Předpokládejme, že se budeme bavit o onemocněních dýchacích cest, doprovázených ucpaným nosem, kašlem a horečkou. Za zhoršením symptomů těchto onemocnění k večeru a v noci může pravděpodobně několik faktorů.
Spousta našich fyziologických procesů je pod kontrolou tzv. cirkadiánního systému. Ten řídí, aby naše tělo fungovalo v souladu se střídáním dne a noci. Na některé aktivity jsme tak připraveni více přes den, pro některé jsou zase vyhrazeny noční hodiny.
Například T-lymfocyty, jedny z několika druhů bílých krvinek zodpovědné za boj s cizorodými buňkami, se právě v noci stáhnou ze své denní práce po celém těle do lymfatických uzlin, kde se setkávají s dalším druhem bílých krvinek – dendritickými buňkami. Ty mají za úkol informovat T-lymfocyty o patogenech (například bakteriích a virech), které přes den v těle potkaly, a společně „ladí strategii boje“ na další den. Nicméně v případě nemoci nechává tahle „porada v uzlinách“ volné pole působnosti pro to, aby se v těle rozvinula zánětlivá reakce. Dojde tak ke zvýšení teploty, opuchnutí sliznic a produkci hlenu [1, 2].
Dalším zdrojem zhoršení symptomů je zvýšení teploty/horečky v pozdních odpoledních a večerních hodinách. Za tím také stojí náš cirkadiánní systém, kdy se i v „běžném provozu“ naše tělesná teplota mění. Nejnižší je uprostřed noci a nejvyšší je kolem 17.–18. hodiny [3, 4]. Jestliže tedy máme díky nemoci zvýšenou teplotu, v tuto denní dobu se přirozeně ještě zvýší.
Nepříjemností spojenou s nemocí dýchacích cest je také fakt, že v noci máme pocit, že se nám hůře dýchá, protože máme více ucpaný nos. To pravděpodobně souvisí, vedle již výše popsaných důvodů, s horizontální polohou ve spánku, díky které nemůžou hleny z nosu a úst odtékat [1].
Posledním, v tomto případě ale už opravdu spíše spekulativním důvodem, může být to, že k večeru máme méně podnětů a celkové ztišení okolí nás vede k tomu, že se na nemoc více zaměříme a tím ji více vnímáme.
Ať už se večer více pozorujete, nebo ne, to, že se vám přitížilo, je objektivní fakt, za kterým stojí konkrétní fyziologické procesy. Nicméně je dobré si v tu chvíli uvědomit, že naše tělo právě ladí strategii, aby nám už zase bylo lépe.
Pro Zeptej se vědce odpovídala Vendula
Zdroje:
[1] https://www.huffpost.com/archive/ca/entry/why-colds-and-the-flu-feel-worse-at-night_b_14303482
[2] https://www.cell.com/immunity/fulltext/S1074-7613(16)30517-9
[4] https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S003193840600388X?via%3Dihub