Dotazy a odpovědi

O čem sní psi?

1075

Dotaz:

Měla bych dotaz ohledně snů u psů. Zrovna jsme měli fenku na hlídaní v hotelu, kde byla s dalšími psy a společně si tam hrály. Večer po návratu měla poměrně divoké spaní. Mají stejný proces jako my lidé a vlastně jaký? Je nějak zjištěno, jestli se jim zdá například o tom, co zažili nebo že běhají na louce apod.?
Fotografie spícího psa s krátkou světlou srstí, který odpočívá s hlavou položenou na podlaze u stěny.
Zdroj obrázku: Canva

Minutová odpověď:

1)

Psí sny lze studovat pouze nepřímo, a to monitorováním aktivity mozku během spánku.

2)

Tato aktivita je podobná lidské, psi tedy pravděpodobně sní a sny prožívají podobně jako lidé.
Fotografie spícího psa s krátkou světlou srstí, který odpočívá s hlavou položenou na podlaze u stěny.
Zdroj obrázku: Canva

Celá odpověď:

Odpověď není tak jednoduchá, jak by se mohlo zdát. Háček spočívá v tom, že pes nám jakožto němá tvář nemůže po probuzení sdělit, o čem se mu zrovna zdálo. S určitostí ale můžeme říci, že psi sny mají a že se velmi pravděpodobně podobají těm lidským [1]. Jaké o tom máme důkazy? 

Klíčem jsou různé studie zahrnující monitorování spánku. Srovnávací studie za použití magnetické rezonance vykazují velkou intenzitu aktivity mozku psů v REM fázi spánku (z anglického „rapid eye movement“; fáze spánku, kterou doprovází intenzivní snění) a vysokou aktivitu pohybu očí v této fázi. Vědci dále zjistili, že intenzita této aktivity souvisí s velikostí těla, věkem a pohlavím psa, ale také s denní dobou nebo s tím, zda byl pes ve známém či neznámém prostředí [2]. Srovnání výsledků ukázalo velké podobnosti s aktivitou lidského mozku v REM spánku, kdy byly lidé zapojení ve výzkumu schopni svoje sny popsat. 

V další studii zase vědci srovnávali mozkovou aktivitu potkanů při zdolávání bludiště během bdění a v REM fázi spánku. I zde nalezli určité podobné vzorce, z čehož se dá soudit, že si potkani mohli ve spánku rekapitulovat cestu bludištěm [3]. Lze se tedy domnívat, že i u psů při snění dochází k určitému znovuprožití předchozích zkušeností, což pozorujeme třeba „běháním“ ze spaní a podobně. Majitel psa pravděpodobně bude schopen poznat, zda jde o sen příjemný nebo nepříjemný, podle chování psa. Studii, která by se zabývala přímo prožitkem snu, a ne aktivitou mozku nebo intenzitou pohybu očí, se mi ale nepodařilo dohledat. 

U chobotnic lze tento jev popsat a pozorovat lépe díky barvoměně – spící chobotnice totiž mění barvu, a nedělá to zcela nahodile [4]. Psi však barvoměnu nemají, tak jsme zatím nahraní. V jedné laboratoři v Maďarsku se ovšem výzkumem spánku psů aktivně zabývají a s rychlým postupem technologií snad brzy přijdou na nějakou metodu, jak jejich sny zachytit [5]. 

Pro Zeptej se vědce odpovídala Petra

Zdroje:

[1] https://doi.org/10.1016/j.concog.2021.103214 

[2] https://doi.org/10.1038/s41598-018-25546-x

[3] https://doi.org/10.1016/S0896-6273(01)00186-6 

[4] https://doi.org/10.1101/2023.05.11.540348 

[5] https://doi.org/10.1038/s41598-020-67092-5 

Odpovídala

Ing. Petra Eretová, Ph.D.
(Katedra etologie a zájmových chovů, Česká zemědělská univerzita v Praze)

Odborná recenze:

(Katedra myslivosti a lesnické zoologie, Česká zemědělská univerzita v Praze)

Editace textu:

Štítky: sny, spánek, zvířata