NMN, celým názvem nikotinamid mononukleotid, je přirozenou součástí našeho těla. Jsou z něj vyráběny molekuly známé pod zkratkami NADH a NADPH. Bez těchto molekul by nám vůbec nefungoval metabolismus, hrají též roli v ochraně před volnými radikály, pomáhají opravovat poškozenou DNA a podporují aktivitu tzv. sirtuinů, což jsou bílkoviny regulující metabolismus a proces stárnutí.
NMN si tělo v malém množství vyrábí samo z aminokyseliny tryptofan, která je běžnou součástí pestré stravy. Ale hlavním zdrojem pro jeho výrobu (a tím i tvorbu molekul NADH a NADPH) je vitamín B3 (niacin), jehož denní potřeba je stanovena na zhruba 20 mg denně. Vitamín B3 je v dostatečném množství přítomen prakticky ve všech čerstvých potravinách. Nemoc zvaná pelagra, vznikající jeho nedostatkem, doprovází celkovou podvýživu a obvykle je způsobena jednotvárnou stravou s převahou kukuřice a čiroku, je tedy typická pro nejchudší obyvatele Afriky, zatímco ve vyspělém světě je vzácná [1].
Důvodem pro doplňování NMN je jeho pomalá biosyntéza, kdy rychlost syntézy NMN určuje rychlost tvorby buněčného NADH, a tím i jeho množství. Během biochemických reakcí pak dochází k rozpadu NADH za uvolnění vitaminu B3, který může být recyklován. Proto doplňování vitaminu B3 nemusí vést ke zvýšení koncentrace buněčného NADH [2].
Může se tedy zdát, že podávání NMN jako potravinového doplňku urychlí tvorbu NADH, což by mohlo vést ke zpomalení procesu stárnutí. Tato lákavá myšlenka ale v realitě naráží na mnohokrát ověřenou skutečnost, že vnitřní regulační mechanismy našich buněk a celého těla, ať už fungují dobře, nebo špatně, lze jen obtížně „přetlačit“ podáváním velkých dávek něčeho prospěšného. Reklamy na NMN jako doplněk stravy jsou tak pravděpodobně jen dalším dílem ze seriálu „Pojďme lidi vystrašit, že jedí málo vitamínů, a prodejme jim nesmyslné megadávky se slibem, že přestanou stárnout a nebude se jich týkat rakovina, vždyť ono jim to neublíží“. Takto byly již v 90. letech propagovány vysoké dávky vitamínů C a E, i když seriózní studie nikdy neukázaly, že by jejich užívání ve formě tabletek mělo nějaký pozitivní vliv na zdraví [3].
Podkladem pro tvrzení různých prodejců, že NMN zastaví stárnutí a zlepší fungování našeho těla, je fakt, že jeho množství je ve stárnoucím těle nižší než v mladém. Také některé pokusy na izolovaných buňkách a zvířatech naznačují, že podání vysokých dávek NMN může zpomalit stárnutí organismu. Takové výsledky však už byly dosaženy mnohokrát s různými látkami, jejichž ochranný účinek proti stárnutí se následně při skutečně přísných testech na lidech nepotvrdil.
V současné době probíhá především v Číně řada klinických studií zkoumajících vliv podání NMN na výskyt chorob souvisejících s nezdravým životním stylem a na fyzickou zdatnost. Do studií jsou zapojeny velké skupiny lidských dobrovolníků, publikovaných výsledků je však zatím jen málo a žádný z nich nenaznačuje šokující až zázračný účinek, který slibují prodejci [4]. Všechny zmiňované studie našly mírný pozitivní efekt NMN až při poměrně vysokých dávkách, typicky 600 mg denně a víc. Takto vysoké dávky skutečně dokázaly zvýšit hladiny NMN v krvi a NADH v buňkách. Pozorované účinky se týkaly především svalů a zahrnovaly jejich zvýšenou citlivost k inzulinu a menší produkci kyseliny mléčné [5–8].
Důvodem, proč jsou potřeba takto vysoké dávky, je velice nízká míra vstřebávání NMN ve střevě, kdy se pouze malý podíl vstřebává ve formě NMN a zbytek se rozpadne na vitamín B3, který není pro podporu tvorby NADH tak účinný, navíc ve značné míře ve střevě zůstává. Obrovské dávky této drahé chemikálie tak vlastně vyrábí zejména „hodně drahou stolici“ [9].
Zároveň nemáme k dispozici žádná data, která by nám spolehlivě řekla, jestli pravidelná dlouhodobá konzumace takových dávek (více než třicetkrát vyšších než doporučené množství vitamínu B3) nemůže mít nějaký negativní účinek na zdraví. Nemůžeme totiž pominout fakt, že i nádorové buňky způsobující rakovinu mají vyšší požadavky na NMN [10].
Na druhou stranu, hladiny NMN v těle si můžeme zvýšit přirozenou cestou i bez doplňků stravy. Bylo ukázáno, že pravidelná fyzická aktivita zvyšuje jeho syntézu a dokonce brání poklesu jeho hladin ve stáří [11,12]. Na rozdíl od podávání NMN je navíc pravidelné přiměřené sportování velmi dobře zdokumentovaným způsobem, jak si udržet zdraví a zpomalit stárnutí [13]. Různé rozsáhlé studie ukazují, že kombinace pravidelného pohybu, nekuřáctví, zdravé tělesné hmotnosti, mírné nebo žádné konzumace alkoholu a dodržování pravidel zdravého stravování prodlužuje život o 12–14 let [14].
Závěrečné stanovisko tedy zní: Pestrá strava nám zajistí dostatek přirozeně vyráběného NMN. Zatím nemáme dost podkladů, abychom mohli zdravým lidem doporučit konzumaci obřích dávek NMN ve formě doplňků. Přirozeným způsobem, jak si prodloužit život ve zdraví a omezit pokles hladin NMN, je pravidelná pohybová aktivita doplněná celkovým dodržováním pravidel zdravého životního stylu.
Pro Zeptej se vědce odpovídal Jaroslav
Zdroje:
[1] https://doi.org/10.1016/S2214-109X(24)00276-6
[2] https://doi.org/10.1016/j.mad.2021.111569
[3] https://doi.org/10.1038/nm.3624
[4] https://clinicaltrials.gov/search?intr=NMN&page=1
[5] https://doi.org/10.1126/science.abe9985
[6] https://doi.org/10.1186/s12970-021-00442-4
[7] https://doi.org/10.1007/s11357-022-00705-1
[8] https://doi.org/10.1093/jn/nxab193
[9] https://doi.org/10.1210/endrev/bnad019
[10] https://doi.org/10.1016/j.ejmech.2023.115607
[11] https://doi.org/10.14814/phy2.14139
[12] https://doi.org/10.1038/s43587-022-00174-3