Dotazy a odpovědi

0211 Škodí ledové pití na rozehřátý organismus?

Dotaz:

Rád bych se zeptal zda, jak a nakolik člověku, který je rozehřátý třeba ze cvičení nebo z pobytu v horku, uškodí, když si dá ledové pití. Případně jestli si takto může přivodit např. angínu, jak se tvrdívá.

Minutová odpověď:

1)

Podle všeho se jedná o zažitý mýtus.

2)

Požitím studeného jídla a pití ochlazujeme především ústa a horní trávicí trakt (jícen).

3)

Respirační viry lze nalézt v nosohltanu, neexistuje však žádný důkaz, že tyto viry infikují ústa a trávicí trakt.

Celá odpověď:

Odpověď

Nyní zklamu všechny rodiče zakazující uříceným dětem zmrzlinu. Podle všeho se jedná o zažitý mýtus.

Tento mýtus vychází nejspíš z toho, že zima a sychravá období jsou obecně spojovány s větším výskytem nejrůznějších respiračních onemocnění. To bývá často připisováno vdechování studeného vzduchu.

Vdechovaný aerosol může být sám o sobě kontaminován infekčním materiálem, jako jsou viry, bakterie a plísně. Dýchání studeného vzduchu nejen ochladí nosní dýchací cesty, ale také způsobí jejich vysušení, protože studený vzduch je suchý. Tyto dvě skutečnosti mohou zpomalovat tvorbu hlenu sloužící k čištění sliznice a inhibovat fagocytující bílé krvinky (v tomto případě fagocytóza = „požírání“ infekčních agens imunitním systémem).

Chladný venkovní vzduch hraje roli například v rozvoji rýmy, kde pokles teploty na sliznici usnadní pomnožení virového původce rýmy, takzvaného rhinoviru, a právě chlad zapříčiní rozjezd infekce, která je na teplotu citlivá.

A proč je tomu u konzumace studených potravin jinak než při vdechování vzduchu?

Požitím studeného jídla a pití ochlazujeme především ústa a horní trávicí trakt (jícen) a je velmi nepravděpodobné, že by tak docházelo k ochlazování nosohltanu (horních dýchacích cest propojující nosní dutinu a hltan). Respirační viry lze nalézt v nosohltanu, ale neexistuje žádný důkaz, že tyto viry infikují ústa a trávicí trakt. Navíc ochlazení jídlem není stejné jako ochlazení vzduchem, kdy každou minutu vdechneme přibližně 10 litrů vzduchu, což asi nikdo z nás nedokáže vypít, i když vody bude k ochlazení organismu potřeba méně než vzduchu, protože má jinou tepelnou kapacitu.

Naopak studené nápoje a zmrzlina jsou doporučovány k tlumení bolesti v krku například při zánětech mandlí. Zde je bolest v krku zapříčiněna působením zánětlivých mediátorů, které působí na nervová zakončení a bolest je ještě stupňována ohřívacími účinky zánětu.

S ohledem na to, co nám říká věda… Milí rodičové, zmrzlinu dětem neodpírejte.

Za Zeptej se vědce odpovídala Zuzana

Zdroje

Odpovídala

(Ústav organické chemie a biochemie AV ČR)