Ashwagandha (Withania somnifera) je bylina známá zejména z tradiční ájurvédské medicíny, kde se používá po tisíce let. V moderní době se stala populární díky svému potenciálu pomáhat tělu lépe zvládat stres.
Za odpověď organismu na stres je v našem těle zodpovědná takzvaná hypotalamo-hypofýzo-nadlevinová (HPA) osa, tedy vícekroková dráha od mozku až do nadledvinek, kde se na základě pokynů z mozku tvoří různé hormony. V reakci těla na stres dochází ke zvýšenému vyplavování stresového hormonu kortizolu. Ashwadangha obsahuje bioaktivní látky, withanolidy, které působí proti zánětu, mají antioxidační účinky a ochraňují nervový systém [1]. Tyto sloučeniny mohou ovlivňovat funkci HPA osy, a tak snižovat hladiny vyplavovaného stresového hormonu kortizolu [2]. Dlouhodobé snižování tohoto hormonu může mít příznivý vliv na psychický stav, hladinu energie a kvalitu spánku. Mezi další diskutované účinky ashwagandhy patří podpora energie, imunity, kognitivních (poznávacích) funkcí a hormonální rovnováhy.
Klíčové studie ukazují, že při užívání ashwagandhy v doporučených denních dávkách bývá látka dobře snášena [3]. Vedlejší účinky jsou vzácné a zahrnují trávicí potíže nebo ospalost. Dlouhodobé užívání (několik měsíců) je považováno za bezpečné, ale je dobré zvážit následující:
- Ashwagandha může ovlivnit účinek léků na štítnou žlázu, zklidňujících léků (sedativ) nebo léků potlačujících funkci imunitního systému (imunosupresiv).
- Může zvyšovat hladinu testosteronu a regulovat hladiny kortizolu, což je třeba mít na paměti u lidí s hormonálními problémy [4].
- Jelikož podporuje imunitu, je třeba opatrnost při autoimunitních onemocněních [5].
- Užívání v těhotenství či při kojení není dostatečně probádáno a v současnosti spíše není doporučováno.
V případě podobných situací je užívání ashwagandhy vždy potřeba konzultovat s lékařem.
Stejně jako ashwagandha je i tryptofan látkou, která může ovlivňovat psychický a fyzický stav člověka, avšak obě látky působí skrze rozdílné mechanismy. Tryptofan je aminokyselina nezbytná pro tvorbu serotoninu a melatoninu, což má vliv zejména na náladu a spánek. Ashwagandha ovlivňuje stresovou odpověď organismu a celkovou fyzickou i mentální odolnost. U obou látek je při dodržení doporučených dávek riziko vedlejších účinků minimální, a proto jsou považovány za bezpečné i při dlouhodobém užívání.
Pro Zeptej se vědce odpovídal Filip
Zdroje:
[1] https://doi.org/10.1016/j.jep.2020.112876
[2] https://doi.org/10.1016/j.explore.2024.103062
[3] https://doi.org/10.1016/j.hermed.2021.100434