Dotazy a odpovědi

Je možný přenos oxidu uhličitého do mateřského mléka?

1384

Dotaz:

Jak je možné, že se předává oxid uhličitý z vypitých nápojů kojících matek do mateřského mléka a kojené děti mají pak problém „bublinky“ zpracovat? Existuje způsob, jak tento postup „bublinek“ přerušit, aby mohly kojící matky pít nápoje s „bublinkami“ během kojení?
Sklenička s vodou
Zdroj obrázku: Canva

Minutová odpověď:

1)

K přenosu oxidu uhličitého z vypitých nápojů kojících matek do mateřského mléka nedochází.

2)

Oxid uhličitý se v lidském těle vyskytuje přirozeně.
Sklenička s vodou
Zdroj obrázku: Canva

Celá odpověď:

Není možné, aby oxid uhličitý (CO₂) přecházel ve formě bublinek z nápojů do krve a následně do mateřského mléka.

Oxid uhličitý obsažený v nápojích, stejně tak jako jiné spolknuté plyny, je tělem z velké části vyloučen v podobě říhání. Množství molekul CO₂, které v žaludku zůstanou, je velmi malé. 

V lidském těle se navíc oxid uhličitý vyskytuje přirozeně. Vzniká v buňkách jako jeden z produktů chemických reakcí spojených s tvorbou energie [1]. Červenými krvinkami je transportován v podobě bikarbonátu (hydrogenuhličitanu) do plic a vydechován z těla pryč [2]. Část oxidu uhličitého v podobě bikarbonátu je zodpovědná za udržení stabilního prostředí (pH). V žaludku vzniká oxid uhličitý díky chemických reakcím při procesu trávení potravy [3]. Malé množství volných molekul oxidu uhličitého (kolem 10 % z celkového zastoupení v těle) se pohybuje v těle volně ve formě molekul CO2 a může procházet mezi tkáněmi a krví (tzv. difuze) [4–6].

Mateřské mléko je tvořeno v buňkách mléčných žláz, které přijímají potřebné živiny z krve [7]. Pitný režim a strava matky pouze v malé míře ovlivňují složení mléka.

Každá kultura má svá specifická dietní „doporučení“ pro kojící ženy. Například v Koreji zakazují kimči či broskve, v západních zemích cibuli či luštěniny [8]. Tyto rady vycházejí z dobré víry a snahy pomoci omezit nepříjemné projevy u miminek (plynatost, plačtivost, kolika, vyrážka). Ne vždy jsou však racionální. Pokud není s danou potravinou či nápojem znám problém (alergie, nesnášenlivost), není důvod se jim vyhýbat [9]. 

Vzduch ani bublinky dítě tedy nepřijme z mateřského mléka. Je možné, že dítě při kojení přijme společně s mlékem více vzduchu. Většinou následuje přirozená reakce odříhnutí. 

Nejen trávicí systém malých dětí se učí, dozrává a zvyká si na nové prostředí. Pokud si nejste jistí reakcí miminka na nějakou složku potravy, určitě se poraďte se svým pediatrem. Přeji co nejvíce trpělivosti v dlouhých nocích a laskavosti k sobě i dětem.

Pro Zeptej se vědce odpovídala Věrka

Zdroje:

[1] https://www.e-chembook.eu/biochemie/biochemick%C3%A9-procesy/krebsuv-cyklus-a-dychaci-retezec

[2] https://www.wikiskripta.eu/w/Transport_CO2_krv%C3%AD 

[3] https://doi.org/10.1016/j.resp.2010.12.001 

[4] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK532988/

[5] https://doi.org/10.1113/jphysiol.1975.sp010825 

[6] https://doi.org/10.1098/rsfs.2020.0090 

[7] https://doi.org/10.1007/s10911-023-09536-y 

[8] https://www.mamila.sk/cz/pre-matky/dojcenie-a/veda/obmedzovanie/

[9] https://pmc.ncbi.nlm.nih.gov/articles/PMC5383635/

Další čtení prověřené autorem:

https://www.youtube.com/watch?v=DGDqPK7I1EA

Téma nadýmavých potravin je více rozebráno v odpovědi na dotaz 0268 – nadýmavá strava a kojení.

Odpovídala

(Centrum pokročilého preklinického zobrazování (CAPI), 1. LF UK)

Odborná recenze:

(Ústav molekulární biologie (ZMBH), Univerzita v Heidelbergu & Zoologický ústav, Technologický institut v Karlsruhe (KIT))

Editace textu: