Dotazy a odpovědi

0988 Experiment s neoddělitelnými knihami

Dotaz:

Dobrý den, jak to funguje? Díky (Video, které ukazuje 2 tlustší knihy, které k sobě dáme blízko a jejichž listy střídavě prokládáme, až je takto vzájemně úplně spojíme. Podobně jako při míchání 2 balíčků karet. Takto spojené knihy nelze tahem za jejich hřbety rozpojit, a to ani za použití síly 2 vozidel jedoucích na opačné strany) https://www.facebook.com/watch/?v=867320898236518
Kniha

Minutová odpověď:

1)

Proložení stránek knihy způsobí, že proti oddělení působí síly na velmi velké ploše, oproti tomu, kdybychom k sobě přiložili jen dvě samotné stránky. Třecí síly působící na této ploše však nejsou to jediné, co nám nedovolí stránky oddělit.

2)

Papír není dokonale hladký a jednotlivé listy se o sebe zapřou.

3)

Toto zapření ještě zmnohonásobí síly, které proti oddělení působí.

4)

Nezáleží na tom, jakým směrem za knihy taháte, ani na jejich velikosti – oddělit je se vám pravděpodobně nepodaří.
Kniha

Celá odpověď:

Experiment na videu (zde) ukazuje, že pokud proložíme stránky dvou knih, je velmi obtížné tyto knihy od sebe oddělit. Známé pokusy ukázaly, že ani při použití dvou nákladních aut nebo dokonce tanků [1] nelze knihy rozdělit – dříve se zničí samotné vazby knih, než aby došlo k oddělení stránek. Na první pohled se zdá, že jde jen o důsledek velké třecí síly kvůli velké  kontaktní ploše při proložení listů. Ale co konkrétně vede k tomu, že listy drží tak pevně?

Mohlo by se zdát, že velkou roli hraje gravitační síla přitlačující listy k sobě. Tato myšlenka ale byla vyvrácena, protože pevnost spojených knih zůstává stejná bez ohledu na směr, kterým za ně taháme. Gravitační vysvětlení by fungovalo jen při tahání knih rovnoběžně se zemí, což však není podmínka, která by v experimentech ovlivňovala výsledek.

Listy jako kamínky

Aby tajemství takto spojených knih poodhalila, provedla v roce 2015 francouzská vědecká skupina experimenty, které analyzovaly strukturu a sílu tohoto efektu velmi podrobně [2]. Vědci zkoumali různé počty proložených stran, jejich tloušťku i velikost mezer mezi nimi. Výsledky ukázaly, že síla nutná k oddělení roste s počtem proložených stran, ale ne pouze kvůli zvýšení celkové třecí plochy. 

U proložením spojených knih vzniká jedinečná situace, kdy zaklínění mezi listy způsobuje, že každá další proložená stránka přidává další vrstvu, která brání oddělení. Tento efekt lze přirovnat k hromadnému tření kamínků na svahu – pokud je kamenů málo, lehce sklouznou. Když se jich však nasbírá velké množství, vzájemně se zaklíní a vytvoří velký odpor vůči pohybu, čímž se svah stabilizuje. Podobně se u proložených listů papíru mikroskopické nerovnosti zaklíní, což znemožňuje oddělení knih [1].

Síla spojující knihy tedy velmi rychle roste s počtem listů, které se o sebe třou, protože každé další zaklínění přispívá ke zvýšení odporu proti pohybu. Tento odpor je důsledkem tlaku mezi jednotlivými listy, který vzniká právě díky prokládání stránek. Při snaze knihy oddělit se část síly, kterou za knihy taháme, přemění na sílu třecí, která tlačí listy směrem k sobě. Čím více potom za knihy taháme, tím větší síla působí proti tomu, abychom listy oddělili. 

Tento (ob)jev se může hodit

Kromě vysvětlení tohoto dlouho známého jevu vědci z dat získaných v průběhu experimentu vytvořili model, který přesně popisuje třecí síly a koeficienty při malém zatížení. Tento objev může mít využití v materiálovém inženýrství i dalších oblastech, kde je klíčové pochopení tření při drobném kontaktu.

Pro Zeptej se vědce odpovídala Debora

Zdroje:

[1] https://www.youtube.com/watch?v=QMW_uYWwHWQ

[2] https://doi.org/10.1103/PhysRevLett.116.015502 

Odpovídala

(Fyzikální ústav v Opavě, Slezská univerzita v Opavě)

Odborná recenze:

(VŠCHT Praha + JILA – University of Colorado Boulder & National Institute of Standards and Technology (NIST))

Editace textu:

(IT4Innovations (Vysoká škola báňská – Technická univerzita Ostrava))
(Ústav analytické chemie, VŠCHT Praha)
Kategorie: Fyzika a chemie