Předně si řekněme, že dva libovolné objekty při vzájemném kontaktu mají různou ochotu vyměňovat mezi sebou elektrony. V důsledku této výměny se jeden objekt nabije kladně a druhý záporně. O tom, který z objektů se nabije daným nábojem, rozhoduje tzv. triboelektrická řada (viz sekce Další čtení). Čím výše se objekt v řadě nachází, tím spíše se při kontaktu s jiným objektem nabije kladně. Lidské tělo se v triboelektrické řadě nachází vysoko, proto se povětšinou nabije kladně. To vede k elektrostatickým šokům, které čas od času dostal snad každý z nás.
Ještě výše v této řadě než lidské tělo je vzduch v atmosféře. Atmosféra je v neustálém kontaktu s povrchem země a ten se vůči atmosféře nabíjí záporně, tj. má přebytek elektronů. Zde se dostáváme k základní myšlence uzemňování (z anglického „earthing“), která říká, že je pro lidské tělo zdravotně prospěšné, když se elektricky neutralizuje (zbavuje se nahromaděného kladného náboje) přejímáním elektronů z povrchu země, a to bosou chůzí.
Aniž bychom jakkoliv hodnotili fyziologickou stránku věci, musíme tuto myšlenku rozporovat. Důvodem je, že jak nás učí fyzika elementárních částic, všechny elektrony jsou stejné, doslova identické (viz sekce Další čtení). Co tím myslíme? Elektrony nelze rozlišit podle toho, odkud pocházejí. Jinými slovy, uzemnění se elektrony ze země při bosé chůzí není ničím výjimečné a je stejné, jako kdybychom se uzemnili libovolnými jinými elektrony například z kovového předmětu, jakým může být klika u dveří.
Vědecká literatura obsahuje několik článků k tématu uzemnění a jeho blahodárným dopadům na lidský organismus, viz odkazy v sekci Zdroje [1, 2]. Ale je třeba vzít v úvahu, že autoři těchto článků sami přiznávají, že jsou komerčně svázáni s firmami, které uzemňování propagují. Proto nejsou tyto studie objektivní a tak je k těmto článkům potřeba i přistupovat. Dostupné studie také často pracují s velmi malými počty lidí a bez potřebných kontrolních skupin. Celkově tedy nejsou k dispozici důvěryhodné důkazy vlivu uzemňování na lidské tělo.
Pro Zeptej se vědce odpovídal Vítek
Zdroje:
[1] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3265077/
[2] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4378297/
Další čtení:
Triboelektrická řada – https://www.keyence.com/ss/products/static/resource/feature/property.jsp