou infekci jater. Výskyt této tasemnice je však vázán spíše na lesní prostředí (často nakažené jsou např. lišky lovící lesní hlodavce) [2]. U domácích šelem (psů) je tato tasemnice poměrně vzácná, byť ne zcela vyloučená. Případů lidské echinokokózy jsou u nás za posledních pět let nižší desítky [3].
Rychlost „léčení“, a tedy usmrcení tasemnice ve střevě (a její vyloučení mimo hostitele), je závislá na použitém preparátu a jeho dávkování [1]. Při rozhodnutí, kdy se kocourek může vrátit do bytu, jde tedy kromě jiného o respektování návodů v příbalových letáčcích volně prodejných veterinárních léčiv i případných rad konzultujícího veterináře, který také doporučí nejvhodnější preparát (některé vhodné zdroje nabízíme v sekci Další čtení). Obecně však jde o rychlou léčbu nákazy (v řádu dní). Při prohledávání internetových informací o léčbě je třeba se zaměřit na akreditovaná veterinární zařízení, nikoli na „rady z neznámého/neprofesionálního zdroje“.
Když účinek léčiva odezní, může se pes/kočka nakazit znovu. Záleží na „povolených“ aktivitách zvířete i na režimu dalšího odčervování, které zohledňuje zvyklosti zvířete, jeho stáří a hmotnost, a také délku vývoje potenciálně získaného parazita (u tasemnic jde o týdny od nové nákazy) a nástup vylučování článků či vajíček [1].
Jen pro úplnost je vhodné připomenout, že z hlediska nákaz člověka červy vyskytujícími se v psech/kočkách se častěji setkáme s rizikem infekce zvířecími škrkavkami (rod Toxocara), které mohou po pozření infekčních vajíček způsobit tzv. larvální toxokarózu. Na rozdíl od tasemnic však tato vajíčka musejí několik týdnů „zrát“ ve vnějším prostředí, aby byla pro psa, kočku nebo člověka infekční. Jde o nákazu, kdy se v člověku z infekčních vajíček psích a kočičích škrkavek uvolní larvy, které cestují tělem. Většinou však takové nákazy probíhají bez příznaků. I na tyto škrkavky proto bývá cílena odčervovací léčba u psů a koček [1].
Pokud jde o možné lidské nákazy, pak je důležité připomenout dvě zásadní věci:
(a) Naštěstí nežijeme v oblasti se zvýšeným rizikem nákaz parazitickými červy [2]. Preventivní odčervování lidí je proto zcela nevhodné a nežádoucí. Žádné potravinové doplňky či potraviny nejsou spolehlivou prevencí před červy. Platí, že léčiva proti červům se u lidí používají až při věrohodném prokázání nákazy, tedy v návaznosti na vyšetření ve zdravotnickém zařízení (nikoli u léčitelky) a na lékařský předpis.
(b) Je třeba varovat před („celotělovým“) vyšetřováním a diagnostikou infekcí lidí u léčitele/léčitelky. Často se u léčitelů v seznamu rozpoznaných infekcí vyskytují parazité, kteří vůbec nemohou žít v lidech nebo v naší oblasti [2]. (V sekci Další čtení naleznete řadu zpráv a reportáží o těchto metodách a možnostech léčby.) Lze proto velmi pochybovat o tom, že by Vaše dcera měla nějakou motolici.
Pro Zeptej se vědce odpovídal Petr
Zdroje:
[1] Svobodová V., Svoboda M. (1995): Klinická parazitologie psa a kočky. 238 stran. Česká asociace veterinárních lékařů malých zvířat, Brno.
[2] Votýpka J., Kolářová I., Horák P. a kol. (2023): O parazitech a lidech. 369 stran. Triton, Praha
[3] DOI: 10.1016/S1473-3099(25)00283-X
Další čtení prověřené autorem:
Pro komplexní pohled do fascinujícího světa parazitů doporučujeme knihu O parazitech a lidech, viz zdroj [2]
Poradna České parazitologické společnosti – téma „Alternativní diagnostika a léčba“ a „Odčervování, antiparazitika“: https://www.parazitologie.eu/verejnost/poradna
Odčervování psů a koček (příklady užitečných stránek veterinárních ordinací):
https://www.metropolevet.cz/service/odcerveni-kocky/embed/#?secret=fceVZaEd7i
http://www.veterina-matousek.cz/sluzby/kocky/odcerveni/
https://www.metropolevet.cz/service/odcerveni-psa/embed/#?secret=qGEnYpqPE8