Odpověď
Onemocnění srdce a cév (kardiovaskulární onemocnění), především aterosklerotického původu (související s kornatěním tepen), jsou nejčastější příčinou úmrtí v našich zemích; současně ale velmi dobře známe jejich rizikové faktory.
Neovlivnitelná rizika jsou vyšší věk (více než 45 let u mužů, 55 let u žen), mužské pohlaví a genetické faktory (přítomnost kardiovaskulárního onemocnění u rodičů a sourozenců před 60. rokem u mužských příbuzných a před 65. rokem u ženských příbuzných).
Ovlivnitelnými riziky jsou kouření, zvýšená koncentrace rizikových složek lipidů v krvi (dyslipidemie), zvýšená koncentrace glukózy v krvi (prediabetes a diabetes mellitus) a vyšší hodnoty krevního tlaku (hypertenze).
Prevenci kardiovaskulárních onemocnění lze rozdělit na dvě části. Jedná se o tak zvaný populační přístup, kdy většina populace dodržuje opatření zdravého životního stylu, tedy nekouří, nepřijímá nadměrné množství živočišných tuků a jednoduchých cukrů, není obézní, má dostatek pohybové aktivity [4, 6]. Tento přístup je nejúčinnější a i ekonomicky nejvýhodnější.
Druhým přístupem je záchyt jednotlivých rizikových osob a jejich intenzivní léčba včetně užívání léků a dalších léčebných postupů. Záchyt se děje stanovením ovlivnitelných rizikových faktorů a jejich následným příznivým ovlivněním. Konkrétně se jedná o následující zásahy:
- ukončení kouření – konzultacemi, ale i použitím určitých psychogenních léků;
- korekci především vyšší hladiny LDL („zlý“ cholesterol vyvolávající aterosklerózu) jednak dietními opatřeními (omezením živočišných tuků v potravě – konkrétně 1–2 vegetariánské dny v týdnu pravidelně), jednak terapii léky – nejčastěji se používají takzvané statiny, ale i léky typu vakcín, které se aplikují podkožně, u nejtěžších poruch tzv. extrakorporální (mimotělní) eliminační metody („čištění“ krve přístrojem na podobném principu jako při hemodialýze při selhání ledvin);
- korekci vyšší glykemie omezením jednoduchých cukrů ve stravě (slazené nápoje, sladkosti, bílé pečivo);
- korekci vyššího krevního tlaku omezením soli v dietě a příjmu alkoholu, redukcí váhy a u většiny pacientů nasazením léků.
- Těmto postupům je věnována řada postupně inovovaných doporučení odborných společností [1–6].
Pro Zeptej se vědce odpovídal Jan.
Zdroje
[1] https://doi.org/10.1161/CIR.0000000000001162
[2] https://doi.org/10.1159/000533285
[3] https://doi.org/10.1111/dom.15226
[4] https://doi.org/10.3390/nu15143261