Úvod
Teflon a látky používané na výrobu voděodolných membrán typu Gore-Tex se řadí mezi tzv. PFAS (per- a polyfluorované látky) neboli věčné chemikálie. O jejich škodlivosti už toho bylo napsáno mnoho v odpovědi 1045 (uvedeno v sekci Další čtení na konci tohoto textu), takže zde už jen ve stručnosti. Tyto sloučeniny jsou chemicko-technologický zázrak, protože jsou extrémně odolné a mají vodoodpudivé vlastnosti. Můžeme je najít v textilu, v chirurgických implantátech, používaly se v lyžařských voscích, v papíru na pečení, v obalech fastfoodového jídla, na pánvičkách – prostě všude, kde potřebujete ochránit něco před vodou.
Jejich odolnost je avšak i jejich Achillova pata – v současné době neexistuje žádná přírodní cesta, jak je rozložit, a tak se hromadí nejen v životním prostředí, ale i v našich tělech. Přímý vliv na člověka se stále studuje a není zcela objasněn, kvůli principu předběžné opatrnosti se však tyto látky ve výrobcích postupně omezují.
Věčné chemikálie v textilu
Po textilu vyžadujeme nejen to, aby byl moderní a dobře nám padl, ale někdy je potřeba, aby byl i voděodolný a nešpinivý – a právě to zajišťují PFAS sloučeniny. Vzhledem k problémům zmíněným v úvodu se i v textilu postupně omezovaly až ke dnešku, kdy se jedná o úplném zákazu [1, 2].
K prvnímu omezení došlo už v roce 2000, kdy po odhalení zamoření okolí továren firmy 3M v USA tato firma oznámila globální ukončení výroby některých PFAS sloučenin [2]. Nejvíce používané věčné chemikálie pak byly postupně zařazeny mezi látky vzbuzující obavy a dále byly regulovány legislativou REACH. Jak to tak bývá, tak firmy nahradily zakázané PFAS sloučeniny těmi, které byly ještě povoleny. Postupně se tak rozšiřuje seznam jednotlivých zakázaných včených chemikálií a v současné době se jedná dokonce o jejich úplném zákazu [2–4].
Z toho důvodu se na trh uvádějí postupně výrobky s požadovanými vlastnostmi dosaženými pomocí jiných chemikálií [5]. Ty ale mohou mít o něco horší vlastnosti nebo vyšší cenu. Ovšem vzhledem k tomu, že v budoucnu mohou věčné chemikálie způsobit velké problémy, bude ukončení jejich používání prospěšné pro životní prostředí a lidské zdraví.
Závěr
PFAS sloučeniny mají vynikající vlastnosti, proto našly využití u mnoha druhů výrobků. Bohužel se zjistilo, že se hromadí jak v životním prostředí, tak i v našich tělech. A přestože ještě stále nemáme jasné důkazy o vlivu na lidský organismus, tak od těchto látek postupně upouštíme. V současné době se ještě můžete s těmito produkty a sloučeninami setkat a prodejce nebo výrobce by měl doložit jejich složení na vyžádání. V budoucnu už by se tyto výrobky neměly dostat na evropský trh, takže nebude třeba se jako spotřebitel pídit po složení produktu. Pokud chcete mít opravdu jistotu, tak doporučuji sáhnout po výrobcích, které mají příslušný certifikát, například ÖKO-TEX.
Pro Zeptej se vědce odpovídal Kuba
Zdroje:
[1] https://pubs.acs.org/doi/full/10.1021/acs.est.0c03035
[2] https://echa.europa.eu/cs/-/echa-publishes-pfas-restriction-proposal
[4] https://echa.europa.eu/cs/hot-topics/perfluoroalkyl-chemicals-pfas
[5] https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0045653517306598
Další čtení prověřené autorem:
https://zeptejsevedce.cz/dotazy-a-odpovedi/1045-chemikalie-a-vliv-na-klimatickou-zmenu/