Dotazy a odpovědi

0303 Mají solné lampy vliv na psychiku a zdraví?

Dotaz:

Dobrý den, ráda bych se zeptala, jaký skutečný vliv mají tzv. solné lampy na psychiku a zdraví člověka. Děkuji!

Minutová odpověď:

1)

Solné lampy mají údajně do vzduchu vypouštět záporně nabité ionty a tak zlepšovat náladu.

2)

Solný kámen ionty při běžném zahřátí neodštěpuje, tedy vzduch neionizuje, záporně nabité ionty ale můžeme dýchat venku na čerstvém vzduchu.

3)

Studie zabývající se vlivem záporně nabitých iontů na lidskou psychiku se ve výsledcích neshodnou.

Celá odpověď:

Jedním z argumentů, který používají prodejci solných lamp, je údajná ionizace vzduchu po zahřátí solné lampy. Ze solného kamene, což je chemicky chlorid sodný (NaCl), se mají uvolňovat záporně nabité ionty do vzduchu a tím přispívat k našemu lepšímu psychickému stavu. Podle laboratoře americké univerzity Caltech se ovšem ze solných lamp ionty neuvolňují, a to ani při jejich zahřátí [5]. Vznik iontu z krystalu soli předpokládá, že molekula vody ze vzduchu uvolní chloridový iont ze soli. Tato reakce ale vyžaduje hodně dodané energie, a tak na lampě neprobíhá [5, 6]. 

V přírodě se ionty v atmosféře tvoří například při bouřce, u vodopádů, nebo u moře tříštěním vln. Ionty jsou nabité částice, které jsou nestabilní a dříve či později reagují s okolím, čímž náboj ztrácí [1].

Studie zkoumající vliv záporně nabitých iontů na psychiku lidí se ve svých výsledcích bohužel neshodnou [2–4]. Výzkumy ukazující pozitivní vliv mají mnohdy metodické nedostatky a často není možné lepší náladu, vyšší výkonnost, či větší odpočatost jasně přičíst právě iontům [2]. 

Ve vnitřních prostorách je přirozeně iontů málo, přichytávají se na vodivé povrchy a případné prachové částice ve vzduchu. Generátory negativních iontů se tedy mohou používat i na vyčištění vzduchu od prachových částic, částečky znečištění je na sebe totiž váží a padají k zemi [1, 7]. Ve vzduchu pak ale iontů zůstává málo, stejně jako v oblastech s příliš znečištěným vzduchem [5].

Dovolím si podotknout, že na mě osobně solné lampy mají psychicky pozitivní vliv, nicméně se nejedná o efekt ionizace vzduchu. Přičítám to pouze měkkému světlu vytvářejícímu příjemnou atmosféru, obzvláště za dlouhých zimních večerů 🙂

Za Zeptej se vědce odpovídala Zuzka.

Zdroje:

[1] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6213340/  

[2] https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/23320516/ 

[3] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3848581/  

[4] https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/29866122/  

[5] https://youtu.be/ZQ–scjcAZ4  

[6] https://www.thoughtco.com/formation-of-ionic-compounds-exothermic-4021896  

[7] https://www.tandfonline.com/doi/full/10.1080/26395940.2020.1728198

Odborná recenze:

(Ústav molekulární biologie (ZMBH), Univerzita v Heidelbergu & Zoologický ústav, Technologický institut v Karlsruhe (KIT))
Štítky: náboj, solné lampy