Dotazy a odpovědi

Zhoršuje každodenní koupání miminek jejich imunitu?

Datum odpovědi: 22. 1. 2024

0549

Dotaz:

Ráda bych se zeptala, jak je to s každodenním umýváním miminek a jejich imunitou. Na jednu stranu panují názory, že každodenní koupání miminek jim zhoršuje imunitu a na stranu druhou se i my sprchujeme každý den.
Zdroj obrázku: Canva

Minutová odpověď:

1)

Hygiena miminek je důležitá.

2)

Česká a zahraniční doporučení se liší.
Zdroj obrázku: Canva

Celá odpověď:

Správná hygiena pokožky dětí i dospělých, včetně mytí, koupání a sprchování, může pomoci v předcházení infekcím. Pravidelná péče o pokožku může chránit dítě i dospělého před bakteriemi a viry.

Současná česká doporučení v rámci mytí pokožky miminka jsou následující. Dítě můžeme koupat každý den, ale bez použití mýdla na celé tělo. Mýdlem omýváme pouze místa vlhké zapářky, hýždě a genitál. Na celé tělo použijeme mýdlo maximálně 1× týdně. Používáme dětská mýdla s neutrálním pH nebo mýdla s glycerinem [1].

Naše místní doporučení se však neshodují se zahraničními doporučeními a uveřejněnými studiemi. Například dle jedné z mezinárodních studií není v ochraně dětské pokožky žádný rozdíl, zdali používáme čisticí přípravky, nebo pouze vodu. Stejně tak dle druhé studie z Anglie není rozdíl v koupání nebo mytí se syntetickými čistícími prostředky nebo jemnými tekutými dětskými mycími přípravky, a dokonce se zdají být srovnatelné nebo dokonce lepší než samotná voda [2, 3].

Vždy se doporučuje probrat stav pokožky s dětským lékařem. Každé dítě je jedinečné, a proto může vyžadovat individuální přístup. Pokud je pokožka suchá nebo podrážděná, mohlo by být vhodné snížit četnost koupání a používat jemné produkty. Zároveň je důležité sledovat, jak pokožka reaguje na koupání a mytí.

Co se týká přímé souvislosti mezi mytím pokožky a imunitou, zatím neexistuje jednoznačná odpověď. Pojem „hygienická hypotéza“, se kterou přišel před 30 lety David P. Strachan, vychází z předpokladu, že kontaktem s viry, bakteriemi, houbami a dalšími cizorodými látkami si budujeme imunitní odpověď. To je v zásadě pravda, ale dosud zveřejněné studie nepotvrdily, že by zvýšená hygiena tomuto procesu zabraňovala. Některé studie naznačují, že alergie a atopický ekzém by souvislost se zvýšenou hygienou mít mohl, ale na vzniku alergie i ekzému se podílí celá řada faktorů, takže ani v tomto případě není odpověď jednoznačná [4, 5].

Pro Zeptej se vědce odpovídala Ivona

Zdroje:

[1] Veronika Rábková, Péče o pokožku novorozence dříve a nyní, Bakalářská práce, Brno 2015

[2] https://doi.org/10.1016/j.midw.2017.10.001 

[3] https://doi.org/10.1111/1552-6909.12015 

[4]  https://hygiena.szu.cz/pdfs/hyg/2009/04/02.pdf

[5] https://dspace.cuni.cz/bitstream/handle/20.500.11956/24250/DPTX_0_0_11160_0_54271_0_51757.pdf, str. 22

Odborná recenze:

(Ústav imunologie, 2. lékařská fakulta Univerzity Karlovy a Fakultní nemocnice v Motole)

Editace textu:

(Ústav analytické chemie, VŠCHT Praha)

Mohlo by se vám líbit: