Dotazy a odpovědi

Škodí wifi záření zdraví?

Datum odpovědi: 14. 10. 2023

406

Dotaz:

Chtěl bych se zeptat, zda je něco pravdy na tom, že nositelná elektronika, bezdrátová sluchátka, WiFi sítě jsou zdraví škodlivé. A druhá část otázky, jestli je nošení mobilu v kapse u kalhot nebezpečné. Třeba způsobuje neplodnost nebo něco takového.
Zdroj obrázku: Canva

Minutová odpověď:

1)

Síla WiFi zařízení prodávaných spotřebitelům není dostatečná k tomu, aby měla negativní dopad na zdraví uživatele.

2)

Testy na zvířatech a ve zkumavce se spermiemi ukázaly malé negativní účinky WiFi záření. Výsledky však nejsou jednoznačné. Obecně se nedají účinky WiFi na zdraví lidí potvrdit ani zcela vyloučit.

3)

Vědecký výzkum je celkově neprůkazný ohledně negativních účinků mikrovln WiFi typu na jednotlivce, pokud je výkon antény v zákonných mezích. Bezdrátová zařízení můžete bezpečně a bez obav používat.
Zdroj obrázku: Canva

Celá odpověď:

Signály WiFi jsou vysílány velmi širokou škálou zařízení, od počítačů, routerů a mobilních telefonů až po ty nejobskurnější, jako jsou kamery pro akvária a toustovače [1]. Technologie Bluetooth je také běžná, ale spíše se instaluje na jednoduchá přenosná zařízení, například sluchátka, jako způsob, jak nahradit kabelový přenos dat bezdrátovým. Oba tyto signály jsou dominantními standardy bezdrátové komunikace používanými pro spotřební elektroniku. Fungují na principu vysílání elektromagnetických vln v pásmu 2–5 GHz mezi zařízeními. Elektromagnetické vlny v tomto frekvenčním pásmu se snadno šíří vzduchem a sklem, což znamená, že jsme denně vystaveni signálům WiFi, které vysílá naše domácnost a sousedé. Je proto namístě zabývat se potenciálními zdravotními riziky takových expozic, včetně jejich vlivu na plodnost.

První věc, kterou je třeba zvážit, je, že vystavení signálu WiFi do značné míry závisí na vzdálenosti od zdroje jeho výkonu. Expozice se snižuje na polovinu s každým metrem vzdálenosti (například 1 m = ½, 2 m = ¼ atd.). Je snadné si představit, že WiFi vyzařování mobilního telefonu, který máme v bezprostřední blízkosti, vede k výrazně větší expozici než WiFi router umístěný v rohu místnosti. Ale i když to vezmeme v úvahu, je výkon WiFi antény na mobilním zařízení dostatečný k tomu, aby byl zdravotním problémem?

Elektromagnetické vlny vyzařované zařízeními WiFi jsou podobné těm, které používají mikrovlnné trouby k ohřevu jídla, protože mají podobnou frekvenci (pro mikrovlnné trouby se běžně používá 2,45 GHz. Stejným mechanismem mobilní zařízení zahřívají tkáně svého uživatele. Bylo však změřeno, že zvýšení teploty pokožky uživatele způsobené absorpcí elektromagnetické vlny je zanedbatelné ve srovnání s teplotou způsobenou teplem zařízení, které pochází z vnitřní elektroniky zařízení, nebo v případě videohovorů hlavně z obrazovky [2]. V každodenním životě jsme obklopeni zdroji tepla (slunce, radiátory, trouby), které mají větší potenciál zahřát naše tkáně, dokonce i hluboko pod kůží, než mobilní telefon. Všimli jsme si také, že mikrovlny vyzařované WiFi zařízeními neproniknou více než jeden centimetr do pokožky, protože se jejich energie dobře rozptýlí ve vodě obsažené v našem těle [9]. Nemají proto skoro žádný přímý vliv na vnitřní orgány. Je také důležité vzít v úvahu, že výkon WiFi vyzařovaný mobilními zařízeními je v Evropské unii omezen na 100 mW podle ETSI (European Telecommunications Standards Institute) [3]. Zařízení pracující v zákonných mezích by v těle vygenerovalo daleko méně tepelné energie než základní metabolismus zdravého jedince (mozek v klidu dosahuje cca 15 mW/g [5]).

Netepelné účinky mikrovlnné expozice na organismy nejsou tak dobře prozkoumány a jako takové jsou předmětem intenzivního vědeckého výzkumu. Jedním z důvodů je, že vliv mikrovln na biochemii organismů je velmi složitý. Je proto obtížné vyvinout přesné modely spojující účinky na zdraví s konkrétním typem expozice. Dalším důvodem je, že některé zdravotní problémy, jako je například rakovina, se mohou vyvíjet mnoho let, kdežto vysokovýkonné mikrovlnné zdroje se používají pouze asi tři desetiletí. U lidí k dnešnímu dni neexistují žádné důkazy spojující vystavení mikrovlnám s nepříznivými zdravotními účinky, a to ani z epidemiologických studií, ani z laboratorních studií [6] pro střední expozice – tedy takové, které běžně zažívají lidé. Na druhou stranu studie na zvířatech ukázaly, že po dlouhodobé expozici WiFi signál způsobí určité změny v biochemickém složení krve exponovaného zvířete [4]. Tyto účinky však byly velmi malé a nemohly být spojeny s nástupem zdravotních poruch nebo nemocí. Mechanismus pozorovaných chemických změn opět není znám. 

Experimenty ve zkumavce také prověřovaly účinek působení WiFi na spermie [7]. Vědci umístili vzorky spermatu na několik hodin do blízkosti mobilního telefonu, který přenášel hlasový hovor WhatsApp přes WiFi. Pozorovali malé snížení pohyblivosti a životaschopnosti spermií. Ale! Studie nebyla navržena správně, protože nemohla vyloučit, že ke zhoršení kvality spermií mohlo vést teplo produkované zařízením. Bylo by velmi spekulativní rozšířit tyto výsledky na spermie ve varlatech, natož na plodnost jedince. Současný stav znalostí v nejlepším případě ukazuje, že účinky WiFi, pokud nějaké existují, mají na plodnost uživatele zařízení zanedbatelný dopad. Pokud během hovoru cítíte, že je vaše mobilní zařízení v kapse horké, bylo by rozumné jej vyjmout – řekl bych však spíše pro kondici vašeho zařízení než pro zachování vaší plodnosti.

Dá se tedy s jistotou říci, že byste se neměli obávat jakéhokoli vystavení WiFi, a to ani dlouhodobého, a to i s WiFi anténou ve vaší těsné blízkosti. To platí za předpokladu, že používáte certifikované zařízení, tedy jakékoli, které si můžete bez speciální licence zakoupit v České republice. Totéž platí pro signál Bluetooth, který využívá podobné frekvenční pásmo. O svou plodnost si tedy, když zachováte chladnou hlavu i rozkrok, nemusíte dělat starosti [8].

Pro Zeptej se vědce odpovídal Benoit

Zdroje:

[1] https://tcrn.ch/3Ce7tW7

[2] https://doi.org/10.1002/bem.20124 

[3] https://wlan1nde.wordpress.com/2014/11/26/wlan-maximum-transmission-power-etsi/ 

[4] https://doi.org/10.1007/s11356-018-3482-0 

[5] https://www.pnas.org/doi/10.1073/pnas.2107022118

[6] https://www.who.int/news-room/questions-and-answers/item/radiation-electromagnetic-fields

[7] https://doi.org/10.1016/j.euf.2022.11.004 

[8] https://doi.org/10.1111/j.1365-2605.1995.tb00408.x 

[9] https://doi.org/10.1016/j.jenvman.2016.10.067 

Odpovídal

(Extreme Light Infrastructure – European Research Infrastructure Consortium (ELI-ERIC))

Odborná recenze:

(Ústav molekulární biologie (ZMBH), Univerzita v Heidelbergu & Zoologický ústav, Technologický institut v Karlsruhe (KIT))
(VŠCHT Praha + JILA – University of Colorado Boulder & National Institute of Standards and Technology (NIST))

Mohlo by se vám líbit: