Ve vědeckém bádání se studuje a popisuje hlavně homosexuální chování, především proto, že obtížně můžeme hodnotit orientaci a preference zvířat. Do homosexuálního chování zařazujeme jak samotnou sexuální aktivitu, tak i dvoření, tvorbu párů a výchovu mláďat a v naší odpovědi popisujeme, co se o něm ví a neví.
Různé homosexuální projevy jako dvoření a páření jedinců stejného pohlaví byly prokázány u mnoha druhů živočichů. U ptáků byly pozorovány u hus, plameňáků, racků a jiných. U savců pak mezi delfíny, jeleny, žirafami, zebrami, gazelami, ovcemi, ba i slony. Homosexuální pohlavní styk je pak velmi běžný u různých druhů primátů (Savolainen & Hodgson, 2016).
Jak to tedy probíhá u zmíněných tučňáků?
Tučňáci jsou obecně většinou monogamní, ať už v průběhu jedné sezóny, nebo delší dobu (podle druhu). Samice si často vybírá samce, který si postavil hnízdo a snaží se samici přilákat. Zajímavý je příběh tučňáků stejného pohlaví, Roye a Sila, kteří vytvořili pár na dobu šesti let a v průběhu odchovali mládě jiného páru. Nakonec Silo vytvořil nový pár se samicí a Roy se připojil k nezadaným samcům. Ošetřovatelé prý nikdy nezaznamenali kopulaci, ale dvoření probíhalo. Po tomto páru informace o podobných párech tučňáků zveřejnily i další zoologické zahrady.
I v přírodní kolonii se stává, že se sobě dvoří stejná pohlaví a vytvoří pár. Zda je vznik stejnopohlavních párů důsledkem toho, že by se tučňáci párovali náhodně, se snažila zjistit studie Pincemy et al. (2010). Výsledky ukázaly, že v přírodní kolonii tučňáků královských byla až čtvrtina projevů dvoření mezi jedinci stejného pohlaví. Vzácněji se někteří jedinci naučili vokální projevy druhého, což lze považovat za jakýsi druh užšího vztahu. Stejnopohlavní dvoření ale probíhalo s nižší frekvencí, než by tomu bylo při zcela náhodném párování, což znamená, že se jedinci rozpoznají a vybírají si k dvoření častěji jedince opačného pohlaví.
Dalším příkladem mohou být primáti, u kterých je homosexuální aktivita velmi běžná. Obecně je homosexuální chování poměrně častým chováním v přírodě napříč živočišnými skupinami.
Význam chování u zvířat
Význam homosexuálního chování u zvířat není známý. Existují různé teorie, které vysvětlují možný význam tohoto chování. Evolučně totiž nevede k plození mláďat, a tak není jeho smysl v rámci evoluční teorie na první pohled zřejmý. Jedno možné vysvětlení je, že se jedná o vrozenou orientaci tak jako ji známe u lidí, nicméně toto není možné jakkoliv ověřit (zeptat se jich bohužel nemůžeme). Další vysvětlení zahrnují např. nevyrovnaný počet samců a samic v komunitě, intenzivní vliv hormonů v době páření, trénování dvoření apod. Některé teorie si také vysvětlují homosexuální chování mezi zvířaty jako jev provázející vytváření hierarchie ve skupině a vyjasnění dominance mezi jedinci. Jiné teorie naopak vnímají vytváření stejnopohlavních párů jako možný způsob zajištění výchovy osiřelých mláďat. To by ale zcela jistě platilo jen pro některé druhy např. některé ptáky, obecně je v přírodě výchova mláďat v párech velmi vzácná, bez ohledu na pohlaví.
Není jasná míra, ve které je homosexuální chování krátkodobé přizpůsobení se situaci, a v jaké je to dlouhodobá, trvalá preference zvířat. Minimálně část zvířat také kombinuje chování homosexuální i heterosexuální.
Homosexualita jako taková je tématem složitým a citlivým. Zároveň je její vědecké studium náročné a vyžaduje dlouhodobé sledování živočichů v přirozených podmínkách, aby se potvrdilo, že jde o „čistě“ homosexuální pár. Z toho důvodu je na závěr dobré připomenout, že homosexuální aktivita je v přírodě běžná, ale o homosexualitě jako takové se u zvířat ví zatím velmi málo. Neumíme hodnotit preference a sexuální orientaci zvířat ve smyslu lidské sexuální orientace. Tato otázka tak vyžaduje další zkoumání. Je ale důležité tuto otázku dále studovat, abychom se dozvěděli více.
Za Zeptej se vědce zpracovala Viola
Zdroje:
https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S016953470800298X?via%3Dihub
https://qnews.com.au/new-yorks-famous-gay-couples-silo-and-roy-have-split-up/
https://edition.cnn.com/travel/article/gay-penguins-hatch-egg-scli-intl-scn/index.html
Pincemy, Gwénaëlle & Dobson, Frederick & Jouventin, Pierre. (2010). Homosexual Mating Displays in Penguins. Ethology. 116. 1210 – 1216. 10.1111/j.1439-0310.2010.01835.x.
https://seaworld.org/animals/all-about/penguins/reproduction/
Savolainen V., Hodgson J. (2016) Evolution of Homosexuality, T.K. Shackelford, V.A. Weekes-Shackelford (eds.), Encyclopedia of Evolutionary Psychological Science, DOI 10.1007/978-3-319-16999-6_3403-1