Důkazy existují, ale možná ne takové, jaké bychom čekali. Esenciální oleje jsou široká skupina chemických látek, které spojují některé fyzikálně chemické vlastnosti. Obecně jde o těkavé aromatické látky rostlinného původu, často rozpuštěné v nějakém oleji nebo masti [1].
Používají se například při aromaterapii, kterou jsme už rozebírali dříve a u které byly léčivé účinky zkoumány a nebyly potvrzeny [2]. Jediný ověřený pozitivní účinek je placebo efekt (placebo je látka bez fyziologických účinků, podávaná kvůli psychologickému efektu) [3]. Použití různých mastí může mít různé mírně pozitivní účinky, často antimikrobiální nebo lokálně znecitlivující (anestetické). To už ale velmi záleží na konkrétním oleji. Pokud je známý nějaký léčivý výtažek z rostlin, moderní medicína již pravděpodobně prozkoumala jeho složení, našla aktivní látku a udělala z ní standardní léčivo. Příkladem je třeba kyselina acetylsalicylová neboli aspirin, která byla izolována z vrbové kůry.
Také je třeba říct, že ačkoliv většinou nejde v případě esenciálních olejů o nebezpečné látky, dá se jimi při nesprávném použití otrávit (což ostatně platí obecně pro všechny chemické látky). Je tedy třeba mít se na pozoru, protože koncentrované esenciální oleje mohou způsobit podráždění pokožky nebo sliznic či vyvolat alergickou reakci [4].
Vámi zmíněná společnost se podle dostupných zpráv stala vícekrát předmětem kontroverze, když slibovala neověřené (a krajně nepravděpodobné) účinky svých produktů [5, 6]. Jde také o multi-level marketing (MLM) obchodní model, neboli „letadlo“ či „pyramida“, což na důvěryhodnosti nepřidává [7].
Pro Zeptej se vědce odpovídal Vojta
Zdroje:
[1] https://cs.wikipedia.org/wiki/Silice
[2] odpověď na dotaz o aromaterapii: https://zeptejsevedce.cz/dotazy-a-odpovedi/0521-jak-funguje-aromaterapie/
[3] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7520654/