Moc děkuji za skvělou otázku. Lze na ni odpovědět jednoduše, ale i popsat mnoho stran.
Budoucí miminko se postupně vyvíjí a připravuje na život v bezpečí a s významnou podporou matčina těla. Tedy se dá odpovědět, že za něj až do porodu dýchá ona.
Hlavním úkolem plic je výměna kyslíku a oxidu uhličitého mezi vzduchem a krví. Do doby, než se dítě poprvé samo nadechne, začíná pomyslná cesta kyslíku nádechem do matčiných plic. Okysličená krev cestuje krevním řečištěm matky až do placenty.
Placenta je specifický útvar, někdy popisovaný jako orgán, vyskytující se pouze v těhotenství. Má řadu funkcí a mezi její hlavní úkoly patří tvorba hormonů udržujících stav těhotenství a výměna živin a kyslíku za odpadní látky a oxid uhličitý. Funguje jako významný spojenec mezi krevními řečišti plodu a matky [1, 2].
Kyslík procestoval z matčiných plic krevním řečištěm až do placenty. Zde si ho přes tenkou bariéru převezmou krvinky plodu. Ty jej následně dopraví k buňkám, kde je zapojen do procesu tvorby energie. Ta je získávána z glukózy v procesu buněčného dýchání.
Po dobu těhotenství je prostor plic vyplněn plodovou vodou. Přesto nejsou plíce po dobu vývoje ponechány jen tak, bez přípravy [3]. Vývoj dýchací soustavy začíná již v rané fázi vývoje (embryonální, 3. až 6. týden těhotenství). Postupně jsou tvořeny struktury hrtanu, průdušek až po plicní sklípky (alveoly), které se vyvíjí až poslední týdny před narozením. Následně v průběhu dětství probíhá dozrávání plicních sklípků, jejich množství se dále zvyšuje a ustálí se až v dospělosti. Již od 10. týdne těhotenství dochází k tréninku pohybů spojených s dýcháním [3, 4].
V poslední fázi porodu dochází v porodních cestách k vytlačení plodové vody z plic a s prvním nádechem se plíce plní vzduchem. Po dobu těhotenství je vytvořena v srdci plodu zkratka, která odklání proudění krve od plic do placenty (placentární oběh). Po prvním nádechu dojde k uzavření placentárního oběhu a krev je vpuštěna do plic, kde dochází k jejímu okysličení.
První nádech a často i následný křik po narození je zásadní a přelomový okamžik pro přežití [5]. Proto je možná často zmiňován v pohádkách nebo obecně v beletrii.
Pro Zeptej se vědce odpovídala Věrka
Zdroje:
[1] https://doi.org/10.3389/fimmu.2024.1385762
[2] https://doi.org/10.1016/j.placenta.2011.01.005
[3] https://doi.org/10.1007/s00441-016-2545-0
[4] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK544372/
[5] https://doi.org/10.1183/20734735.013315
Pro zájemce o další informace:
Aby byly krvinky plodu schopny převzít kyslík z placenty, obsahují také tzv. fetální hemoglobin – speciální formu vazebného proteinu červených krvinek (hemoglobinu) s vyšší schopností navázat molekulu kyslíku. Po porodu dochází k rozpadu fetálního hemoglobinu a je postupně nahrazen klasickým hemoglobinem, což se může projevit jako novorozenecká žloutenka. Do určitého stupně koncentrace je tento jev neškodný [6].
K přerušení placentárního oběhu dochází v moment prvního nádechu. Uzavře se otvor mezi pravou a levou srdeční síní (foramen ovale) a zkratka mezi plicní tepnou a aortou (ductus arteriosus). Krevní oběh se rozděluje na plicní a systémový (krev je rozváděna po těle).
[6] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK500011/
Další čtení prověřené autorem:
https://www.msdmanuals.com/home/multimedia/video/prenatal-heart-circulation
https://khanovaskola.cz/blok/16/140-srdce-a-krevni-obeh-krevni-obeh-plodu-a-novorozence