Dotazy a odpovědi

1313 Regenerace svalů po sportu v teplé a studené vodě

Dotaz:

Můj dotaz se týká regenerace svalů po sportu. Vždy mě zajímalo, jestli je pro regeneraci lepší teplá, nebo studená voda. Z dlouhodobého hlediska. Vyzkoušel jsem obojí a mám na to svůj názor, ale zajímá mě názor skutečných vědců.
záběr na ruce ponořené do vody ve vaně
Zdroj obrázku: Canva

Minutová odpověď:

1)

O účinnosti chladu a tepla po náročném cvičení se vedou spory.

2)

Studená voda může urychlit zotavení se z únavy ihned po cvičení.

3)

Teplo se běžně používá v rehabilitačním prostředí, vliv teplé vody na regeneraci po cvičení však nebyl dostatečně zkoumán.

4)

Ve sprše či koupeli většinou nesetrváme dostatečně dlouhou dobu, aby byl pozorován výrazný efekt.
záběr na ruce ponořené do vody ve vaně
Zdroj obrázku: Canva

Celá odpověď:

Většina z nás jistě zná pocit bolesti a ztuhlosti svalů, pokud během cvičení překročíme intenzitu, na kterou jsme běžně zvyklí. Bolestivost obvykle trvá 1–3 dny po cvičení. Je doprovázena sníženým rozsahem pohybu v kloubech, zánětem a sníženou svalovou silou [1]. Chlad i teplo se běžně používají ke snížení bolestivosti svalů a jejich regeneraci, nejen u vrcholových sportovců.

Chlad má metabolismus zpomalit, teplo zrychlit

Účelem použití chladu je zpomalit metabolismus, tedy přeměnu živin na stavební látky, energii a odpady. To může vést ke zmírnění otoku a zranění. Chlad kromě toho také snižuje bolest, a má tedy dvojí úlohu [1]. Bylo prokázáno, že ponoření do studené vody po cvičení vede k momentálnímu snížení svalové bolestivosti a vnímané námahy. Pravděpodobně však nemá dlouhodobý efekt [2, 3]. Některé studie dokonce naznačují, že opakované ochlazování po cvičení (4–12 týdnů tréninku) zpomaluje nárůst svalové síly a snižuje odolnost vůči únavě po tréninku. Když se tedy po tréninku koupeme ve studené vodě opakovaně, ztrácí to efekt. Mohli bychom to přirovnat ke konzumaci kávy: Jakmile si člověk přivykne na svůj ranní šálek, tak když ho jednou vynechá, cítí se ještě unavenější [3]. Studená voda tedy může urychlit zotavení se z únavy ihned po cvičení, dlouhodobý účinek však nebyl prokázán.

Teplo naopak zvyšuje metabolismus ve tkáních, což by mělo vést k rychlejšímu hojení. Další vlastností tepla je, že podobně jako chlad snižuje bolest [1]. Lokální aplikace tepla se tradičně používá v rehabilitačním prostředí k léčbě poranění pohybového aparátu nebo k ochraně svalů před možným poškozením. Ačkoli „mokré“ teplo sportovci často používají, jeho vliv na regeneraci a výkon po cvičení nebyl dosud dostatečně zkoumán – na rozdíl od tepla suchého (např. sauna), jehož benefity jsou prokázány [3].  

Studená a horká koupel

Studie zveřejněná v červenci 2024 [4] porovnávala účinky studené koupele (11 °C) a horké koupele (41 °C) na svalovou sílu, úroveň bolesti a svalovou aktivitu. Výzkumu se zúčastnilo třicet aktivních mužů, kteří absolvovali intenzivní trénink zaměřený na poškození svalů, následovaný studenou nebo horkou koupelí. Měření svalové síly, bolesti a aktivity probíhala po 24 hodinách a znovu po 48 hodinách od cvičení. 

Mužům po cvičení pomohly obnovit svalovou sílu jak horké, tak studené koupele. Pouze u skupiny s horkou koupelí došlo k výraznému zlepšení výbušné síly (schopnost vyvinout velkou sílu v co nejkratším čase při jednotlivém pohybu) a snížení svalové bolestivosti. Naproti tomu u skupiny se studenou koupelí nebylo pozorováno tak výrazné zlepšení. Tato studie by tedy v atletických podmínkách, kde je pro výkon třeba rychlý nástup síly, upřednostnila teplou koupel před studenou [4]. 

Studie zatím nedávají jasnou odpověď

O účinnosti chladu a tepla po náročném cvičení se vedou spory. Některé studie ukazují, že je lepší teplo, zatímco jiné dávají přednost chladu a další naznačují malý účinek obou. Jedním z problémů při zkoumání je, že neexistuje jasná definice toho, co je ideální teplo a jaká by měla být teplota chladu. V literatuře tak panuje zmatek. 

Další potíž je v tom, jak dlouho jsme vystaveni chladu nebo teplu. Zahřátí svalů totiž trvá poměrně dlouho a v teplé sprše nebo koupeli většinou tak dlouho nezůstáváme. To samé platí i pro studenou koupel [4]. 

Pro Zeptej se vědce odpovídala Markéta

Zdroje:

[1] https://doi.org/10.1519/JSC.0000000000001127 

[2] https://doi.org/10.3389/fphys.2023.1006512 

[3] https://doi.org/10.1186/s40798-022-00428-9 

[4] https://doi.org/10.1249/MSS.0000000000003513 

Odpovídala

(Ústav molekulární genetiky AV ČR)

Odborná recenze:

(1. lékařská fakulta Univerzity Karlovy a Všeobecná fakultní nemocnice v Praze)

Editace textu:

Štítky: sport, svaly, voda