S rýmou je to složitější, než by se na první pohled mohlo zdát. Především je to pojmenování příznaku, ale ne příčiny problému. Různé nemoci se tedy mohou rýmou projevovat, ale působené mohou být různými viry, bakteriemi, alergiemi atd. Pojďme se podívat přímo na viry. Rýmu nejčastěji způsobují rhinoviry (pojmenované doslova podle nosu – „rhino“ = nos). I tak se však odhaduje, že se jedná jen asi o třetinu případů [1]. Další případy rýmy jsou způsobené např. koronaviry, virem chřipky, adenoviry, virem parainfluenzy nebo RSV. Celkem se jedná asi o 200 různých možných virů. I při zaměření čistě jen na rhinoviry se bavíme o desítkách různých variant.
Už tedy jen z toho počtu různých možných virů tušíme, že najít jednoduché řešení, jak vyléčit rýmu nebo jí předejít, není snadné. Obecně se také dá říct, že u jakýchkoliv očkování nebo léčiv je nutné vyvážit přínosy s vedlejšími účinky. Tím, že rýma sama o sobě je pro většinu lidí onemocnění, které samo odezní a nezpůsobuje vážnější nepříjemnosti, je pak z principu složité přijít s řešením, které by muselo mít velmi malé vedlejší účinky, aby se vůbec vyplatilo používat. U závažnějších virů, jako třeba právě koronaviry nebo chřipka, očkování i antivirotika existují.
Rhinovirové rýmičky ale i přes to, že nejsou život ohrožující, umí člověka pořádně potrápit a každý by asi byl rád, kdyby místo týdenního vyležení prostě zmizely. Přesně jak říkáte, je u rhinovirů poměrně velká míra mutací. Při tvorbě nových virových částic se při kopírování genetické informace tvoří často chyby kvůli enzymu, který je za to kopírování odpovědný [2]. Je třeba říct, že ne každá mutace přidá viru nějaké nové vlastnosti, většina buď nic nezmění, nebo naopak funkčnost viru omezí. Kvůli častému dělení viru a velké chybovosti se však vyskytnou i nové varianty virových stavebních prvků. Ty pak mohou být hůře rozpoznatelné imunitním systémem a mohou umožnit viru se vyhýbat případnému očkování (kdyby existovalo), případně i obejít antivirotika (opět, kdyby existovala).
Hlavním důvodem pro to, že neexistuje na rýmu očkování, je tedy nejspíš velká rozmanitost rhinovirů, stejně jako malá závažnost samotného onemocnění. Antivirotika proti rhinovirům nicméně zkoumaná jsou [3], problémem jsou ale mimo jiné i vedlejší účinky, které prozatím převažují nad případným přínosem.
Pro Zeptej se vědce odpovídala Kristýna
Zdroje:
[1] https://www.nih.gov/news-events/nih-research-matters/understanding-common-cold-virus