Dotazy a odpovědi

Jak funguje plazmový generátor a má pozitivní vliv na lidské tělo?

Datum odpovědi: 31. 8. 2022

240

Dotaz:

Mám dotaz k přístroji, který se jmenuje Plazmový generátor, který pomocí frekvencí ničí bakterie, parazity viry a plísně v tělech. Zajímalo by mě, jestli to může opravdu nějak pomoci a jak to vlastně funguje a jestli to může opravdu mít nějaký pozitivní vliv na lidské tělo?
Zdroj obrázku: Canva
Zdroj obrázku: Canva

Celá odpověď:

Plazma je stav hmoty, ve kterém jsou elektrony vytrženy z obalů atomů a pohybují se volně [1]. Toho se dosáhne různými způsoby, např velmi vysokou teplotou (hvězdy jsou koule plazmatu) nebo vysokým elektrickým napětím (blesky a výboje, plazmové koule).
Na stránce, kterou zmiňujete, je daný přístroj na obrázku – jde o vakuovou trubici s elektrodou, kde se tvoří plazma pomocí vysokého napětí. Jediné, co z takové trubice vyzařuje, je světlo a hučení elektrody (asi jako zářivka). Plazmové lampy se používají ke sterilizaci povrchů, protože vyzařují UV záření [2]. To se ale používá pro materiály a nikoli živé organismy, protože ačkoliv UV nepochybně mikroorganismy zabíjí, ničí také naše vlastní buňky (UV je ta složka slunečního záření, která způsobuje popáleniny a rakovinu kůže). 

Nic takového jako “vlastní frekvence organismu” neexistuje. Jednotlivé elektrony v molekulových vazbách vibrují na určité frekvenci a opravdu je lze vysíláním záření konkrétních frekvencí ovlivnit, nicméně živé buňky jsou velmi složité chemické systémy složené z astronomického počtu různých molekul. Žádná celková buněčná frekvence neexistuje, ať už u mikrobů, nebo u lidských buněk. 

Při hledání literatury k tomuto tématu jsme však narazili na články popisující určité pokroky v diagnostice, které využívají podobně znějící efekty (elektromagnetické záření a jeho interakce s různými částmi buňky nebo jejího okolí) k měření pH, teploty či chemického složení. Například rakovinné buňky se liší od zdravých v určitých ohledech a tyto rozdíly je možné sledovat. Jednou z navrhovaných diagnostických metod jsou např. senzory založené na nanotechnologiích, které umí velmi přesně měřit prostředí buněk [3,4]. V tomto případě se však nejedná o léčbu, ale diagnostiku, a to navíc velmi přesně cílenou, a nikoli o celkovou kontrolu celého organismu. Samotná léčba se pak již provádí pomocí klasických metod – radioterapie, chemoterapie, imunoterapie.

Plazmová terapie se také opravdu zkoumá, ale pokud jde o praktické použití, je to složitější než prosté sezení vedle generátoru. Generátor plazmatu se používá jako skalpel v místě zákroku [5], což má k metodě popisované na Vámi zmíněné stránce dost daleko.    

Samotná stránka, na kterou odkazujete, zmiňuje, že: “Plazmový generátor Rifetech je experimentální přístroj a nenahrazuje lékařskou péči, není zamýšlen k léčení nemocí. Není zdravotnický prostředek…” To asi mluví za vše. Stránka je také plná zavádějících a nepravdivých tvrzení – obrázky ukazující “regeneraci DNA” pomocí plazmové terapie ignorující základní principy biochemie, odkaz na lékaře, který tvrdí, že rakovina je houba (C.albicans, kterou zmiňuje, je kvasinka způsobující infekce u lidí, která však s rakovinou nemá nic společného), což její důvěryhodnost ještě snižuje. 

Rakovina, tedy nekontrolovatelné dělení buněk a jejich následné šíření po těle (metastáze), má různé příčiny. Opravdu se může stát, že infekce některými mikroorganismy (typicky viry, ale i některými bakteriemi a parazity [6]) rakovinu způsobí. Je proto důležité se chránit – očkování proti virům (např. HPV, HBV), důsledné léčení bakteriálních infekcí (např. žaludeční vředy, chlamydie) atd. 

Dále je důležité zmínit, že plošné povraždění všech bakterií v našich tělech není vůbec dobrý nápad. Naše tělo obsahuje velké množství symbiotických bakterií (na povrchu, ve střevech, v pochvě, tzv. mikrobiom), které nejen že neškodí, ale naopak jsou velmi prospěšné pro naše zdraví – pomáhají s trávením, vyrábí některé vitamíny a také prostě zabírají místo, které by jinak mohly využívat parazitické organismy [7,8]. 

Lidské tělo je také schopné regenerace a detoxikace. Naše tělo je pod neustálým útokem mikroorganismů zvenčí a toxinů z jídla a většina z nás ani neví, že se něco děje. Za to můžeme děkovat našemu výkonnému imunitnímu systému a orgánům (játra, ledviny, plíce). Jak rychle tělo podlehne těmto vlivům, když imunita přestane fungovat, můžeme vidět po smrti organismu. Rozklad těla je společná práce mnoha mikroorganismů, které za jeho života drží na uzdě imunitní systém. 

Na závěr bych tedy řekl, že plazmová terapie je legitimní přístup, který se stále aktivně zkoumá, nicméně je to složitější a méně “úžasné a univerzální”, než se Vám snaží zmiňovaná stránka namluvit. Pokud by přístroj fungoval tak, jak slibuje – jakože nejspíš nefunguje -, rozhodně by to nebylo k našemu zdravotnímu prospěchu.

Za Zeptej se vědce odpovídal Vojta

Zdroje:

[1] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1085653/pdf/pnas01820-0029.pdf

[2] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6834201/

[3] https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0753332219353922

[4] https://royalsocietypublishing.org/doi/10.1098/rsif.2015.0656

[5] https://www.purdue.edu/newsroom/releases/2019/Q3/treat-cancer-with-cold-plasma-purdue-aerospace-engineer-helps-bring-first-clinical-trial.html

[6] https://www.cancer.org/healthy/cancer-causes/infectious-agents/infections-that-can-lead-to-cancer.html

[7] https://www.hsph.harvard.edu/magazine/magazine_article/bugs-in-the-system/?utm_source=Facebook&utm_medium=Social&utm_campaign=Chan-Facebook-General

[8] https://www.bmj.com/content/361/bmj.k2179

Zmiňovaná stránka: https://plazmajbc.webnode.cz/

Odpovídal

(Ústav molekulární biologie (ZMBH), Univerzita v Heidelbergu & Zoologický ústav, Technologický institut v Karlsruhe (KIT))
Štítky: plazma, přístroj, vliv

Mohlo by se vám líbit: