Dotazy a odpovědi

Opravdu fungují produkty na bázi kyseliny hyaluronové?

1036

Dotaz:

Dobrý večer. Chtěla bych se zeptat na produkty, obsahující kyselinu hyaluronovou. Je to pouze byznys, nebo tyto produkty opravdu fungují? Lze stejné množství získat ze stravy? Je množství v tabletách vstřebatelné? Lze vstřebat tuto látku přes kůži, ovlivní to její vzhled?
Kyselina hyaluronová

Minutová odpověď:

1)

Kyselina hyaluronová je látka, která je součástí lidského těla.

2)

Velikost její molekuly je zásadní pro možnost využití v lékařství či kosmetice.

3)

Velikost molekuly a způsob aplikace (ústní, injekční) vedou k různým efektům (nebo žádným).

4)

Její účinky jsou prokázány jak v lékařství, tak v kosmetice, ale jsou závislé na mnoha faktorech.
Kyselina hyaluronová

Celá odpověď:

Funguje kyselina hyaluronová?

Kyselinu hyaluronovou můžeme najít v kosmetických i lékařských produktech pod názvy hyaluronát sodný (sůl kyseliny hyaluronové) nebo hyaluronan (obecnější název z hlediska popisu molekuly). V textu dále budeme používat zkratku HK. 

Abychom mohli odpovědět na to, zda a jak HK funguje, je potřeba se podívat na její základní strukturu. Ve skutečnosti totiž HK existuje v mnoha různých podobách, které mají různé vlastnosti. Parametrem, kterým rozlišujeme tyto „různé HK“, je délka jejich molekuly, tzv. řetězce. Ta je klíčová pro její vlastnosti a účinné využití [1]. Pro posouzení působení HK rozlišujeme nízkomolekulární HK (kratší řetězec) a vysokomolekulární HK (delší řetězec).

Pro zvídavé chemiky: Základní strukturu HK tvoří velmi dlouhý řetězec disacharidových jednotek (kyselina D-glukuronová a N-acetylglukosamin), které se opakují až 10 000×. Počet těchto jednotek (délka řetězce) se uvádí jako molekulová hmotnost v jednotkách kilodalton (kDa). Hlavní rozdíl v působení je u tzv. nízkomolekulární HK (velikost molekuly pod 200 kDa) a vysokomolekulární HK (více než 1000 kDa) [2].

Kyselina hyaluronová se přirozeně vyskytuje v lidském těle. Díky své schopnosti vázat molekuly vody a tvořit gel slouží jako lubrikant, tlumič nárazů a zvlhčovač. Z toho vychází její význam zvláště v kloubech či kůži, najdeme ji ale v celé řadě dalších tkání. Pro představu, člověk o hmotnosti 70 kg má v sobě cca 15 g HK a z toho je 5 g denně obměněno [1]. Její léčebná účinnost byla prokázána v celé řadě studií [1, 3], není o ní tedy pochybnosti – je zde však jedno velké ALE: správné použití. Například pro injekce do kolenního kloubu při osteoartróze (opotřebení kolenního kloubu) je účinná úplně jiná forma a koncentrace HK (2,5 % HK, 2500 kDa) než pro léčbu zranění kůže (0,2 %, 200 kDa) [4].

Využití v lékařství a v kosmetice se liší. V textu se podíváme na využití v kosmetických přípravcích, přítomnosti ve stravě a potravních doplňcích. Léčebné využití ani kosmetické procedury (výplně vrásek) založené na injekčním podání nejsou v dalším textu zahrnuty.

HK v kosmetických přípravcích

V kosmetice jsou používány různé formy a koncentrace HK. Účinnost HK v pleťových kosmetických přípravcích byla u vybraných příkladů také vědeckou komunitou potvrzena, ale velice záleží na konkrétním výrobku, typu a obsahu HK (a co slibuje výrobce).

Pojďme se tedy podívat na to, co nám může HK v tomto případě nabídnout. Pro kosmetické účely je důležitá její schopnost vázat vodu, kterou mají hlavně vysokomolekulární HK (dlouhý řetězec). Mechanismus je podkladem pro prohlášení výrobců kosmetiky o hydrataci pokožky [1]. HK tvoří tenkou vrstvu na povrchu pokožky, což zlepší udržování vody. To se děje víceméně vždy, takže pokud kosmetický produkt HK obsahuje, lze tuto vlastnost „zaručit“ (podmínkou je správná velikost molekuly a dostatečné koncentrace). Molekulová hmotnost HK v kosmetických výrobcích však často není uvedena.

Kromě hydratace dané přítomností HK na povrchu kůže slibují některé kosmetické přípravky také regeneraci pokožky, vyhlazení vrásek, zvýšení elasticity a celkově „potlačení projevů stárnutí kůže“. Vnější dodání HK pomocí kosmetických přípravků má nahradit její úbytek v kůži s postupujícím věkem. Pro tento přímý účinek je nezbytné vstřebání HK do pokožky [5, 6]. To je možné pouze u nízkomolekulární HK, ale dlouhou dobu bylo otázkou, zda i tyto menší molekuly HK do kůže mohou alespoň částečně pronikat. Dnes byl tento efekt již v řadě studií pozorován s relativně rychlou (týdny) a vysokou účinností [7]. Osobně bych upozornila na relativně malé skupiny lidí, na nichž vědecký výzkum probíhal, většinou maximálně desítky účastníků. Výzvou pro kosmetický průmysl je jednak získání správně velkých molekul HK a také udržení jejich velikosti v produktu. Tato vlastnost je důležitá, protože ovlivňuje účinnost a stabilitu kosmetického přípravku, který se skládá z mnoha složek. Kosmetické firmy pak provádějí vlastní testování, které ale nemusí podléhat tak přísné kontrole platnosti výsledků.

Je nutno zmínit, že u kosmetických přípravků, včetně těch s HK, se u jednotlivců mohou projevit alergické reakce, podráždění pokožky (i když samotná HK v čisté podobě není spojována s nežádoucími efekty).

Příjem HK ze stravy

Ve stravě obsahují HK pouze živočišné produkty, zvláště ty získané z kostí, chrupavek či kůže, např. dlouho vařený koncentrovaný vývar. Celkový obsah HK v potravinách se mi nepodařilo přímo dohledat, nicméně z dostupných informací  bych odhadovala, že chrupavky (v syrovém stavu) obsahují cca 200 mg HK ve 100 g [1]. Přípravou jídla se tento obsah dále velmi sníží (degradace způsobená vyššími teplotami [8], odstranění chrupavek při zpracování masa, nutnost vyluhování do velkého objemu vody), a získávat dlouhodobě HK z potravy by tedy bylo obtížné.

Příjem HK z doplňků stravy byl studován jak z hlediska způsobu vstřebání v trávicím traktu, tak i šíření tkáněmi a výsledného působení. Vstřebávání HK zde závisí (nepřekvapivě) na velikosti molekul, i když přesné mechanismy zatím nejsou přesně popsány. Např. bylo prokázáno, že na vstřebávání má vliv její rozklad mikroorganismy v trávicím traktu [9, 10]. Nicméně ve studiích na lidech i zvířatech bylo ústní podání prospěšné. V kosmetice nás zajímá hlavně její vliv na kůži. Příjem HK (ve studiích většinou 100–200 mg denně, doba trvání v týdnech až měsících) vedl k zlepšení, např. v hydrataci a elasticitě [11].

Osobní názor: Přes celkově dobré výsledky ve studiích bude každý člověk reagovat na HK jinak, výsledek bude rovněž velice záležet na výběru vhodného doplňku stravy.

Lze nalézt i doporučení na příjem potravin či doplňků stravy, které podporují přirozený proces tvorby HK v těle. Uvádí se soja, citrusy či hořčík. U všech známe procesy, kterými tvorbu HK podporují, ale jejich efekt není prokázán studiemi [12–14].

Je tedy HK jen reklama a byznys, nebo opravdu funguje? Pravdou je vlastně obojí. Ze studií vyplývá řada úspěšných využití v lékařství. Potenciál má HK i v kosmetice. Pokud však výrobce neuvádí podrobnosti o formě a obsahu HK v daném výrobku, může se jednat jen o tahání peněz z kapes zákazníků bez záruky účinku.

Pro Zeptej se vědce odpovídala Olga

Zdroje:

[1] https://doi.org/10.3390/molecules26154429 

[2] https://doi.org/10.3390/ijms241210296 

[3] https://doi.org/10.1016/j.engreg.2020.10.001 

[4] https://doi:10.1016/j.curtheres.2018.04.001 

[5] https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/22052267/ 

[6] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6937149/ 

[7] https://doi.org/10.1016/j.ijbiomac.2018.09.188 

[8] https://doi.org/10.1016/0014-3057(96)00019-5 

[9] https://doi.org/10.1016/j.carbpol.2023.120880 

[10] https://doi.org/10.1016/j.carbpol.2022.120153 

[11] https://doi.org/10.1177/2156587217743640 

[12]  https://doi.org/10.1002/ptr.6538 

[13] https://doi.org/10.1016/j.saa.2021.120079 

[14] https://doi.org/10.3390/ijms23010071

Odpovídala

(Vysoká škola chemicko-technologická v Praze, Ústav biotechnologie)

Odborná recenze:

(Mikrobiologický ústav AV ČR)

Editace textu:

(Ústav analytické chemie, VŠCHT Praha)