Dotazy a odpovědi

0582 Jsou z letadla vidět hvězdy?

Dotaz:

Dobry den, proč při nočním letu ( zhruba 7 hodinový) v 11km přes Indický oceán a Arabský poloostrov nejsou vidět hvězdy (až třeba i Mlečna dráha) a obloha je tmavá? Určite celou dobu mraky nebyly. Děkuji za vysvětlení.

Minutová odpověď:

1)

Nevím o žádné objektivní překážce pro pozorování hvězd z letadla.

2)

Pro astronomické pozorování z letadla platí obvyklé podmínky –⁠ obloha bez mraků, oko adaptované na tmu a nízký světelný smog.

Celá odpověď:

Dobrý den,

děkuji za hezký astronomicko-cestovatelský dotaz! Není důvod se domnívat, že by hvězdy z letadla nebyly vidět nikdy, v týmu Zeptej se vědce se dokonce ozvali amatérští astronomové, kteří hvězdy z letadla osobně pozorovali.

Pokud jste žádné vesmírné objekty za jasné noci cestou neviděla, bylo to nejspíš ze stejných důvodů, kvůli kterým není optimální pozorovat noční oblohu přes okno z bytu.

Pokud bylo v letadle rozsvíceno, měla jste nejspíše oči přizpůsobené vyššímu světelnému toku. Adaptaci oka na tmu je potřeba věnovat nějaký čas. Zároveň světlo z kabiny letadla, které se odrazilo od okna do vašeho oka, mohlo mít vyšší světelný tok než světlo, které z hvězdy doputovalo až do vašeho oka. Velmi by pomohlo, kdybyste odstínila okolí například dekou, kterou byste si přehodila přes hlavu a přidržela u horního okraje okna.

Druhým kazičem pozorování mohlo být vnější osvětlení letadla a případně také Měsíc, obojí by vás rušilo podobně jako tzv. světelný smog ve městech.

Třetím problémem mohlo být správné nasměrování očí. Hvězdy je třeba hledat spíše nad letadlem. Zní to banálně, ale oči jsou umístěny při sezení poblíž horní poloviny poměrně malého letadlového okénka, které v tomto případě omezuje zorné pole.

S pozdravem a přáním budoucích úspěchů na poli amatérské astronomie

Bára 

Odpovídala

Odborná recenze:

(Fyzikální ústav AV ČR, oddělení astročásticové fyziky)