Hlavním důvodem, proč se v dnešní moment SPF krémy více propagují, je fakt, že lépe rozumíme, jak moc nám sluneční záření škodí. Nejde tedy o reakci na nějaké změny slunečního záření v posledních letech.
V průběhu uplynulých několika desítek let se významně zlepšilo naše porozumění příčinám vzniku rakoviny kůže. Např. cca do roku 1990 se myslelo, že z UV záření (ultrafialového záření) škodí pouze UV-B záření, teprve poté začalo být v podezření i UV-A a trvalo ještě dalších mnoho let, než se toto podezření jednoznačně potvrdilo (UV-A a UV-B záření se od sebe liší tzv. vlnovou délkou – tedy tím, jak rychle světlo „kmitá“). Od roku 2002 se pak už i UV-A záření považuje za prokázaný karcinogen. V devadesátých letech tak některé země omezovaly např. množství UV-B záření v soláriích, i když v praxi se ani tato regulace nejspíš příliš nevymáhala. U UV-A záření však solária dosahovala několikanásobně vyšších hodnot intenzity než běžné sluneční světlo. Zároveň se jednu dobu tradovalo, že opalování v soláriu je bezpečné, a dokonce snad chrání před následným negativním vlivem slunečního svitu – je to ale právě naopak! Výskyt rakoviny kůže (např. melanomu) se mezi lety 1982 a 2011 zdvojnásobil (USA, dle CDC, [1]) a očekává se další růst výskytu v důsledku velké oblíbenosti opalování a solárií v minulých desetiletích.
Díky vědeckému výzkumu [2] jsme zjistili, že neexistuje „bezpečné“ opalování se. UV záření je nejen venku, ale i např. v soláriích nebezpečným rizikem z hlediska vzniku rakoviny [3]. Co se týče právě „umělého“ opálení, teprve v letech 2006 a 2007 [4,5] vyšly zásadní systematické srovnávací studie ukazující rizika a v roce 2012 došlo Mezinárodní agenturou pro výzkum rakoviny spadající pod Světovou zdravotnickou organizaci k jasnému označení všech typů UV záření jako známých karcinogenů první kategorie. Do stejné kategorie patří např. i tabák nebo azbest [6]. Až díky tomuto kroku došlo k uvědomění si skutečných důsledků opalování a větší nutnosti se chránit.
Důsledky velké oblíbenosti opalování a solárií se už teď projevují nárůstem výskytu rakoviny kůže. Očekává se, že počet případů rakoviny kůže dál poroste.
A jak se tedy správně chránit?
SPF je zkratka anglického sun protection factor = tedy faktor ochrany před sluncem. Čím vyšší ochranný faktor, tím větší procento slunečního záření daný přípravek blokuje. SPF prokazatelně chrání před některými typy rakoviny [7].
Publikací přímo srovnávajících vliv čísla použitého faktoru není mnoho [8-10]. Např. australským farmářům doporučují používat krémy s SPF 30+, kromě dalších možností ochrany před slunečním zářením jako je oblečení nebo sluneční brýle [11]. Zakrytí kůže chrání před slunečním svitem lépe, než krémy s vysokým SPF [9]. Vyšší SPF ale opravdu snižuje množství záření, které proniká až ke kůži – dvojnásobný faktor propustí polovinu záření způsobujícího zrudnutí kůže [10]. Dochází také k postupnému vzdělávání lékařů a američtí dermatologové tak doporučují používat spíš SPF 50+ [12, 13].
Z dostupných poznatků také vyplývá, že lidé nanášejí menší množství krému, než je doporučeno, a namazání neopakují v doporučeném intervalu, takže reálný faktor ochrany před slunečním zářením neodpovídá tomu uvedenému, právě kvůli nesprávnému použití [14]. Kupříkladu 200ml láhev by měla vyjít na pouhých pět namazání, ale např. ve studii provedené v Německu většina lidí předpokládala, že lahev vystačí až na šestnáct namazání [14]. Zároveň je velmi důležité mazání opakovat aspoň jednou za dvě hodiny [15].
V současné době se vyvíjí metodika ke správnému rozlišení SPF v reálném světě. Srovnává se např. zarudnutí a pigmentace u jednoho člověka u krémem ošetřené a neošetřené oblasti [16]. Tak lze skutečně SPF srovnávat v podmínkách, které jsou podobné návštěvě pláže. Další výzkum tedy snad přinese lepší porozumění vztahu mezi výškou faktoru a ochranou proti rakovině. Zároveň očekáváme, že další výzkum povede k vylepšení ochranných krémů dostupných na trhu, a to nejen v oblasti samotného SPF, ale i vstřebatelnosti, omezení otěru oblečením, dopadu na životní prostředí, vyhnutí se některým škodlivým chemikáliím v krémech, omezení lepivosti nebo mazlavosti po použití krému i stabilitě ochrany po namazání [2, 15].
Závěrem:
U slunečního záření byla prokázána karcinogenita a současně vliv na předčasné stárnutí pleti. Proto se dnes klade větší důraz na ochranu. Pokud se nejedná o opalovací krém, je primární funkcí pleťových krémů s SPF hydratace, ochrana před UV paprsky je až sekundární funkcí.
Za Zeptej se vědce zpracovala Kristýna a Kateřina.
Mgr. Kristýna Blažková, Ph.D., Stanford University, School of Medicine
Ing. Kateřina Sasínová, Ústav mléka, tuků a kosmetiky, VŠCHT Praha
ZDROJE:
- https://www.cdc.gov/media/releases/2015/p0602-melanoma-cancer.html
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8682817/
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK304366/#a006.sec1
- https://publications.iarc.fr/Book-And-Report-Series/Iarc-Working-Group-Reports/Exposure-To-Artificial-UV-Radiation-And-Skin-Cancer-2006
- https://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1002/ijc.22453
- https://monographs.iarc.who.int/list-of-classifications
- https://aacrjournals.org/cebp/article/15/12/2546/264468/Prolonged-Prevention-of-Squamous-Cell-Carcinoma-of
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8751784/
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC9588103/
- https://jamanetwork.com/journals/jamadermatology/fullarticle/2599760
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8910209/
- https://jamanetwork.com/journals/jamadermatology/fullarticle/2569293
- https://www.jaad.org/article/S0190-9622(14)02210-5/fulltext
- https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/31746063/
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8256554/
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC9588103/
Dále také:
https://www.fda.gov/consumers/consumer-updates/indoor-tanning-risks-ultraviolet-rays
https://eur-lex.europa.eu/legal-content/EN-CS-SK/TXT/?uri=CELEX%3A32006H0647&from=CS&fromTab=ALL&locale=cs