Plastové mikročástice představují celosvětově rostoucí problém s mnoha možnými důsledky pro životní prostředí a lidské zdraví. Situace nemusí být až tak špatná, určitě se ale vyplatí předběžná opatrnost a pečlivé studium jejich možných vlivů.
Co jsou plastové mikročástice?
Plastové mikročástice jsou částice plastu o velikosti menší než 5 mm (podle definice Programu OSN pro životní prostředí, UNEP). Mohou pocházet z různých zdrojů: tzv. primární mikroplasty jsou záměrně vyráběné, můžeme se s nimi setkat např. v kosmetických výrobcích (mikroperličky v peelingovým gelech) nebo v zubních pastách.
Dalším zdrojem mikroplastů je rozpad větších umělohmotných objektů (např. plastové nádobí nebo pneumatiky), textilních vláken a dalších. V tomto případě mluvíme o tzv. sekundárních (druhotných) mikroplastech – k jejich vzniku došlo rozpadem většího umělohmotného výrobku. Ty jsou obecně totiž během používání (např. brzdění auta) i jako odpad na skládkách drceny přírodními silami na mikročástice nebo dokonce až nanočástice (menší než 1 mikrometr), které mohou mít ještě horší účinky (díky menší velikosti se dostanou například hlouběji do těla).
Obecně se mikroplasty a nanoplasty snadno šíří životním prostředím a již byly nalezeny ve vodě, půdě i vzduchu po celé naší planetě [1]. Pronikají také do různých organismů včetně člověka, kam mohou přinést navázané toxické látky. Do lidského organismu se dostávají vdechnutím, vodou či potravou, protože se zachycují v zemědělských plodinách a v tělech jiných živočichů [2]. Nedávné studie dokonce zjistily jejich přítomnost v plodové vodě [3], což vyvolává obavy ohledně jejich možného vlivu na zdraví plodu.
Následky pro lidské zdraví
Samy o sobě jsou mikro- a nanočástice imunitními buňkami zaměňovány za cizorodé mikroorganismy, které je nutné zničit [4]. Odpověď imunitního systému vede ke vzniku zánětu a poškození tkání [4, 5], podobně jako v případě jiných mikro- a nanočástic, o kterých máme více údajů [6]. Mikro- a nanoplasty tak mohou přispívat k raketovému nárůstu výskytu alergií, potravinových intolerancí, nespecifických střevních zánětů, autoimunitních chorob a celé řady dalších chronických chorob, jejichž vznik a vývoj doprovází nadměrná aktivita imunitního systému či chronický zánět (diabetes mellitus neboli cukrovka II. typu, ateroskleróza) [4].
Jedním z hlavních zdrojů mikroplastů v životním prostředí je např. oděr pneumatik [7]. Oděr pneumatik na povrchu silnic uvolňuje mikroplasty menší než 2,5 mikrometru, tzv. PM2,5 (z anglického „particulate matter“, pevné částice), které jsou považovány za nejnebezpečnější složku znečištění vzduchu. Vystavení se částicím PM2,5 je prokazatelně spojeno s vyšším rizikem vzniku dýchacích chorob a onemocnění srdce a cév [6].
Následky pro životní prostředí
Jak již bylo napsáno, mikroplasty se zachycují například v tělech mořských živočichů, hlavně mušlí a krevet, které se živí filtrováním planktonu [2]. Jelikož mikroplasty na sebe často vážou jedovaté látky, může to vést k hromadění těchto látek v rámci potravního řetězce (tzv. bioakumulace). Dále jejich přítomnost v půdě negativně ovlivňuje chování a rozmnožování žížal – při množství vyšším jak 40 g mikroplastů na 1 kg půdy došlo k prokázanému snížení výskytu žížal [8]; v půdách byly přitom zjištěny koncentrace mikroplastů téměř dvojnásobné, jedná se tedy o reálnou hrozbu ovlivňující i úrodnost půdy, pro níž jsou žížaly klíčové.
Plastové mikročástice se mohou dostat do půdy také prostřednictvím zavlažovací vody, používáním umělohmotných mulčovacích fólií (netkaných textilií propouštějících vodu a vzduch) nebo hnojiv, což může ovlivnit úrodnost půdy a zdraví rostlin [2]. Přítomnost mikroplastů v půdě má totiž negativní dopad na schopnost půdy zadržovat vodu [9] – půda obsahující mikroplasty tak rychleji vysychá. Mikroplasty mohou mít podle některých studií ovšem i pozitivní vliv na přírodu, například mohou měnit půdní póry a tím i zlepšit růst kořenů [10]. Stále to ale vypadá, že spíše převládají negativa.
Co se proti tomu dělá a může dělat?
Některé země (např. země EU a Velká Británie) již zavedly zákazy nebo omezení na používání mikroperliček z běžných umělých hmot v kosmetice a dalších výrobcích. Běžné plasty jsou v těchto výrobcích nahrazovány tzv. bioplasty pocházejícími z obnovitelných materiálů (například kukuřičný škrob nebo rostlinné oleje), které se v čistírnách odpadních vod narozdíl od běžných umělých hmot rychle rozloží. I bioplasty se ovšem v přírodě rozpadají na mikročástice [11], takže situace není zcela zachráněna.
Aktivně se vyvíjí technologie pro čištění vody a vzduchu od mikročástic, což vyžaduje speciální filtry, které jsou schopné tak malé částice spolehlivě zachytit. Co se možných aktivit stran veřejnosti týče, určitě je důležité zvýšit povědomí veřejnosti o problému plastových mikročástic jako takovém a podporovat změny v každodenním chování, jako je např. používání jednorázových plastů. V případě vědecké obce je důležité podporovat výzkum zaměřený na určování zdrojů mikročástic v životním prostředí, jejich vliv na zdraví a životní prostředí a vývoj ekologičtějších materiálů.
Kam až se tato problematika může vyvinout?
Jak již bylo zmíněno, přesný rozsah vlivu mikroplastů je stále předmětem výzkumu. Abychom ale nebyli jen pesimističtí – může se stát, že mikroplasty nebudou až tak velký problém, jak se nyní ve vědecké literatuře uvádí. V některých případech totiž může docházet k záměrnému použití příliš vysokých množství mikroplastů v pokusech, aby byla „prokázána“ jejich toxicita (např. zde [12]). Cíleně tak může někdy docházet ke vzniku publikací, které prokazují škodlivost mikroplastů za nereálných podmínek.
To ovšem nic nemění na tom, že bez výrazných zásahů a změn v celosvětovém přístupu k plastovému odpadu se může problém s mikročásticemi stupňovat, což by mohlo mít vážné následky pro životní prostředí i lidské zdraví. Aktivní výzkum a mezinárodní spolupráce mohou vést k vývoji účinných řešení, která by tento problém zmírnila. Je jasné, že řešení tohoto problému vyžaduje kombinovaný přístup zahrnující politiku, vědu, technologii a společenské změny. Každý z nás může pomoci!
Pro Zeptej se vědce odpovídala Kristýna a Jaroslav
Zdroje:
[1] https://doi.org/10.1016/j.envres.2022.112741
[2] https://doi.org/10.1016/j.scitotenv.2021.150431
[3] https://doi.org/10.1016/j.chemosphere.2023.140301
[4] https://doi.org/10.1021/envhealth.3c00052
[5] https://doi.org/10.1016/j.jhazmat.2022.130117
[6] https://doi.org/10.3390%2Fijerph19127511
[7] https://doi.org/10.3390/ijerph14101265
[8] https://doi.org/10.1016/j.scitotenv.2021.146884
[9] https://doi.org/10.1021/acs.est.2c01970
[10] https://doi.org/10.1021/acs.est.9b01339
[11] https://doi.org/10.1016/j.scitotenv.2019.134139
[12] https://doi.org/10.1007/s11356-021-17033-0
Další čtení prověřené autorem:
https://www.replastuj.cz/blog/vse-co-jste-chteli-vedet-o-mikroplastech-ale-bali-jste-se-zeptat