Dotazy a odpovědi

0114 Je náš vesmír plochý? A co to vlastně znamená? A kam se rozpíná?

Dotaz:

Četl jsem, že náš rozpínající vesmír je plochý. Co si pod pojmem „plochý“ mám představovat? Vypadá snad jako placatá palačinka, nebo nafouklý balon a uvnitř není nic? A další dotaz – když se rozpíná, tak kam, do čeho, když je tam nic? Tak to nic my utiskujeme a ono se to scvrkává? Že bychom utiskovali a scvrkávali jiný vesmír?

Minutová odpověď:

1)

Vědci se stále nemohou shodnout, zda je náš vesmír je plochý

2)

Vesmír se nerozpíná do ničeho, spíše se časoprostor natahuje.

Celá odpověď:

Odpověď

Vědci se stále nemohou shodnout, zda je náš vesmír je plochý (např. [1]), nebo souvislý ([2]).

Plochý vesmír si můžeme představit takto – když se vydáme vesmírnou lodí jedním směrem, neočekáváme, že bychom někdy znovu dosáhli svého výchozího bodu. Oproti tomu kdyby byl vesmír zakřivený jako koule, mohli bychom obletět vesmír a vrátit se do svého výchozího bodu, stejně jako při pohybu na povrchu Země.

Druhá otázka. Vesmír se nerozpíná do ničeho, podle současných teorií (a současná technologie nám nedokáže ukázat, co se nachází za horizontem vzdáleným 46 miliard let). Spíše se časoprostor natahuje. Je to podobné, jako když nakreslíme dvě tečky vedle sebe na nenafouknutý balónek a poté ho nafoukneme. Ty dvě tečky se od sebe vzdálí, ale nevznikne žádný „nový“ materiál balónu.

Pokud jde o to, jestli expandujeme do jiného vesmíru, existuje teorie multivesmíru, ale tato v současnosti také nelze prokázat či vyvrátit.

Za Zeptej se vědce Monika & Helena

Zdroje

[1] https://arxiv.org/pdf/2002.06892.pdf

[2] https://arxiv.org/abs/1911.02087

Odpovídali

(University of Amsterdam (Fyzika a astronomie), nyní v GfK)
(Extreme Light Infrastructure – European Research Infrastructure Consortium (ELI-ERIC))
Kategorie: Fyzika a chemie