Dotazy a odpovědi

Je létání bezpečné v těhotenství?

Datum odpovědi: 21. 5. 2025

1405

Dotaz:

Zajímalo by mě, zda je nebezpečné létání letadlem v těhotenství (v prvním a druhém trimestru)? Mohou změny tlaku a kosmické záření nějakým způsobem narušit vývoj plodu u jinak zdravé ženy a bezproblémového těhotenství? Mé okolí má na toto rozdílné názory.
Zdroj obrázku: Canva

Minutová odpověď:

1)

Cestování letadlem je pro nekomplikované těhotenství do 36. týdne považováno za bezpečné.

2)

Úroveň radiace a riziko poškození plodu jsou při příležitostném létání zanedbatelné.

3)

Případným komplikacím lze předcházet také dodržováním preventivních opaření, jako jsou bezpečnostní pásy, pitný režim a vhodná volba stravy, sedadlo do uličky, protahování nohou či kompresní punčochy.

4)

Se záměrem letět by se měla těhotná žena vždy obrátit na svého gynekologa.
Zdroj obrázku: Canva

Celá odpověď:

Cestování letadlem je považováno pro nekomplikovaná těhotenství za bezpečné. To obecně platí do 36. týdne, v některých případech 32. týdne (dvojčata), a to především z důvodu vysokého rizika porodu v průběhu letu, pokud se cesta uskuteční později. Proto v těchto případech nemusí být let leteckou společností umožněn, případně může být podmíněn lékařskou zprávou. 

Jako nejbezpečnější období pro létání těhotných se uvádí druhý trimestr těhotenství, protože většina „běžných“ urgentních stavů spojených s těhotenstvím nastává především v prvním a třetím trimestru. Navíc v průběhu prvního trimestru bývá řada těhotenství spojena s nevolností a zvracením, stejně jako se zvýšenou únavou. 

Pokud se jedná o kosmické záření, je jeho dávka v případě příležitostného létání zanedbatelná. Při jednorázovém letu trvajícím 10 hodin je dávka přibližně tisíckrát menší, než jaká by mohla plod ohrozit. Ani při mezikontinentálním létání tak nejsou cestující vystaveni více jak zlomku ročního limitu záření pro běžnou populaci, což se týká i limitu pro těhotné. Jiná situace samozřejmě platí pro palubní personál, kdy k překročení ročního limitu dojít může a je třeba jej brát v potaz. 

Existují obecná pravidla, jejichž dodržování přispívá ke snížení rizika komplikací pro plod i matku. Pro případ neočekávaných turbulencí je vhodné mít bezpečnostní pásy zapnuté po celou dobu letu. Doporučuje se také před letem i během letu pít dostatek tekutin, ale spíše se vyhnout syceným nápojům a nadýmavým potravinám. Dobrou volbou je sedadlo směrem do uličky, protože dovolí pravidelné protahování nohou v kotníku, případně i příležitostné procházení uličkou (přibližně každou hodinu). Doporučuje se též nosit kompresní punčochy pro zamezení otoků nohou a vzniku sraženin. 

Vždy však platí, že těhotná žena by měla svůj zámysl letět konzultovat se svým gynekologem. Více než riziku kosmického záření a případné změny tlaku je těhotná žena v dnešní době vystavena riziku infekčního onemocnění, a to především v 1. trimestru těhotenství. 

Pro Zeptej se vědce odpovídal Ľudovít

Zdroje:

[1] https://doi.org/10.1016/S0020-7292(02)90021-4 

[2] https://www.mayoclinic.org/healthy-lifestyle/pregnancy-week-by-week/expert-answers/air-travel-during-pregnancy/faq-20058087

[3] https://www.hopkinsmedicine.org/health/conditions-and-diseases/traveling-while-pregnant-or-breastfeeding

[4] https://www.acog.org/womens-health/faqs/travel-during-pregnancy

[5] https://www.nhs.uk/pregnancy/keeping-well/travelling

[6] https://www.acog.org/clinical/clinical-guidance/committee-opinion/articles/2018/08/air-travel-during-pregnancy

[7] https://ehsdailyadvisor.blr.com/2018/08/pregnant-flight-crewmembers-face-unique-hazard-cosmic-radiation

[8] https://doi.org/10.1016/j.lssr.2024.10.008

[9] https://www.ifalpa.org/media/3142/18hupbl02-pregnancy-and-flying.pdf

[10] https://doi.org/10.1016/j.ejogrb.2022.03.047 

Odpovídal

MUDr. Ľudovít Púdelka, Ph.D.
(Katedra urgentní medicíny a vojenského všeobecného lékařství, Vojenská lékařská fakulta Univerzity obrany)

Odborná recenze:

(Stanford University, School of Medicine)

Editace textu:

Mohlo by se vám líbit: